شماره امروز: ۵۴۷

| | |

معاون امور بندری سازمان بنادر و دریانوردی گفت: ایران هیچگاه قراردادی با هندی‌ها برای هیچ پروژه ریلی نداشته است که حالا قصد داشته باشد آنها را از پروژه خط‌آهن چابهار کنار بگذارد.

معاون امور بندری سازمان بنادر و دریانوردی گفت: ایران هیچگاه قراردادی با هندی‌ها برای هیچ پروژه ریلی نداشته است که حالا قصد داشته باشد آنها را از پروژه خط‌آهن چابهار کنار بگذارد.

فرهاد منتصر کوهساری در گفت‌وگو با مهر درباره انتشار خبری در یکی از رسانه‌های هندی مبنی بر اینکه ایران این کشور را از پروژه ساخت خط‌آهن چابهار کنار گذاشته است، اظهار کرد: این خبر اساساً صحت ندارد و اشتباه است؛ ما هیچ قراردادی در بخش ریلی و ساخت خط‌آهن چابهار-زاهدان با هندی‌ها نداشتیم.وی افزود: تنها قراردادی که با هندی‌ها در خصوص سرمایه‌گذاری در بندر چابهار داریم، یکی بحث احداث تجهیزات بندری و دیگری فاینانس ۱۵۰ میلیون دلاری است.معاون امور بندری سازمان بنادر و دریانوردی ادامه داد: البته قبلاً یک لیستی در خصوص سرمایه‌گذاری هندی‌ها در بندر چابهار داشتیم که در آن موضوع زیرساخت ریلی و خط‌آهن چابهار هم دیده شده بود، اما در زمان مذاکرات بر روی آن توافق حاصل نشد که هندی‌ها در بخش ریلی هم وارد شوند.

منتصر کوهساری با بیان اینکه اصلاً قراردادی با هندی‌ها در بخش ریلی نداشته‌ایم که قرار باشد آنها را از این موضوع کنار بگذاریم، تصریح کرد: بحث مربوط به تحریم‌ها ارتباطی به همکاری ایران و هند در چابهار ندارد. بر اساس این گزارش، به تازگی روزنامه The Hindu اعلام کرده است: پس از ۴ سال که هند و ایران توافقی برای احداث خط‌آهن از بندر چابهار تا زاهدان همراستا با مرز افغانستان امضا کردند، دولت ایران به علت تأخیر طرف هندی در تأمین بودجه و آغاز پروژه، تصمیم گرفته است تا احداث این خط‌آهن را خودش انجام دهد.این خبر رسانه هندی در برخی رسانه‌های داخلی طی روزهای گذشته بازتاب داشته است و این شائبه را ایجاد کرده که همکاری با کشور چین، عامل حذف هند از پروژه احداث خط‌آهن چابهار بوده است. این ادعای عجیب روزنامه هندی در حالی مطرح می‌شود که ایران سال‌هاست موضوع احداث خط‌آهن چابهار-زاهدان را پیگیری کرده  است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران