شماره امروز: ۵۴۷

| | |

صدرالدین علیپور، مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران از آغاز جمع‌آوری مخازن زباله در تهران خبر داد و گفت: بخشی از مخازن زباله را به روشی جدید به خانه‌ها برده‌ و به موازات آن، مخازن بیرونی را جمع‌آوری کرده‌ایم.

صدرالدین علیپور، مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران از آغاز جمع‌آوری مخازن زباله در تهران خبر داد و گفت: بخشی از مخازن زباله را به روشی جدید به خانه‌ها برده‌ و به موازات آن، مخازن بیرونی را جمع‌آوری کرده‌ایم.

‌ علیپور اظهار کرد: در حوزه مدیریت پسماند نگاه کلی در شهر تهران و شاید در ایران این است که در این حوزه غفلت‌هایی صورت گرفته و شاید کار اصولی صورت نگرفته است و باید مانند برخی حوزه‌ها مثل انرژی و آب به این حوزه هم توجه جدی می‌شد. باید مشکلات در این حوزه به صورت ریشه‌ای برطرف می‌شد تا شاهد عقب‌افتادگی نباشیم. 

او افزود: در کلان‌شهر تهران با جمعیت بالایی که دارد، در حوزه پسماند با تک‌تک شهروندان سر و کار داریم. باید کار درازمدت و زیرساختی صورت می‌گرفت. عموما مدیران در این حوزه به دنبال کارهای زودبازده هستند و البته باید کارهای فرهنگی هم صورت بگیرد که همین موضوع زمانبر است و خیلی مدیران به این سمت حرکت نمی‌کنند، به همین دلیل عقب‌ماندگی‌هایی در این حوزه وجود دارد. 

به گزارش فارس، مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران اظهار کرد: در حوزه پسماند تغییر عادت‌هایی هم داریم و یکسری مخازن بر سر معابر و کوچه‌ها نصب کرده‌ایم و همین موضوع باعث شده است که شهروندان هر ساعت که می‌خواهند زباله‌شان را به بیرون از منزل بیاورند و دیگر کار تفکیک صورت نمی‌گیرد و همین فاکتور مخازن، وضعیت را دشوارتر کرده و باعث بروز مشکلاتی شده است. 

به گفته او، در گذشته شهروندان ساعت 9 شب پسماند خود را بیرون از منزل می‌گذاشتند، اما در حال حاضر با توجه به وجود این مخازن، شهروندان در هر ساعتی پسماند را بیرون از منزل می‌گذارند، حتی ما در برخی از موارد فرصتی برای تمیز کردن مخازن نداریم. در فصول گرم سال، شیرابه و مشکلات دیگر هم داریم.البته همین مخازن هم باعث شیوع زباله‌گردی می‌شود، چرا که زباله‌ها قابل دسترس هستند و همین امر مشکل ایجاد می‌کند و با پدیده‌ای به نام زباله‌گردی روبه رو هستیم. 

علیپور اظهار کرد: تفکیک پسماند از مبدأ را آغاز کرده‌ایم. 10 هزار ساختمان را درنظر گرفته و این کار به صورت پایلوت در مناطق 16، 6، 21 و 22 آغاز شده است. مخازن را به خانه‌ها برده‌ایم و به موازات آن، مخازن بیرونی را جمع‌آوری کرده‌ایم. در حال حاضر مخازن شهرک شهرداری در منطقه 22 را جمع‌آوری کرده‌ایم، این کار به تدریج صورت می‌گیرد.

‌ مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران همچنین گفت: البته مقاومت‌هایی هم وجود دارد. برخی که میل به بی‌نظمی دارند برایشان این کار سخت است، اما با نظام‌های تشویقی این کار صورت گرفته و مردم تدریجا کمک کرده و این کار انجام می‌شود. البته یکسری شهروندان مسوول هم وجود دارند که هماهنگ هستند و کار را به خوبی انجام می‌دهند و برای این کار از هنرمندان و NGO ‌ها هم استفاده کرده‌ایم. گام اول جمع‌آوری مخازن است. 

او افزود: اگر مخازن مالک داشته باشد و معلوم شود که هر کس چه چیز تولید کرده و براساس میزان زباله و نوع زباله‌ای که تولید شده عوارض می‌دهند و اگر تولید زباله‌اش کم باشد، از عوارض معاف شود. 

او اظهار کرد: ایستگاه میانی در شهر تهران به عنوان ایستگاه پردازش وجود دارد که جالب است این ایستگاه‌ها به جای پردازش، محل جمع‌آوری زباله بود. زباله‌ها از سطح شهر جمع‌آوری، در این ایستگاه‌ها ریخته می‌شد و دوباره از این ایستگاه‌ها جمع‌آوری و به آراد کوه برده می‌شد.

علیپور افزود: در گام دوم قصد داریم ایستگاه‌های پردازش را حذف کنیم و به سمت ام‌آر‌اف حرکت کنیم. ام‌آراف ایستگاه‌هایی هستند که اطراف شهر شکل می‌گیرد و این کار با مشارکت بخش خصوصی انجام می‌شود و در ازای کاری که بخش خصوصی انجام می‌دهد، به مدت چند سال از پسماندهای خشک استفاده می‌کنند. قبلا ما هنگام حمل زباله مشکل ریزش شیرابه را داشتیم که با انجام این کار مشکلات در این زمینه هم برطرف می‌شود. 

‌ مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران گفت: شرکت‌ها باید در زمینه ام‌آر اف سرمایه‌گذاری کنند. البته این را هم بگویم که باید برای سرمایه‌گذار هم انگیزه ایجاد شود. اگر مخازن زباله جمع‌آوری و ایستگاه‌های ام‌آراف نصب شود، دیگر زباله‌ای نمی‌ماند که بخواهند به تبع آن زباله‌گردی وجود داشته باشد. در حال حاضر 60 هزار مخزن زباله در تهران وجود دارد، آیا ما می‌توانیم 60 هزار آدم کنار این مخازن قرار دهیم تا زباله‌دزد نباشد؟ قطعا این کار شدنی نیست. اما با جمع‌آوری زباله و سیستم‌هایی که در دستورکار است می‌توانیم زباله‌گردی را حذف کنیم. 

او افزود: وقتی که مخازن مالک داشته باشد و وارد ساختمان شود، دیگر زباله‌گردی حذف می‌شود. برای ایجاد ام‌آر اف هم فراخوان داده‌ایم و اگر به نتیجه برسد، ساخت آن بیش از 6 تا 7 ماه زمان‌بر نیست و قرار است چهار ایستگاه ام‌آر اف داشته باشیم با این کار مشکل شیرابه حل می‌شود، خلوص پسماند بیشتر می‌شود و مشکلات زیست‌محیطی کاهش پیدا می‌کند. یکسری پسماندهای حجیم داریم، همانند شیشه‌های ساختمانی، شاخ و برگ، لاستیک، پسماندهای الکترونیک و... که تجزیه نمی‌شوند. از سال گذشته برای این پسماندها برنامه‌ریزی کرده‌ایم.

علیپور اظهار کرد: شهروندان می‌توانند در 20 نقطه‌ای که برای این کار در نظر گرفته شده پسماندهای الکترونیک ر را به غرف تحویل دهند و همینطور برای لاستیک‌ها و شیشه‌ها هم برنامه‌ریزی کرده‌ایم و دیگر این پسماندها به آرادکوه نمی‌آید. سال‌هاست وعده هوشمند‌سازی در زمینه پسماند داده شده ولی خیلی این امر محقق نشده است؟

او افزود: بخش دیگری از کاهش تولید پسماند، اطلاع‌رسانی و هوشمندسازی است. ما روی موضوع شبکه‌های بدون پسماند در مناطق کار می‌کنیم و غرف باز هستند و با حداکثر ظرفیت فعالیت می‌کنند. حمل و نقل پسماند را به صورت روزانه رصد می‌کنیم و در بحث هوشمندسازی اتفاق‌های خوبی رخ داده است. مجموعه فرآیند را با ردیاب و دوربین‌ها رصد می‌کنیم تا مشکلی ایجاد نشود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران