شماره امروز: ۵۴۷

| | |

رشد قیمت مصالح ساختمانی که به افزایش هزینه‌های تولید مسکن منجر شده انتقاد انبوه‌سازان را به دنبال داشته و در این زمینه به دو برابر شدن قیمت میلگرد اشاره کرده‌اند.

رشد قیمت مصالح ساختمانی که به افزایش هزینه‌های تولید مسکن منجر شده انتقاد انبوه‌سازان را به دنبال داشته و در این زمینه به دو برابر شدن قیمت میلگرد اشاره کرده‌اند.

در این زمینه فرشید پورحاجت، دبیر کانون انبوه‌سازان طی نامه‌ای که در اختیار ایسنا قرار داده خطاب به وزیر صنعت، معدن و تجارت، خواستار برخورد با عوامل پشت‌پرده گرانی مصالح ساختمانی شده است. پورحاجت در بخشی از این نامه خطاب به مدرس خیابانی نوشته است: طی شش ماه گذشته بدون هیچ دلیل منطقی و حتی خارج از قواعد بازار عرضه و تقاضا، قیمت انواع آهن‌آلات به میزان ۱۰۰ درصد افزایش یافته است؛ به‌طوری که در یک بازه کوتاه زمانی قیمت‌میلگرد ۴۲۰۰ تومانی به بیش از ۸۰۰۰ تومان افزایش یافت. از آنجا که آهن آلات تماماً در داخل کشور تولید می‌شود و در چند ماه گذشته نیز هیچ گونه افزایش قیمتی بابت سایر خدمات وجود نداشته، این روند صعودی ناگهانی موجب سوال و پرسش سازندگان و انبوه‌سازان مسکن است. به راستی چه دستانی در این شرایط ویژه اقتصادی و بحران شیوع کرونا در کار است که اینگونه بازار آهن را دچار التهاب و تورم کاذب کرده و چرا هیچگونه نظارتی از سوی وزارت صمت بر این بازار پر التهاب صورت نمی‌گیرد؟ افزایش قیمت مسکن همواره تاثیر منفی بر معاملات و ساخت و ساز ایجاد کرده است. بر این اساس فعالان ساختمانی بر لزوم جلوگیری از رشد قیمت مسکن تاکید می‌کنند. فروردین امسال ایرج رهبر، عضو هیات مدیره انجمن انبوه‌سازان تهران گفته بود: به نظر من بعد از فروکش کردن بیماری کرونا معاملات مسکن رشد خواهد کرد و به تبع آن شاهد تغییر قیمت‌ها خواهیم بود. وی با اشاره به افزایش قیمت فولاد از حدود ۴۷۰۰ تومان در دو سه ماه اخیر به کیلویی ۹۰۰۰ تومان بیان کرد: سهم مسکن از اقتصاد کشور حدود ۴۰ درصد است و به همین دلیل نوسانات قیمت ارز یا کاهش قیمت نفت در بخش مسکن تاثیر می‌گذارد. پورحاجت هم اردیبهشت ماه با پیش‌بینی افزایش قیمت مسکن در ماه‌های آینده گفته بود: کاهش ارزش پول، نوسانات نرخ ارز و رشد چشمگیر شاخص بورس برای بازار مسکن مشکل ساز خواهد بود، در نتیجه مسوولان امر باید با تدابیر و برنامه‌ریزی‌های درست مانع از افزایش قیمت در بازار مسکن شوند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران