شماره امروز: ۵۴۷

یک ملک و چند روایت

| | |

ساخت و ساز در یک زمین 4 هزار متری واقع در محله جماران طی روزهای گذشته خبرساز شده است. در ابتدا گروهی از اعضای این محله با نامه‌نگاری نسبت به این مساله اعتراض کردند،

گروه راه و شهرسازی|

ساخت و ساز در یک زمین 4 هزار متری واقع در محله جماران طی روزهای گذشته خبرساز شده است. در ابتدا گروهی از اعضای این محله با نامه‌نگاری نسبت به این مساله اعتراض کردند، سپس شهرداری منطقه یک و برخی از اعضای شورای شهر تهران به این مساله ورود کردند و در نهایت نهاد ریاست‌جمهوری طی اطلاعیه‌ای نسبت به این ساخت وساز توضیحاتی را ارایه داد. در عین حال، اظهارات مدیریت شهری با اطلاعیه نهاد ریاست‌جمهوری تناقض دارد به گونه‌ای که مدیریت شهری کاربری این ملک را «مسکونی» و نهاد ریاست‌جمهوری کاربری آن را «اداری» اعلام کرده‌اند. در همین حال، مسوولان شهری و نهاد ریاست‌جمهوری بر سر این مساله اتفاق نظر دارند که ساخت وساز در منطقه جماران، ملک شخصی حسن روحانی، ‌رییس‌جمهور نیست.

   توضیحات ریاست‌جمهوری 

پیرو انتشار خبری در فضای مجازی مبنی بر ساخت بنایی با متراژ ۴ هزار متر به عنوان ملک و ساختمان شخصی رییس‌جمهور در منطقه جماران، روابط عمومی نهاد ریاست‌جمهوری ضمن تکذیب این خبر، در اطلاعیه‌ای در این خصوص توضیحاتی را ارایه کرد. 

 روابط عمومی نهاد ریاست‌جمهوری در این رابطه پنج نکته را مدنظر قرار داده که به قرار زیر است: 

۱- ملک مذکور از جمله املاک قدیمی متعلق به نهاد ریاست‌جمهوری است و به هیچ‌وجه مالکیت شخصی ندارد و در سال‌های گذشته نیز از سوی نهاد ریاست‌جمهوری مورد استفاده قرار گرفته است.

۲- این ملک قدیمی بر اثر گذر زمان و عدم رسیدگی در سال‌های گذشته دچار آسیب‌های جدی و به شکل نیمه مخروبه در آمده بود که در چند سال قبل برای ساخت گودبرداری شده بود. رها شدن گودبرداری مورد اعتراض همسایگان بوده و بیم آن می‌رفت که به منازل آنان نیز آسیب بزند، به همین جهت ساخت آن در سال گذشته در دستور کار قرار گرفت.

۳- کاربری ملک مذکور مسکونی و شخصی نبوده و ساختمانی با کاربری اداری است و انتشار خبر ساخت منزل مسکونی برای رییس‌جمهور در عین کذب بودن، یک شیطنت آشکار و کاملاً با اغراض مشخص صورت گرفته است.

۴- ساخت این ملک با هماهنگی کامل با شهرداری تهران انجام شده و موضوع تخلف و ساخت خارج از روابط نیز کاملاً فاقد حقیقت است.

۵- این خبرسازی کذب براساس برخی قرائن موجود از سوی کسانی صورت گرفته که طی سال‌های گذشته برنامه‌ای برای این ملک داشته‌اند که به علت عدم توفیق در رسیدن به اهدافشان دست به فضاسازی‌هایی اینچنین زده‌اند.

   توضیحات شهرداری 

در همین رابطه، حمید موسوی، شهرداری منطقه یک توضیحاتی را درباره کاربری و نحوه ساخت و ساز در زمین مورد اشاره و همچنین چرایی تخریب بخشی از آن ملک ارایه کرد.موسوی در گفت‌وگو با ایسنا، در مورد جزئیات این تخریب با بیان اینکه ۶ سال پیش مجوز گودبرداری در ملکی متعلق به نهاد ریاست‌جمهوری در جماران صادر و در نهایت یک گود ۱۴ متری حفاری شد، گفت: اما بعد از مدتی این گود به حال خود رها شد و به مرور زمان به علت عمر محدود سازه نگهبان در زمره گودهای پرخطر قرار گرفت.

وی با بیان اینکه پیش از سال جدید، نهاد ریاست‌جمهوری نسبت به تکمیل ساخت و ساز و درخواست اخذ پروانه نیز اقدام کرد، افزود: کاربری ملک، مسکونی و بر اساس ضوابط طرح تفصیلی دارای تراکم۳۰۰ درصد است و برخلاف برخی اخبار منتشره این ملک باغ نیست و به عبارتی مستند به مصوبه کمیسیون ماده 7 ازسال ۹۳ نوعیت ملک، باغ نیست و همچنین تاییدیه جدید کمیسیون ماده ۷ مبنی بر باغ نبودن را نیز دارد.

شهردار منطقه یک با تاکید بر اینکه براساس ضوابط طرح ویژه مصوب ساماندهی محدوده جماران، در شورای عالی شهرسازی در مجاورت حسینیه شماره یک تعداد طبقات مجاز به‌صورت دوطبقه روی زمین است، افزود: طرح ارایه شده به صورت دوطبقه روی زمین و سه طبقه زیرزمین ارایه شده که منطبق بر ضوابط طرح تفصیلی‌ است و همچنین براساس پهنه ملک، می‌توانستند ۷۰ درصد سطح اشغال داشته باشند؛ اما حدود۶۰ درصد ساخت و ساز داشتند که کمتر از ضوابط طرح تفصیلی شهر تهران است. همچنین رعایت بر اصلاحی و شیب زیاد زمین (اختلاف ۹ متری شمال و جنوب زمین) شرایط خاصی را به وجود آورده است.

موسوی با بیان اینکه در حین اجرای کار، ماموران شهرداری متوجه ساخت یک «نیم» طبقه برخلاف ضوابط مصوب شدند که عصر روز جمعه، ماموران اجراییات نسبت به تخریب آن اقدام کردند، افزود: این ملک متعلق به نهاد ریاست‌جمهوری است و ملک شخصی نیست؛ اما متاسفانه در فضای مجازی اخباری مبنی بر تخریب ملک رییس‌جمهور منتشر شده است که صحت ندارد.

موسوی افزود: این ملک متعلق به نهاد ریاست‌جمهوری است و در حال حاضر نیز سازنده بنیاد مسکن است.

   پیگیری 2 نفر از اعضای شورای شهر

زهرا نژاد بهرام، عضو هیات رییسه شورای شهر تهران نیز درباره تخلف صورت گرفته در فرایند ساخت و ساز ملکی به متراژ ۴ هزار متر مربع در محله جماران از سوی نهاد ریاست‌جمهوری توضیح داد.

نژاد بهرام در گفت‌وگو با تسنیم، درباره تخلف صورت گرفته در فرایند ساخت ملکی حدود 4 هزار متری در محله جماران منطقه یک اظهار کرد: برای احداث بنا درخواستی از سوی نهاد ریاست‌جمهوری به شهرداری منطقه یک انجام شده و این مساله از طریق شهرداری منطقه پیگیری شده است و مجوز لازم برای احداث بنا صادر شده که در فرآیند ساخت این بنا، پایه‌های یک نیم‌طبقه از سوی سازندگان که در پروانه به آنها اشاره نشده بود، احداث می‌شود.نژادبهرام اظهار کرد: با توجه به این مساله، پیگیری‌هایی از سوی دو نفر از اعضای شورای شهر تهران آقایان سالاری و علیخانی و با حضور شهردار منطقه یک در محل احداث بنا انجام می‌شود که در نهایت و با عنایت به پیگیری‌های صورت گرفته از سوی شهرداری منطقه اعلام می‌شود که باید پایه‌های این نیم طبقه، تخریب شود.عضو هیات رییسه شورای شهر تهران ادامه داد: با توجه به عدم تخریب پایه‌های این نیم‌طبقه از سوی سازندگان، در نهایت روز پنجشنبه پایه‌های این نیم‌طبقه توسط واحد اجراییات شهرداری تهران تخریب شده است.نژادبهرام گفت: زمین این ملک حدود 4 هزار متر است که عقب‌نشینی جدی داشته و زمین اختلاف ثبت دارد.

   ماجرا چه بود؟

در هفته گذشته خبری مبنی بر ساخت بنای غیرقانونی در نیاوران به دستور شهردار تهران برای حسن روحانی رییس‌جمهور در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد.

به گزارش تسنیم، در همین رابطه جمعی از اهالی محله جماران نامه‌ای را خطاب به شهردار تهران نوشتند که در این نامه آمده است: احتراما اینجانبان امضا‌کنندگان اهالی محله جماران به عرض می‌رسانیم که مدتی است شخص یا اشخاص نامعلوم ادعای ارتباط با مقامات دولتی مبادرت به ساخت و ساز غیرقانونی در مقیاس وسیع در بخشی از اراضی واقع در یاسر، خیابان شهید حمید حسنی‌کیا، اول چوبینه کرده‌اند و بدین ترتیب با تخطی از موازین شهرسازی و مقدرات شهرداری عملا سبب ضرر به حقوق مادی و معنوی اهالی محل شدند و سبب‌ساز ایجاد جو نارضایتی در سطح عمومی شدند.

پر واضح است که چنین اقداماتی نه تنها از مصادیق بارز نقص حقوق شهروندی محسوب و سبب ضایع شدن حقوق حقه ساکنین می‌شود بلکه با قواعد و اصول فقه خصوصا قاعده لاضرر در تعارض بوده و امری خلاف قانون و شرع تلقی می‌شود. حال با عنایت به مراتب مذکور استدعا داریم دستور فرمایید با قید فوریت به موضوع رسیدگی شده و اقدامات مقتضی برای توقف عملیات ساختمانی و وضع به حالت قبل معمول شود.

بر اساس این گزارش، محمدجواد حق‌شناس، رییس کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران نیز در رابطه با مساله اشاره شده در صفحه شخصی خود نوشت: این خبر را بررسی کردم؛ متاسفانه حقیقت دارد! دو تن از اعضای شورا از محل بازدید کردند با تذکری که داده شد، پروانه به تاریخ 29 خرداد صادر شد! وجود برخی تخلفات محرز است.

   شورای شهر تهران پیگیر تخلف در جماران

در رویدادی دیگر، ناهید خداکرمی، عضو شورای شهر تهران با اشاره به اینکه تخریب ملک مربوط به نهاد ریاست‌جمهوری به دلیل تخلف در ساخت و ساز با پیگیری اعضای شورای شهر انجام گرفته است، گفت: در مورد تخلفات انجام گرفته در ساختمان پلاسکو نیز اغماضی نخواهیم داشت.

خداکرمی در گفت‌وگو با فارس اظهار کرد: این ساختمان دولتی و مربوط به نهاد ریاست‌جمهوری است ولی با این وجود به دلیل تخلف انجام گرفته در ساخت و ساز شهرداری منطقه اقدام به تخریب آن کرد.وی با اشاره به اینکه این ملک به صورت شخصی برای حسن روحانی نیست، ‌گفت: شورای شهر پیگیر این تخلف بود و به محض اطلاع توسط شهروندان، شهرداری منطقه با حضور برخی از اعضای شورای شهر و سازنده اقدام به تخریب آن کرد.این عضو شورای شهر تهران ادامه داد: تخلفات ساختمانی زیر ذره‌بین اعضای شورای شهر است و باید به این نکته نیز توجه داشت که متأسفانه در ساخت ساختمان پلاسکو نیز تخلف انجام گرفته و این ساختمان از نظر ارتفاع و پارکینگ دچار مشکل است. همچنین ساختمان پلاسکو بدون صدور پروانه ساخته شده است.خداکرمی اظهار کرد: در تهران با توجه به وسعت آن تخلفات همچنان در حوزه ساختمان و شهرسازی انجام می‌گیرد و گاهی دور از چشم شهرداری‌های مناطق تخلفات ایجاد می‌شود.

وی گفت: همه باید به قانون تمکین کنند و هیچ استثنایی در این زمینه وجود ندارد. انتظار داریم در مورد ساختمان پلاسکو نیز موارد قانونی انجام گیرد. وی تصریح کرد: در صورتی که به تذکرات اعضای شورای شهر در مورد تخلف انجام گرفته در ساختمان پلاسکو بی‌توجهی شود، به سرعت درخواست تخریب این ساختمان نیز داده خواهد شد چرا که هیچ تبعیضی در این زمینه وجود ندارد و اگر حق و حقوق عامه شهر رعایت نشود هر ساخت‌وساز غیرقانونی مشمول تخریب خواهد شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران