شماره امروز: ۵۴۷

| | |

رییس اداره اوقاف شهرستان ری با رد فروش قبر با قیمت‌های چند صدمیلیون تومانی در بقاع متبرکه جنوب تهران گفت:

رییس اداره اوقاف شهرستان ری با رد فروش قبر با قیمت‌های چند صدمیلیون تومانی در بقاع متبرکه جنوب تهران گفت: بهای هر قطعه قبر به صورت سالانه در کمیسیون تعیین قیمت قبور اداره کل اوقاف و امور خیریه استان تهران تعیین و ابلاغ می‌شود.

 مرتضی صادقی در گفت‌وگو با ایرنا پیرامون خبر منتشر شده مبنی بر فروش قبرهایی به قیمت ۳۰۰ میلیون تومان در آرامستان  ابن بابویه در شهرستان ری اظهار داشت: این موضوع به هیچ عنوان صحت ندارد و حتی قبر ۱۰۰ میلیونی نیز در بقاع متبرکه جنوب تهران نداریم. وی افزود: از کسانی که این موضوع را مطرح کرده‌اند به اتهام نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی شکایتی در محاکم عمومی تنظیم خواهد شد.

 رییس اداره اوقاف شهرستان ری با یادآوری اینکه قیمت قبور در بقاع متبرکه و امامزادگان بر اساس مصوبه کمیسیون دفن اداره کل اوقاف استان تهران تعیین و ابلاغ می‌شود، اظهار داشت: در اسفند ماه هر سال کمیسیونی با حضور مسوولان بازرسی، حراست، نماینده بقعه، مدیرکل اوقاف استان و معاون فرهنگی وی تشکیل و درباره قیمت‌گذاری قبول تصمیم‌گیری می‌کنند.

 صادقی تاکید کرد: هیچ یک از بقاع متبرکه حق ندارند بیش از مبلغ مصوب از خانواده متوفیان دریافتی داشته باشند ضمن آنکه حساب‌های بقاع به صورت سیستمی به اداره کل اوقاف و امور خیریه استان متصل است و بازرسی و نظارت بر آنها انجام می‌شود. این مسوول خاطرنشان کرد: بر اساس مصوبه کمیسیون دفن، قیمت قبور در بقاع متبرکه شهرستان ری حتی ۱۰۰ میلیون تومان هم نیست چه رصد به قیمت‌های ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیونی که برخی افراد در فضای مجازی آن را مطرح کرده‌اند. وی با یادآوری اینکه مبلغ فروش هر قبر به صورت برخط در سامانه جامع بقاع متبرکه ثبت می‌شود، اظهار داشت: البته قیمت قبور بسته به مکانی که بقعه در آنجا قرار دارد، متفاوت است. صادقی با تاکید بر اینکه هر کس متقاضی دفن میت خود در بقاع متبرکه باشد، می‌تواند با ارایه مدارک جواز دفن اقدام کند، درباره نحوه هزینه کرد حاصل از فروش قبور نیز گفت: هر بقعه در سامانه جامع بقاع متبرکه حساب مخصوصی دارد و هزینه دریافته به سه قیمت مساوی تقسیم و صرف هزینه‌های مدیریتی بقعه، امور عمرانی و فرهنگی در آن مکان می‌شود و به این ترتیب وجوه یک بقعه را نمی‌توان صرف مکان دیگری کرد.  

بر اساس این گزارش، شهرستان ری دارای ۳۱ بقعه متبرکه و امامزاده شامل امامزاده ابوالحسن(ع)، شیخ صدوق، امامزاده عبدالله(ع) در شهرری، امامزاده اسماعیل و ابراهیم و بی‌بی رقیه در کهریزک، امامزاده سید طاهر و بی‌بی هاجر در حسن‌آباد فشافویه و امامزاده شعیب در قلعه‌نو است.

چندی پیش در فضای مجازی این ادعا مطرح شد که قیمت قبور در قبرستان ابن‌بابویه به ۳۰۰ میلیون تومان رسیده است؛ این قبرستان پس از بهشت زهرا بزرگ‌ترین آرامستان تهران به شمار می‌رود. ابن‌بابویه به عنوان نخستین گورستان ری و دومین آرامستان تهران از نظر تاریخی نیز حایز اهمیت است و بسیاری از مشاهیر معاصر ایران از جمله حسین فاطمی، غلامرضا تختی، رحیم موذن‌زاده اردبیلی، علی‌اکبر دهخدا در آن دفن هستند؛ نام این گورستان برگرفته از نام محمد بن بابُویه معروف به شیخ صدوق یکی از فقها و دانشمندان شیعه است که آرامگاه او در آن جا واقع شده‌ است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران