شماره امروز: ۵۴۷

«اکنون زمان توجه به طبیعت» است

| | |

رییس اداره محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران، از راه‌اندازی گشت‌های محیط زیستی به منظور پایش کانون‌های آلاینده خبر داد.

رییس اداره محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران، از راه‌اندازی گشت‌های محیط زیستی به منظور پایش کانون‌های آلاینده خبر داد. او همچنین با اعلام اینکه 451 کارواش در شهر تهران فعال هستند، ‌اظهار کرد: کارواش‌ها از دو منظر مصرف بی رویه آب و استفاده از مواد شیمیایی مورد توجه این اداره کل قرار دارد. با توجه به محدودیت منابع زیرزمینی باید از سیستم‌های بازچرخانی در این مراکز استفاده شود.

به گزارش مهر، شینا انصاری، در یک نشست خبری که به مناسبت هفته محیط زیست در موزه ارتباطات برگزار شد، از ایجاد بانک اطلاعات تنوع زیستی به منظور بررسی وضعیت ۱۳۰۸ گونه گیاهی خبر داد و گفت: لازم است محل زیست این‌گونه‌ها از جمله رود دره‌ها و مناطق تحت حفاظت توجه ویژه‌ای شود. وی با اشاره به مصوبه روز یکشنبه شورای شهر تهران در ثبت توچال به عنوان میراث طبیعی شهر تهران افزود: این مساله باعث ساماندهی ساخت و سازها و تبدیل این منطقه کوهستانی به زون طبیعی می‌شود. انصاری، توجه به مصرف بهینه مصرف آب به خصوص در بوستان‌ها و فصاهای سبز شهر تهران را مورد تاکید قرار داد و گفت: در حوزه بازچزخانی آب و استفاده از منابع آب سطحی برنامه‌ریزی کرده ایم تا به منابع آب‌های زیرزمینی فشار نیاید. وی ادامه داد: اخیرا کارگروهی با همه مسوولان این حوزه تشکیل شد و باید برای استفاده از این منابع آب برنامه‌ریزی کنیم. انصاری افزود: ذخیره‌سازی آب باران در دستور کار قرار گرفته است. رییس اداره محیط‌زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران، با بیان اینکه الگوی کشت با توجه به محدودیت منابع شهر تهران حائز اهمیت است، افزود: تلاش می‌کنیم کاشت چمن با توجه به اقلیم تهران، از گیاهان کم آب بر و همساز با اقلیم استفاده شود. و با اشاره به توسعه نیروگاه‌های خورشیدی کوچک مقیاس و توسعه انرژی‌های تجدید پذیر و اصلاح الگوی مصرف در ساختمان‌ها نیز اظهار کرد: پایش آلاینده‌های محیط زیست و مدیریت منابع از حوزه دیگر فعالیت است. انصاری ادامه داد: هرچند پایش آلودگی هوا توسط شرکت کنترل کیفیت هوای انجام می‌شود اما طرح‌هایی در این زمینه پیش بینی شده که از جمله آنها به روز رسانی اطلس پایش منابع آب و شناسایی منابع آلاینده است. وی با بیان اینکه کارواش‌ها از دو منظر مصرف بی رویه آب و استفاده از مواد شیمیایی مورد توجه این اداره کل قرار دارد، گفت: با توجه به محدودیت منابع زیرزمینی باید از سیستم‌های بازچرخانی در این مراکز استفاده شود. انصاری افزود: ۴۵۱ واحد کارواش در شهر تهران شناسایی و پایش شده اما به دلیل قوانین بالادستی در حوزه برخورد با متخلفان این حوزه، اداره کل محیط‌زیست تهران صاحب اختیار است. رییس اداره محیط زیست شهرداری تهران، از هوشمندسازی چاه‌ها برای آبیاری فضای سبز و جلوگیری از هدر رفت منابع آب خبر داد و گفت: در سطح شهر تهران پروژه‌های توسعه زیربنایی متعددی وجود دارد و به همین دلیل ارزیابی‌های زیست محیطی باید مدنظر قرار گیرد، به همین منظور با توجه به مصوبه شورای شهر تهران کمیته فنی غربالگری پروژه‌ها تشکیل شده است. انصاری در خصوص اصلاح مصرف پلاستیک در شهرداری نیز گفت: با پیگیری‌های انجام شده دبیرخانه کاهش مصرف پلاستیک به اداره کل محیط زیست منتقل و با ابلاغیه شهرداری تهران، مصرف ظروف پلاستیک ممنوع اعلام شد. وی ادامه داد: گشت و پایش محیط زیست به زودی در تهران با خودروهای اختصاصی و تجهیزات مد نظر راه‌اندازی می‌شود تا امکان نمونه‌برداری داشته باشند.انصاری، شناسایی منابع و کانون‌های آلودگی را از اهداف این گشت‌ها عنوان کرد. وی با اشاره به اینکه شعار امسال روز محیط زیست زمانی برای طبیعت است، گفت: در راستای این شعار محیط زیست شهرداری شعار «اکنون زمان توجه به طبیعت» برگزیده شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران