شماره امروز: ۵۴۷

| | |

مدیرعامل شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران از مذاکره با کشورهای همسایه برای بازگشایی تمام مرزهای ریلی با انجام پروتکل‌های مشترک بهداشتی و نصب تونل‌های ضدعفونی خبر داد و گفت:

مدیرعامل شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران از مذاکره با کشورهای همسایه برای بازگشایی تمام مرزهای ریلی با انجام پروتکل‌های مشترک بهداشتی و نصب تونل‌های ضدعفونی خبر داد و گفت: خوشبختانه خیلی وقت است مرز ترکیه برای تبادلات تجاری باز شده و برای بازگشایی مرزهای سرخس، اینچه‌برون و میرجاوه نیز به نتایج خوبی رسیده ایم که امیدواریم به زودی این اتفاق برای همه مرزهای ریلی‌مان بیفتد.

به گزارش ایسنا، درپی شیوع ویروس کرونا بسیاری از مرزهای زمینی، هوایی و دریایی کشورهای مختلف بسته شد تا زنجیره انتقال این ویروس شکسته شود اما حالا شرایط به تدریج تغییر کرده و کشورهای مختلف برای باز شدن مرزها و اثر گرفتن تبادلات تجاری شان با یکدیگر مذاکره می‌کنند.

سعید رسولی، مدیرعامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران در این باره اظهار کرد: در حال حاضر مذاکرات دو و چند جانبه مختلفی بین کشورها برای بازگشایی مرزها و از سرگیری تبادلات تجاری آغاز شده و ما نیز به‌طور فعال در حال انجام مذاکرات برای از سرگیری حمل و نقل ریلی بین المللی در تمامی مرزهای ریلی هستیم.

وی با بیان اینکه مرز ترکیه از اواخر اسفندماه برای تبادلات تجاری ریلی باز شده و هیچ مشکلی در این زمینه وجود ندارد، افزود: در طول مذاکرات صورت گرفته با ترکیه مقرر شد پروتکل‌های بهداشتی مشترکی به تایید دو طرف برسد که همین اتفاق افتاد و تونل‌های ضدعفونی برای واگن‌ها در نظر گرفتیم که این تونل‌ها حدود ۱۰ متر بوده و تقریباً با عبور قطار می‌توان مطمئن شد که همه قسمت‌های آن ضدعفونی می‌شود.

مدیرعامل شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اینکه پایانه مرزی آستارا در ماه‌های گذشته همواره باز بوده و از ابتدای امسال تاکنون بیش از ۲۰۰ درصد رشد صادرات نسبت به همین بازه زمانی در سال گذشته را تجربه کرده است، ادامه داد: در حال حاضر مبادلات تجاری ایران و ترکیه با بازگشای مرزهای مشترک دو کشور از سر گرفته شده و مشکلی در این زمینه وجود ندارد. همچنین برای مرزهای سرخس و اینچه‌برون مذاکرات خوبی انجام شده و به زودی این مرزها باز خواهند شد.

رسولی گفت: از اواخر اسفند پارسال که مرز ریلی ایران و ترکیه برای تبادلات تجاری بازگشایی شد، صادرات ریلی بیش از ۲۲۵ درصد رشد و در واردات بیش از ۱۴۷ درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته ایم.

وی اضافه کرد: گرچه قبل از آغاز مذاکرات با طرف ترک تونل‌های ضدعفونی مان را در مرز این کشور نصب کردیم اما این ایده به خوبی جواب داد و باعث شد هر دو کشور در مرزهای خود چنین تجهیزاتی را مستقر کنند تا نسبت به جلوگیری از شیوع ویروس کرونا مطمئن‌تر باشند. همچنین این تونل‌ها را در همه مرزهای ریلی نصب خواهیم کرد و عملیات استقرار و نصب آن 

هم اکنون در حال انجام است.

مدیرعامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: در صورت نهایی شدن مذاکرات و بازگشایی مرزها آمادگی کامل برای انجام تبادلات تجاری با کشورهای مختلف و حتی از سرگیری سفرهای ریلی را داریم و هیچ مشکلی در این زمینه وجود نخواهد داشت.

مدیرعامل شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران همچنین اعلام کرد، با توجه به مذاکرات و برخی گشایش‌های صورت گرفته در حوزه مبادلات تجاری بین ایران و ترکیه امیدواریم که در آینده نزدیک سفرهای ریلی به ترکیه از سرگرفته شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران