شماره امروز: ۵۴۷

عذرخواهی شورای شهری‌ها از مردم تهران

| | |

زهرا ن‍ژادبهرام، عضو شورای شهر تهران ضمن عذرخواهی از مردم به دلیل سردرگمی‌های ایجاد شده ناشی از اطلاع‌رسانی در مورد لغو یا اجرای طرح ترافیک گفت: طرح ترافیک کرونایی به ستاد ملی مقابله با کرونا ارایه می‌شود.

زهرا ن‍ژادبهرام، عضو شورای شهر تهران ضمن عذرخواهی از مردم به دلیل سردرگمی‌های ایجاد شده ناشی از اطلاع‌رسانی در مورد لغو یا اجرای طرح ترافیک گفت: طرح ترافیک کرونایی به ستاد ملی مقابله با کرونا ارایه می‌شود.

به گفته غلام محمدی، مشاور شهردار تهران طرح ترافیک که قرار بود از روز سه شنبه اجرا شود فعلا اجرا نخواهد شد. او در پستی توییتری اعلام کرده است: علی‌رغم تصمیم شورای عالی ترافیک مبنی بر اجرای طرح ترافیک از روز ششم خرداد ماه اجرای این طرح تا زمان برگزاری اولین جلسه ستاد ملی کرونا و تصمیم‌گیری در این خصوص به تعویق افتاده است. عصر روز دوشنبه محمدی در توییتی دیگر تاکید کرده بود که براساس مصوبات شورای عالی ترافیک شهر تهران از صبح روز سه شنبه طرح ترافیک در تهران به اجرا خواهد آمد. اما ساعتی بعد علیرضا زالی فرمانده ستاد ملی کرونای استان تهران گفته بود بنایی برای اجرای طرح ترافیک وجود ندارد و در این خصوص ستاد ملی کرونا باید تصمیم‌گیری کند.

   سوءتفاهم درباره طرح ترافیک

نژادبهرام در گفت‌وگو با فارس، درباره لغو طرح ترافیک در پایتخت و اظهارنظرهای ضد و نقیض مسوولان در این زمینه، اظهار کرد: کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران پیشنهادی را تحت عنوان طرح ترافیک کرونایی تهیه کرد که این طرح متفاوت از طرح ترافیک قبلی بود و به تأیید شورای عالی ترافیک تهران، پلیس راهور و ستاد مقابله با کرونای تهران رسید.

وی افزود: طرح ترافیک کرونایی به تصویب استاندار تهران نیز رسید و قرار شد زمان اجرای آن توسط استاندار نیز تأیید شود و نظر آنها در این زمینه نیز اعمال شده باشد ولی علی‌رغم تأیید استانداری و موافقت بر سر اجرای طرح ترافیک از امروز ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد که طرح ترافیک در پایتخت تا اطلاع ثانوی لغو است.

عضو هیات رییسه شورای شهر تهران ادامه داد: به نظر می‌رسد سوء تفاهم در خصوص بسته طرح ترافیک کرونایی و طرح ترافیک پیشین ایجاد شده که یقینا با بررسی مشترک از سوی ستاد ملی کرونا به جمع‌بندی مشترک می‌رسد. نژادبهرام با اشاره به اینکه کمیسیون حمل و نقل شورای شهر تهران ابداع‌کننده طرح ویژه کرونایی است، ‌گفت: از این کمیسیون درخواست کرده‌ام که طرح را به ستاد ملی مقابله با کرونا ارایه دهند و به صورت کامل اعلام کنند که این طرح متفاوت از طرح قبلی است و ظرفیت‌های خاصی دارد.

این عضو شورای شهر تهران بیان داشت: اظهارنظرهای ضد و نقیض در اعلام لغو یا اجرای طرح ترافیک سبب سردرگمی شهروندان شده است، گفت: در حال حاضر به دلیل این سردرگمی از مردم تهران عذرخواهی می‌کنیم. وی گفت: ستاد مقابله با کرونای تهران شورای ترافیک تهران، استانداری و شهرداری جهت اجرای طرح ترافیک کرونایی به جمع‌بندی رسیده‌اند ولی چون این طرح برای ستاد ملی کرونا محرز نشده بود، اجرای آن لغو شده است.

عضو هیات رییسه شورای شهر تهران تأکید کرد: ‌سلامت شهروندان اولویت اصلی مدیریت شهری در پایتخت است. همچنین رابط بین مدیریت شهری و ستاد ملی مقابله با کرونا، ستاد ملی با کرونای تهران است و ما گمان کردیم که این مساله و مشکل مرتفع شده است.

نژادبهرام اظهار کرد: تنها راه برون‌رفت از مشکل ترافیک ایجاد شده در پایتخت اجرای طرح ترافیک کرونایی است و مدیریت شهری به هیچ عنوان تمایل ندارد که اگر ستاد ملی مقابله با کرونا با اجرای طرح مخالف بود، آن را اجرا کند. وی بیان داشت: مدیریت شهری بر اساس پروتکل‌های ملی ستاد کرونا تصمیم نهایی را اتخاذ می‌کند.

  لزوم اصلاح نظام توزیع اختیارات 

در همین حال، ‌علی اعطا، سخنگوی شورای شهر تهران گفت: اصلاح نظام توزیع اختیارات در بحث مبارزه با کرونا در حوزه مدیریت شهری ضروری است.

سخنگوی شورای شهر تهران در واکنش به اخبار ضد و نقیض منتشر شده پیرامون اجرای طرح ترافیک گفت: به نظر می‌رسد در بحث کرونا در رابطه با موضوعاتی که تاثیر عاجل و روزانه در زندگی شهروندان دارد، نظام توزیع اختیارات ما برای تصمیم‌گیری در حوزه مدیریت شهری کارآمد نیست و دچار تداخل‌هایی است.

وی با اشاره به صورت جلسه شورای ترافیک تهران که بیست و یکم اردیبهشت امسال به امضای اعضای این شورا رسیده است، عنوان کرد: مقرر شده بود که شروع ساعت طرح ترافیک ٨ صبح و خاتمه آن ١۶ عصر برای هر دو محدوده طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا با خروج آزاد از ساعت 14 باشد. 

سخنگوی شورای شهر تهران با بیان اینکه شب گذشته گفت‌وگویی با شهردار تهران داشتم و به ایشان گفتم حجم اخبار ضد و نقیض در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها تعجب آور است، عنوان کرد: اگر همچنان مصوبه ۲۱ اردیبهشت شورای ترافیک تهران ملاک عمل است که قاعدتاً باید هم اینگونه باشد، پس منشأ این اخبار چیست.

 اعطا اضافه کرد: گویا در ساعات پایانی شب تماسی از سوی یکی از مسوولان عالیرتبه ستاد ملی کرونا با شهرداری گرفته می‌شود و اجرای طرح ترافیک متوقف می‌شود. از یک سو مصوبه‌ای برای اجرای طرح ترافیک از ساعت 8 تا ١۶ با خروج آزاد از ساعت ١۴ وجود دارد و از سوی دیگر بدون اینکه مرجع دیگری یا حتی ستاد ملی کرونا این مصوبه را لغو یا ابطال کرده باشد اجرای طرح متوقف می‌شود.

سخنگوی شورای شهر تهران با تاکید بر این نکته که پس از شیوع ویروس کرونا در کشور و تشکیل ستاد ملی مقابله با کرونا شاهد تلاش‌های شبانه روزی این ستاد بوده‌ایم و این امر جای قدردانی دارد، گفت: اما مناسب‌تر این است قبل از اعلام اخبار متفاوت و بعضاً متناقض، مسوولان اجرایی در حوزه کرونا در زمان مناسب به تصمیم مشترک برسند و به مساله اطلاع‌رسانی به شهروندان جهت جلوگیری از بلاتکلیفی و سردرگمی توجه کنند، و به گونه‌ای عمل نشود که اساسا فرصتی برای اطلاع‌رسانی وجود نداشته باشد.

  شهرداری تبعیت کند

حسن خلیل‌آبادی، عضو شورای شهر تهران نیز با اشاره به اینکه شهرداری باید در مورد لغو طرح ترافیک از ستاد ملی مقابله با کرونا تبعیت کند، گفت: لغو طرح ترافیک در پایتخت فعلا ادامه دارد.

عضو شورای شهر تهران، درباره موضوع لغو طرح ترافیک در پایتخت و گلایه‌مندی شهروندان به دلیل اطلاع‌رسانی‌های ضد و نقیض در این زمینه، اظهار داشت: تصمیم در مورد لغو طرح ترافیک که شب گذشته اعلام شد بر اساس گفت‌وگو بین مسوولان ستاد ملی مقابله با کرونا و معاونت حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران بوده است.

وی افزود: نظر شهرداری تهران، اجرای طرح ترافیک است و ستاد ملی مقابله با کرونا شرایط را مساعد برای اجرای طرح نمی‌داند. مسوولان شهرداری تهران معتقدند لغو طرح ترافیک سبب افزایش ترافیک به ویژه در محدوده مرکزی تهران شده و بی‌نظمی در پایتخت ایجاد کرده است که به نظرم شهرداری در حال حاضر باید به تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا توجه کند تا شاهد افزایش آمار مبتلایان به کرونا نباشیم. 

خلیل‌آبادی با بیان اینکه بر اساس تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا لغو طرح ترافیک در پایتخت تا اطلاع ثانوی ادامه دارد، گفت: در سطوح بالاتر کشور، نگرانی‌هایی در مورد شیوع کرونا با لغو طرح ترافیک وجود دارد چرا که با اجرای طرح استفاده از حمل و نقل عمومی به ویژه مترو بیشتر خواهد شد.

این عضو شورای شهر تهران تصریح کرد: تشخیص اجرای طرح ترافیک در شرایط کنونی با ستاد ملی مقابله با کروناست چرا که آنها آمارهای مربوط به کرونا را دارند و تحلیل‌های تخصصی در این زمینه انجام می‌دهند؛ بناب این اجرا یا لغو طرح ترافیک در حال حاضر بستگی به نظر ستاد مقابله با کرونا دارد.

وی خاطرنشان کرد: کرونا هنوز وجود دارد و از بین نرفته است. بنابراین شهرداری تهران باید از نظر تخصصی ستاد مقابله با کرونا تبعیت کند. ارگان‌ها و نهادهای دیگر نیز باید از ستاد ملی مقابله با کرونا تبعیت کنند. 

خلیل‌آبادی با اشاره به اینکه در حال حاضر بخشی‌نگری به موضوع طرح ترافیک صحیح نیست، ‌گفت: شهرداری تهران از سازمان‌هایی است که بیشترین ضرر را به دلیل بروز و شیوع کرونا در تهران داشته است.

این عضو شورای شهر تهران گفت: لغو طرح ترافیک و کاهش استفاده از حمل و نقل عمومی سبب ضرر و زیان‌های انباشته شده در شهرداری پایتخت شده است.


درخواست وزیر بهداشت، دلیل لغو اجرای طرح ترافیک

روابط عمومی معاونت حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران اعلام کرد که به درخواست وزیر بهداشت از شهردار تهران و به منظور همدلی و رفع نگرانی در خصوص افزایش شیوع ویروس کرونا، طرح‌های ترافیکی که قرار بود از سه‌شنبه (٦ خرداد) مجددا اجرا شود، تا اطلاع ثانوی اجرا نخواهد شد.

به گزارش ایسنا، روابط عمومی معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در اطلاعیه خود اعلام کرد: «در حالی که برابر پنجاه و نهمین مصوبه شورای حمل ونقل و ترافیک شهر تهران که با حضور شهردار تهران، رییس شورای اسلامی شهر، رییس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر، فرمانده پلیس راهور فاتب، فرمانده ستاد مقابله با کرونای استان تهران و نمایندگان وزارت کشور و استانداری تهران برگزار شد، اجرای مجدد طرح ترافیک از امروز (٦ خرداد ماه) در دستور کار قرار داشت، اما با عنایت به تماس تلفنی وزیر محترم بهداشت و درمان با شهردار محترم تهران و درخواست وی مبنی بر توقف اجرای طرح ترافیک، مقرر شد اجرای مجدد طرح‌های ترافیکی، شنبه (١٠ خرداد ماه) در ستاد ملی کرونا مطرح و 

در خصوص آن تصمیم‌گیری شود.»

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران