شماره امروز: ۵۴۷

| | |

علی نبیان، مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن از دستور موکد رییس‌جمهور به استانداران برای آغاز شناسایی و واگذاری اراضی در اختیار دستگاه‌های دولتی به وزارت راه و شهرسازی خبر داد.

علی نبیان، مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن از دستور موکد رییس‌جمهور به استانداران برای آغاز شناسایی و واگذاری اراضی در اختیار دستگاه‌های دولتی به وزارت راه و شهرسازی خبر داد.

علی نبیان در گفت‌وگو با مهر درباره آخرین وضعیت تأمین اراضی طرح ملی مسکن اظهار کرد: از ۴۰۰ هزار واحد طرح ملی مسکن، ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در حوزه شهرهای جدید احداث می‌شود که سازمان ملی زمین و مسکن در این شهرها، زمینی در اختیار ندارد. ۱۰۰ هزار واحد مسکونی دیگر نیز در حوزه بازآفرینی شهری و نوسازی بافت‌های فرسوده و ۱۰۰ هزار واحد هم در حوزه بنیاد مسکن قرار دارد که سازمان ملی زمین و مسکن تأمین زمین در این دو بخش را انجام داده و در بسیاری از استان‌های هدف، عملیات اجرایی ساخت و ساز آغاز شده است.

وی افزود: حتی به زودی قرار است در چند استان که عملیات اجرایی ساخت و ساز به اتمام رسیده، شاهد برگزاری مراسم افتتاح و بهره‌برداری از واحدهای مسکن ذیل طرح اقدام ملی باشیم. معاون وزیر راه و شهرسازی در خصوص تأمین اراضی ساخت و ساز مسکن ملی در بافت‌های فرسوده و نابسامان شهری گفت: در بافت فرسوده زمین‌هایی را که داشتیم در راستای ماده قانونی موجود، اراضی را به شرکت بازآفرینی شهری تحویل دادیم؛ پس از این اقدام، این اراضی به عنوان افزایش سرمایه در اختیار مجموعه بازآفرینی قرار گرفت؛ مراحل اجرایی آن در حال انجام است تا اسناد به‌طور کامل به شرکت بازآفرینی منتقل شود. وی در خصوص نحوه تأمین زمین در شهرهایی که کمبود اراضی برای ساخت مسکن ملی وجود داشت، تصریح کرد: اگر در هر شهری کمبود زمین داشته باشیم، قطعاً اقدامات لازم را انجام خواهیم داد؛ از قبل از نوروز امسال این روند شروع شده و در سال گذشته جلسات مستمری با دو معاونت مسکن و ساختمان و شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی داشتیم تا اگر جایی زمین با کمبود مواجه شد، با مصوبات شورای عالی شهرسازی به محدوده شهرها اضافه کنیم. مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن درباره اراضی‌ای که در اختیار سایر دستگاه‌هاست، ادامه داد: بر اساس ماده ۶ قانون ساماندهی و حمایت از تولید مسکن و همچنین دستور رییس‌جمهور مبنی بر واگذاری اراضی در اختیار سایر دستگاه‌ها به اجرای طرح ملی مسکن، استانداران در حال شناسایی این زمین‌ها هستند؛ زمین‌های دولتی که می‌تواند در زیرمجموعه طرح اقدام ملی قرار گیرد، به ادارات کل راه و شهرسازی استان‌ها و سپس سازمان ملی زمین و مسکن واگذار خواهد شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران