شماره امروز: ۵۴۷

| | |

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی گفت: ایرلاین‌های کشور برای پرداخت حقوق و دستمزد پرسنل خود به استقراض از نهادهای دولتی و حاکمیتی روی آورده‌اند و منتظر هستند که مشمول دریافت تسهیلات حمایتی شوند.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی گفت: ایرلاین‌های کشور برای پرداخت حقوق و دستمزد پرسنل خود به استقراض از نهادهای دولتی و حاکمیتی روی آورده‌اند و منتظر هستند که مشمول دریافت تسهیلات حمایتی شوند.  به گزارش مهر، با آغاز شیوع ویروس کرونا و صدور دستور وزیر راه و شهرسازی به شرکت‌های حمل و نقلی هوایی و ریلی برای بازگرداندن هزینه بلیت مسافران بدون کسر خسارت کنسلی بلیت و نیز توقف بسیاری از پروازها و مسافرت‌ها، شرکت‌های هواپیمایی با کاهش شدید نقدینگی همچنین سرمایه در گردش برای انجام امور جاری خود مواجه شدند؛ با این حال تصویب اعطای تسهیلات به بنگاه‌های آسیب دیده از کرونا تا سقف ۷۵ هزار میلیارد تومان در هیات دولت، شورای پول و اعتبار و ستاد ملی مبارزه با کرونا، سبب شد تا شرکت‌های حمل ونقلی خصوصاً شرکت‌های هواپیمایی که به‌شدت از این محل آسیب دیده‌اند، نسبت به جبران بخشی از خسارات وارده به آنها امیدوار باشند.

در همین خصوص مقصود اسعدی سامانی دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی درباره ارسال پیامک به شرکت‌های هواپیمایی برای مراجعه به بانک‌های عامل و دریافت تسهیلات حمایتی در برابر کرونا اظهار کرد: تاکنون پیامکی برای شرکت‌های هواپیمایی ارسال نشده است.

وی افزود: ما هم اظهارنظر وزیر راه مبنی بر دریافت پیامک تشکیل پرونده از سوی بانک‌های عامل را شنیده‌ایم، اما گزارشی به انجمن مبنی بر اینکه چنین پیامکی به ایرلاین‌ها ارسال شده، به انجمن واصل نشده است.

اسعدی سامانی درباره بازگشت ایرانیان با پروازهای فوق‌العاده گفت: تاکنون بیش از ۱۴ هزار نفر با این پروازها به کشور بازگشته‌اند اما آمار دقیق را معاونت حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی در اختیار دارد.

وی ادامه داد: در این پروازها، شرکت‌های هواپیمایی متضرر می‌شوند چون باید یک سر خالی به کشور مقصد پرواز کنند اما با توجه به اینکه انجام آن به شرکت‌های هواپیمایی الزام می‌شود، مجبورند این ضررها را متحمل شوند.دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی تصریح کرد: تا جایی که در جریان هستم، هزینه پرواز یک سر خالی هواپیما به کشورهای مقصد برای بازگرداندن ایرانیان، از مسافران دریافت نمی‌شود. وی درباره تأخیر در پرداخت حقوق پرسنل ایرلاین‌ها اظهار کرد: تعدادی از شرکت‌های هواپیمایی هنوز حقوق کارکنان خود را پرداخت نکرده اند؛

 برخی دیگر هم که به نهادهای دولتی یا حاکمیتی مانند مناطق آزاد، نیروهای مسلح و دولت وابسته هستند، از نهادهای بالادستی استقراض کرده‌اند. به گفته اسعدی سامانی، این شرکت‌ها مجبورند برای آنکه مشمول دریافت تسهیلات حمایتی کرونا شوند، نیروهای خود را تعدیل نکنند به همین دلیل پرداخت حقوق و مزایای آنها با تأخیر مواجه شده است. منتظرند تا تسهیلات حمایتی کرونا را دریافت کنند و بتوانند این استقراض خود را بازپس بدهند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران