شماره امروز: ۵۴۷

| | |

خسارت کرونا به کسب و کارها ادامه دارد، به گفته سخنگوی سازمان هواپیمایی زیان ایرلاین‌های دنیا از کرونا در کمتر از 2 ماه به 252 میلیارد دلار رسید،

خسارت کرونا به کسب و کارها ادامه دارد، به گفته سخنگوی سازمان هواپیمایی زیان ایرلاین‌های دنیا از کرونا در کمتر از 2 ماه به 252 میلیارد دلار رسید، اما وزیر راه و شهرسازی از پرداخت تسهیلات حمایتی برای شرکت‌های ایرانی تا پایان اردیبهشت می‌گوید. به گزارش فارس، با وجود آغاز فعالیت برخی از کسب و کارها از ابتدای اردیبهشت امسال، کماکان میزان سفرها به دلیل توجه مردم به موضوع مقابله با شیوع کرونا کاهش بسزایی دارد ضمن آنکه در ایام ماه مبارک رمضان هم در کنار سفرهای سیاحتی، سفرهای کاری نیز تا اندازه‌ای کاهش می‌یابد.  همین امر موجب زمین‌گیری بخش حمل و نقل در همه مدل‌ها و خصوصا حمل و نقل هوایی شده است که البته در اغلب نقاط دنیا به دلیل شیوع کرونا بخش حمل و نقل خسارت و زیان جدی دیده است. درباره زیان صنعت حمل و نقل هوایی دنیا به دلیل شیوع کرونا، رضا جعفرزاده، سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری می‌گوید: در کمتر از دو ماه میزان خسارت وارده به شرکت‌های هواپیمایی دنیا از 30 میلیارد دلار به 252 میلیارد دلار رسید و ما نیز از این خسارت مستثنی نیستیم.

وی در پاسخ به اینکه چه زمان ممکن است شرایط فعلی صنعت حمل و نقل هوایی به حالت گذشته برگردد، توضیح داد: در هر صورت حمل و نقل هوایی به عنوان یکی از بازوهای مهم گردشگری دنیا محسوب می‌شود و یکی از نیازهای بسیار حساس و مبرم گردشگری، حمل و نقل هوایی است، چرخه پروازی در دنیا که روان و سیال است، باید به خوبی انجام شود و این پروازها نقش مهمی در کارهای بازرگانی و اقتصادی ایفا می‌کند. سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری گفت: گردشگری نیز بر همین پایه می‌تواند استوار باشد.

جعفرزاده افزود: برگشت به حالت عادی بستگی به این دارد که کشورها تا چه زمانی موفق به مهار این ویروس شوند، چشم‌انداز آینده را در این می‌بینیم که کشورها اقدامات پیشگیرانه را شدت دهند و نسبت به پروتکل‌های سازمان جهانی بهداشت حساسیت بیشتری نشان دهند و چرخه اقتصاد را به حرکت درآورند تا کسب و کارها فعال‌تر شود. وی در پاسخ به این سوال که چگونه می‌توان این رکود را در صنعت هوایی کم کرد و شرایط را به حالت عادی برگرداند؟ گفت: همان‌گونه که توضیح داده شد در حوزه بین‌المللی این موضوع بسته به تصمیم کشورها و تصمیم سازمان جهانی بهداشت دارد و در داخل نیز این موضوع بستگی به تصمیمات وزارت بهداشت (که مطابق تصمیمات سازمان جهانی بهداشت است) و ستاد ملی مقابله با کرونا دارد، اما در همه موارد، تشدید اقدامات پیشگیرانه، این چرخه را به حرکت درمی‌آورد و در این مسیر پیش می‌رود. 

بر اساس این گزارش، با شیوع کرونا در کشور ما نیز حمل و نقل هوایی با چالش جدی مواجه شد و حدود 90 درصد هواپیماهای ناوگان هوایی کشور در نبود تقاضا زمین گیر شد. البته در روزهای اخیر میزان پروازها از 10 درصد پروازهای قبلی، رقمی محدود بیشتر شده است ولی در ایام ماه مبارک رمضان تقاضای سفر چندان زیاد نیست.  از سوی دیگر به گفته وزیر راه و شهرسازی، شرکت‌های هواپیمایی موظف هستند در راستای رعایت فاصله گذاری اجتماعی با 60 درصد ظرفیت هواپیماها پرواز کنند و هر شرکت هواپیمایی که از این ظرفیت تعیین شده عبور کند، تخلف کرده است و سازمان هواپیمایی کشوری در این باره پیگیری و اعمال قانون دارد. 

هنوز در حوزه حمل و نقل برون شهری خبری از پرداخت 8 هزار میلیارد تومان بسته حمایتی دولت به شرکت‌های حمل و نقلی نیست اما طبق گفته محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی، در روزهای آتی پیامکی برای شرکت‌های حمل و نقلی ارسال می‌شود مبنی بر اینکه برای دریافت تسهیلات به بانک عامل مراجعه کنند.  به گفته محمد اسلامی مقرر شده است تا پایان اردیبهشت همه شرکت‌های حمل و نقلی بتوانند این تسهیلات حمایتی را دریافت کنند. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران