شماره امروز: ۵۴۷

شهردار تهران در گفت‌وگو با جمعی از فعالان اقتصادی:

| | |

شهردار تهران در گفت‌وگو با فعالان اقتصادی و کارآفرینان راه‌های ایجاد درآمد برای شهر را بررسی و تاکید کرد به هر قیمتی نباید برای شهرداری درآمد کسب کرد.

شهردار تهران در گفت‌وگو با فعالان اقتصادی و کارآفرینان راه‌های ایجاد درآمد برای شهر را بررسی و تاکید کرد به هر قیمتی نباید برای شهرداری درآمد کسب کرد.

پیروز حناچی، شهردار تهران در دیدار و گفت‌وگو با تعدادی از کارآفرینان و فعالان اقتصادی با تاکید بر اینکه سال گذشته با تحریم‌های جدید میزان درآمد دولت از نفت، به حداقل رسید و شهرداری تهران هم تحت تأثیر این فضا قرار گرفت، گفت: مدیریت شهری در دوره جدید نمی‌خواهد به هر شکلی درآمدزایی کند و چارچوب‌هایی دارد. به همین دلیل امروز شرایط مالی سختی را تجربه می‌کنیم. اداره شهرداری تهران حداقل نیاز به اعتبار روزانه بین ۵۰ تا ۸۰ میلیارد تومان دارد با این وجود شهرداری در دوران کرونا فعالیت خود را ادامه داد؛ برای نمونه ناوگان حمل و نقل عمومی با ۸۰ درصد ظرفیت فعالیت می‌کرد، در حالی که تنها ۱۰ درصد مسافران همیشگی از آن استفاده می‌کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر، او درباره این نقد که شهرداری تهران هزینه‌هایش بالا است گفت: این انتقاد وارد است و تلاش شده که این مشکل تا حدودی برطرف شود بدنه شهرداری سنگین است هر چند که حقوق بگیران شهرداری از ابتدای مدیریت جدید از ۶۷ هزار به ۶۲ هزار نفر رسیده، اما باید در این زمینه با رعایت تمام جوانب اخلاقی و انسانی بیشتر تلاش کنیم. شهردار تهران با اشاره به ارایه لایحه دوفوریتی به شورای شهر تهران برای رفع موانع مالی شهرداری تاکید کرد: ما به دنبال کسب درآمد به هر بهانه‌ای نیستیم چرا که بعضی مسیرهای درآمد زایی به شهر آسیب می‌زند. شهردار تهران درباره همکاری و حمایت از استارت آپها گفت: سیاست مدیریت شهری حمایت از استارت آپها است همین راستا ما پیگیر «هوشمندسازی ارایه خدمات شهری» در شهر تهران هستیم. حتی لایحه‌ای برای حمایت از آنها آماده و به شورای شهر تهران ارایه شده است.

حناچی درباره «درآمدزایی از سرای محلات» گفت: از سرای محلات به اندازه‌ای که باید، درآمد مالی کسب نمی‌شود و مکانیزم‌های فعلی برای درآمدزایی موثر نیست. به نظر می‌رسد نهادهای مدنی باید بیشتر تلاش کنند و خواسته‌های مردم را به مدیریت شهری منتقل کنند تا تبدیل به تصمیمات اجرایی شود. در عین حال باید قبول کرد که نزدیک‌تر از این سراهای محلات به مردم در شرایط فعلی وجود ندارد که اطلاعات بسیار خوبی از شهروندان دارند و می‌توان از آن برای خدمات دهی بیشتر به شهروندان استفاده کرد.

    قیمت تراکم معادل قیمت زمین!

شهردار تهران درباره تراکم‌فروشی توضیح داد: می‌توان شهر را با ساختن اداره کرد اما نباید خارج از برنامه تراکم فروخته شود. شهرداری در دوره مدیریت جدید تلاش کرده است هم طبق برنامه تراکم بفروشد و هم آن را به قیمت واقعی و نه به نصف قیمت و ارزان ارایه دهد. هم‌اکنون در تهران قیمت تراکم معادل قیمت زمین است. در این زمینه شهرداری به سمت تعادل حرکت می‌کند.

حناچی به درآمدهای پایدار جدید شهرداری نیز اشاره کرد و گفت: دو لایحه در مجلس تصویب شد یکی لایحه درآمدهای پایدار که به‌زودی ایرادهای وارده شورای نگهبان بر آن برطرف خواهد شد و دیگری مالیات بر ارزش افزوده است که از یک‌سوم درآمد مالیات بر ارزش افزوده، به ۴ از ۹ درصد رسید و مطمئنا این دو لایحه در افزایش درآمد شهرداری در شرایط عادی تأثیر خواهد داشت.

او با اشاره به «تبدیل تهران به عنوان یک مقصد گردشگری» گفت: تهران از نظر جاذبه گردشگری چیزی کم ندارد اما در زمینه شناساندن آن به مردم کم‌کاری شده، مدیریت شهری تلاش کرد در دوره جدید موزه‌های جدیدی راه‌اندازی کند و قطعاً اگر تهران به مقصد گردشگری تبدیل شود بسیاری از مشکلات شهر برطرف خواهد شد و درآمدهای خوبی هم به شهر تهران تزریق خواهد شد.

حناچی درباره «کسب درآمد از زباله» و «ورود بخش خصوصی به این حوزه» گفت: اکنون زباله در تهران در اختیار پیمانکار است اما باید پذیرفت بازیافت زباله مسیر طبیعی خود را طی نمی‌کند. مبنای طرح جامع پسماند که قرار است اجرا شود این است که زباله تولید شده را اول ارزش‌گذاری و بعد برای آن برنامه‌ریزی می‌کند. سرانه زباله در کشور بر خلاف تبلیغی که می‌شود خیلی بالا نیست. در عین حال ارزش زباله‌های همه مناطق شهر یکی نیست مثلا ارزش زباله‌های منطقه یک با ۱۲ اساسا قابل مقایسه نیست. قیمت متوسط امحای زباله کیلویی ۱۶۷ تومان است که رقم نسبتا بالایی است. حناچی درباره «خصوصی‌سازی اتوبوسرانی» گفت: در حال حاضر ۶۰ درصد اتوبوسرانی در اختیار بخش خصوصی است اما مشکل این بخش یارانه بالایی است که پرداخت می‌شود و مدیریت شهری به دلیل برخی مخالفت‌ها و شرایط اقتصادی کشور اجازه ندارد این یارانه را تعدیل کند.

او همچنین پیشنهادهایی مانند اجاره پلاک مسکونی‌هایی که استفاده اداری می‌شوند را قابل تأمل خواند و گفت: این پیشنهاد خوبی است و بهتر از پلمب واحد است که فعلا اجرا می‌شود. 

حناچی درباره استفاده از نمایشگاه آفتاب گفت: مدیریت شهری قصد داشت نمایشگاه‌های ملی را به این مجموعه منتقل کند اما اگر اتاق بازرگانی تهران بتواند این مجموعه را با پیشنهادهای خود به درآمدزایی برساند مدیریت شهری از آن استقبال می‌کند.

او درباره کسب درآمد از بیلبوردهای تبلیغاتی نیز گفت: شهرداری تهران ۱۵ درصد بیلبوردها را در اختیار دارد. البته این بیلبوردها هم در بیشتر مواقع خالی نیستند. اما در عین حال تلاش شده که در بیلبوردهای شهرداری تبلیغات مرتبط با مناسبت‌ها و شرایط روز کشور وجود داشته باشد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران