شماره امروز: ۵۴۷

«ایکائو» درباره اثر اقتصادی کرونا ابراز نگرانی کرد، شرکت‌های داخلی به وزیران راه و گردشگری نامه نوشتند

| | |

در پی کاهش شدید تقاضای سفر به دلیل شیوع بیماری کرونا، شرکت‌های هواپیمایی داخلی دچار مشکلات مالی شدند و در این رابطه به وزیر راه و شهرسازی نامه نوشتند. همزمان،

در پی کاهش شدید تقاضای سفر به دلیل شیوع بیماری کرونا، شرکت‌های هواپیمایی داخلی دچار مشکلات مالی شدند و در این رابطه به وزیر راه و شهرسازی نامه نوشتند. همزمان، سازمان هواپیمایی بین‌المللی (ایکائو) در مورد تاثیر اقتصادی شیوع ویروس کرونا بر امور حمل‌ونقل هوایی و مسافرت‌های هوایی ابراز نگرانی کرد.

مقصود اسعدی سامانی، دبیر انجمن‌ شرکت‌های هواپیمایی در گفت‌وگو با فارس، اظهار کرد: طبق مصوبه ستاد مبارزه با کرونا، مردم باید از هرگونه سفر و جابه‌جایی خودداری کنند و ما نیز تابع این مصوبات هستیم.

وی با اشاره به کاهش بسیار شدید سفر گفت: در مدل حمل و نقل هوایی نیز تقاضای سفر کاهش زیادی داشته است.

دبیر انجمن‌ شرکت‌های هواپیمایی ادامه داد: تا پیش از اینکه ایام کم تقاضای سفر محسوب می‌شد و شرکت‌های هواپیمایی خود را برای ایام نوروز و خدمات‌دهی برای مسافران آماده کرده بودند که به دلیل شیوع بیماری کرونا تقاضای سفر کاهش بسزایی یافت و در این ایام پیش‌رو که اوج سفر محسوب می‌شد، تقاضا کاهش یافته است و شرکت‌های هواپیمایی برای انجام تعهدات مالی خود دچار مشکل شده‌اند.

اسعدی سامانی اظهار کرد: در این رابطه نامه‌ای به وزیر راه و شهرسازی به عنوان مسوول صنعت حمل و نقل هوایی و همچنین وزیر میراث فرهنگی و گردشگری نوشته‌ایم و از این مسوولان خواسته‌ایم، در قالب چند بند از شرکت‌های هواپیمایی حمایت کنند.

دبیر انجمن‌ شرکت‌های هواپیمایی در تشریح پیشنهادات شرکت‌های هواپیمایی بابت حمایت‌های دولت توضیح داد: درخواست شده است که شهرداری‌ها برای چند ماه پیگیری وصول عوارض شهرداری را از شرکت‌های هواپیمایی به تعویق بیندازند. همچنین در حوزه تأمین سوخت هواپیما پیشنهاد شد تأمین سوخت به صورت اعتباری باشد و شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در حوزه پیگیری مطالبات چند ماهی به شرکت‌های هواپیمایی مهلت دهد.

وی افزود: استمهال اقساط بدهی بانکی شرکت‌های هواپیمایی تا شش ماه آینده و معافیت در پرداخت سهم کارفرما تا خرداد 99، همچنین معافیت در پرداخت مالیات بر ارزش افزوده، از دیگر مواردی بود که شرکت‌های هواپیمایی پیشنهاد دادند.

اسعدی سامانی افزود: استمهال اقساط تسهیلات صندوق توسعه ملی برای چند ماه و اختصاص کمک به شرکت‌ها به صورت تسهیلات بانکی با حداقل سود و اقساط بلندمدت از دیگر درخواست شرکت‌های هواپیمایی برای حمایت از آنها است.

وی گفت: همچنین خواسته شده است، شرکت‌ فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران نسبت به پیگیری مطالبات خود چند ماهی مهلت دهند، ضمن آنکه در حوزه عوارض فرودگاهی نیز تسهیلاتی برای شرکت‌های هواپیمایی در نظر گرفته شود.

دبیر انجمن‌ شرکت‌های هواپیمایی همچنین کفت: در حال استخراج میزان خسارت و زیان شرکت‌های هواپیمایی به دلیل کاهش سفر و شیوع ویروس کرونا هستیم، اما در برآوردهای اولیه، میزان خسارت تا 15 فروردین 99 رقم 2 هزار میلیارد تومان است. بر اساس این گزارش، با شیوع بیماری کرونا در کشور، ستاد مبارزه با کرونا بارها از مردم خواسته است که از انجام سفر خودداری کنند تا هر چه زودتر شیوع این بیماری متوقف شود و کرونا را شکست دهیم.

   صنعت هوایی جهان را به کدام سو می‌برد؟

همزمان با نگرانی ایرلاین‌های داخلی از اثرگذاری پیامدهای شیوع کرونا بر صنعت هوایی، سازمان هواپیمایی بین‌المللی (ایکائو) در مورد تاثیر اقتصادی شیوع ویروس کرونا بر امور حمل‌ونقل هوایی و مسافرت‌های هوایی ابراز نگرانی کرد.

به گزارش ایرنا، این سازمان در حالی نسبت به تاثیر اقتصادی شیوع کرونا ابراز نگرانی کرده که خطوط هوایی سراسر جهان یا پروازهایشان را تعلیق کرده‌اند یا خدمات خود را به حداقل رسانده‌اند.

شیوع کرونا در جهان تاکنون جان بیش از 38000 را گرفته و افزون بر ۱۱۳ هزار را مبتلا کرده است.

از زمان آغاز شیوع کرونا، فعالیت خطوط پروازی در سراسر جهان به ویژه به کشورهای میزبان کرونا به‌طور چشمگیری محدود شد.

ایرکانادا، ایرفرانس، ایرایندیا، ایرسئول، ایرتانزانیا، امریکن ایرلاینز، بریتیش ایرویز، کاتای پاسیفیک ایرویز متعلق به هنگ کنگ، ایرلاین دلتا متعلق به ایالت ویرجینیا امریکا، ایجیپت ایر، ایرلاینز اتیوپی، فنلاند ایر، لیون ایر اندونزی، لوفتانزا، ایرلاین نوردیک متعلق به شانگهای، ترکیش ایرلاین، ایرلاین اتحاد، یونایتد پارسل سرویس و ویرجین آتلانتیک سفرهای خود را به مقصد چین به حال تعویق در آوردند. خطوط هواپیمایی بریتیش ایرویز انگلیس و لوفتهانزا آلمان نیز اعلام کردند که همه پروازها به سمت ایتالیا و چند کشور دیگر را با توجه به سرعت شیوع ویروس کرونا در این کشور لغو کرده است.

با آغاز شیوع ویروس کرونا در جهان شرکت هواپیمایی کویت در هر دو مسیر پروازهایش به چین، هنگ کنگ، ایران، کره جنوبی، تایلند، ایتالیا، سنگاپور، ژاپن و عراق را متوقف کرد.

شرکت هواپیمایی «فلای بی» انگلیس نیز که به دلیل ابهامات اقتصادی ناشی از خروج این کشور از اتحادیه اروپا (برگزیت) و مشکلات مالی در مرز ورشکستگی قرار گرفته بود، به دنبال کاهش تقاضای مسافران بر اثر شیوع ویروس کرونا اعلام ورشکستگی کرد.

در همین حال، پروازهای بریتیش‌ ایرویز از بزرگ‌ترین فرودگاه لندن (هیترو) به نیویورک، ایتالیا، فرانسه، اتریش، بلژیک، آلمان، ایرلند و سوییس لغو و همچنین پروازهای فرودگاه گتویک به ایتالیا، فرانسه، آلبانی به حالت تعلیق درآمده است.

شرکت هواپیمایی آمریکن ایرلاینز به دنبال هشدار وزارت امور خارجه امریکا درباره سفر به بخش‌هایی از ایتالیا به دلیل شیوع کرونا، همه پروازهایش را به میلان مرکز ناحیه لامباردی در شمال ایتالیا تعلیق کرد.

بحرین که در میان کشورهای عربی با ۳۳ مورد، یکی از بالاترین آمارهای ابتلا به ویروس کرونا را دارد از تعلیق همه پروازها از و به مقصد عراق و لبنان تا اطلاع بعدی خبر داد. تا پایان وقت دوشنبه ۱۹ اسفند ماه، تعداد کسانی که در ایتالیا بر اثر ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند به ۴۶۳ نفر رسید. سرعت رشد این ویروس در ایتالیا در حال افزایش است. بعد از سونامی ایتالیا، دیگر کشورهای اروپایی نیز با سرعت در حال ثبت مواردی از مشاهده ویروس کرونا هستند.

فرانسه بیشترین میزان تلفات را بعد از ایتالیا به خود اختصاص داده‌ است. در این کشور تاکنون ۳۰ نفر جان باخته‌ و یک هزار و ۴۱۲ نفر نیر به این ویروس مبتلا شده‌اند.

اسپانیا دیگر کشوری است که تعداد مبتلایان کرونا در آن به سرعت در حال افزایش است. بیش از یک هزار و ۱۰۰ نفر در این کشور مبتلا شده‌اند و ۲۹ نفر جان باخته‌اند.

آلمان اما با تعداد مبتلایان بیشتر نسبت به اسپانیا، تلفات کمتری را ثبت کرده است. تا پایان روز دوشنبه، نزدیک به یک هزار و ۲۰۰ در این کشور به کرونا مبتلا شده‌اند که از میان آنها دو نفر جان خود را از دست داده‌اند.

در بریتانیا از ۳۲۱ مبتلا به ویروس کرونا، تاکنون پنج نفر بر اثر ابتلا به این بیماری مرگبار، جان باخته‌اند. این در حالی است که در هلند از همین تعداد افراد آلوده، ۴ نفر فوت کرده‌اند.

سازمان جهانی بهداشت روز دوشنبه هشدار داد «تهدید همه‌گیر شدن» ویروس کرونا «بسیار واقعی» است. با این حال اطمینان داد که این نخستین همه‌گیری در تاریخ است که می‌تواند کنترل شود.

مقامات بهداشتی چین نیز اعلام کردند برای سومین روز متوالی شمار مبتلایان به کرونا در خارج از هوبی و شهر ووهان به صفر رسیده است، با این حال رقم کل مبتلایان به ویروس کرونا در این کشور تاکنون به ۸۰ هزار و ۷۵۴ نفر و شمار فوتی‌ها به سه هزار و ۱۳۶ تن رسیده است.

همچنین تاکنون ۵۹ هزار و ۹۰۵ نفر در چین درمان و از بیمارستان‌ها و مراکز درمانی مرخص شده‌اند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران