شماره امروز: ۵۴۷

| | |

سید‌مالک حسینی، سرپرست سازمان رفاه، خدمات و مشارکت اجتماعی شهرداری تهران گفت: تاکنون هیچ موردی از ابتلا به کرونا در گرمخانه‌های شهرداری گزارش نشده است.

سید‌مالک حسینی، سرپرست سازمان رفاه، خدمات و مشارکت اجتماعی شهرداری تهران گفت: تاکنون هیچ موردی از ابتلا به کرونا در گرمخانه‌های شهرداری گزارش نشده است.به گزارش مهر، حسینی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با توجه به افزایش مبتلایان به کرونا در کشور آیا موردی در گرمخانه‌ها مشاهده شده است یا خیر، گفت: تاکنون هیچ موردی از ابتلا به کرونا در گرمخانه‌ها مشاهده نشده اما حدود ۳۰ نفر مورد مشکوک به کرونا داشتیم که هیچکدام از آنها جواب تست‌هایشان مثبت نبوده است. در حال حاضر به محض مشاهده موارد مشکوک مبتلا به کرونا با اورژانس تماس می‌گیریم و این افراد به مراکز درمانی اعزام و سپس به ما اعلام می‌کنند که مورد آنها مثبت یا منفی بوده که خوشبختانه تاکنون موردی در گرمخانه‌های تهران نداشتیم.او در پاسخ به پرسش دیگری در خصوص اینکه آیا با توجه به افزایش شیوع کرونا اقدامات جدیدتری در حوزه پیشگیری انجام شده یا خیر، گفت: تجربه این مدت می‌گوید چه در زمان تشدید یا در زمان معمول استانداردهای لازم در خصوص پیشگیری در گرمخانه‌ها اجرایی شود احتمال ابتلا و شیوع بسیار پایین است. ما از ابتدا در خصوص گرمخانه‌ها موضوع پیشگیری را به‌طور جدی مورد توجه قرار دادیم. پس از چند روز از ابتلای نخستین فرد به کرونا در کشور مراکز را به تب سنج مجهز کرده و مددجویان که قصد ورود به گرمخانه‌ها را دارند علائم تب و علائم کلی آنها چک می‌شود و تا زمانی که رسماً اعلام نشود شیوع این بیماری به اتمام رسیده و ریشه کن شده است، ذره‌ای از این تدابیر کاسته نخواهد شد.حسینی با اشاره به اینکه در گرمخانه‌های پایتخت میان مددجویان ماسک توزیع شده است، تصریح کرد: ماسک‌ها به صورت روزانه میان مددجویان توزیع می‌شود که این ماسک‌ها توسط پیمان‌کاران خودمان تولید و بر اساس نیاز گرمخانه‌ها توزیع می‌شود تا به دنبال این نوع نیاز مددجویان در بازار نباشیم.

سرپرست سازمان رفاه و خدمات مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران با اشاره به دو چالش اصلی گرمخانه‌ها خاطرنشان کرد: باید فکری برای مددجویان درگیر اعتیاد شود و درخواست می‌کنیم در این دوره حساس اجازه تجویز متادون تراپی با نظارت ستاد مبارزه با مواد مخدر و دانشگاه علوم پزشکی داده شود زیرا بسیاری از کسانی که از گرمخانه‌ها خارج می‌شوند و تعدد رفت و آمد دارند برای تأمین مواد مخدر است.

او افزود: ما به دنبال عادی‌سازی این موضوع نیستیم اما در حال حاضر در شرایط خاص و ویژه‌ای قرار داریم و در این شرایط برای آنکه مخاطرات کمتر شود و آسیب‌پذیری کمتری متوجه این افراد باشد که می‌توانند در هنگام برگشت به یک فرد ناقل تبدیل شوند و در بیرون از گرمخانه‌ها در معرض آسیب هستند، این است که اجازه متادون تراپی را پیدا کنیم. با این کار ۳۰ درصد از مددجویانی که به بیرون رفت و آمد دارند ترددهایشان قطع می‌شود و نگهداشت این مراکز برای ما آسان‌تر است.

حسینی ادامه داد: چالش دیگری که با آن مواجه هستیم تصمیمی است که در خصوص عدم پذیرش موارد ماده ۱۶ در مراکز خاص خود است. در حال حاضر مراکز ماده ۱۶ پذیرش جدیدی ندارند و برخی از افرادی که در این مراکز حضور داشتند نیز ترخیص شده‌اند. همچنین مرخصی‌ای که به برخی از زندانیان داده شده که تعدادی از آنها توسط خانواده‌هایشان پذیرفته نشده‌اند یا متعلق به شهرستان‌های دیگر هستند، هنوز نتوانسته‌اند به شهر خود بازگردند میهمانان جدید گرمخانه‌های ما هستند. تقریباً در این ایام ۵۰ درصد به مراجعه‌کنندگان گرمخانه‌های ما اضافه شده و تقریباً خدماتی که می‌دهیم از پیک سرما بیشتر است و افزایش مددجویان، اداره و مراقبت را برای ما دشوار کرده است و توجه به این دو موضوع جدی و چاره‌جویی برای آن می‌تواند در بهتر اداره کردن وضع موجود ما را کمک کند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران