شماره امروز: ۵۴۷

وزیر راه و شهرسازی:

| | |

محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی با اشاره به وضعیت حمل‌‌ونقل کشور نسبت به ورود ویروس کرونا در کشور گفت:

محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی با اشاره به وضعیت حمل‌‌ونقل کشور نسبت به ورود ویروس کرونا در کشور گفت: تردد کامیون‌ها از مرزهای کشور نیازمند هماهنگی میان وزارت صمت و اتاق بازرگانی است. همچنین فقط پرواز باری برای جابه‌جایی کالاهای ضروری زیرنظر وزارت بهداشت انجام می‌شود.

دیروز قرارداد تولید ۵ هزار تن ریل در فاز اول بین فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء و مدیرعامل ذوب‌آهن اصفهان با حضور وزیران راه و شهرسازی و صمت به امضا رسید.وزیر راه و شهرسازی در حاشیه مراسم امضای این قرارداد، با اشاره به وضعیت تردد و ورود و خروج از مرزهای زمینی کشور نیز به خبرنگاران گفت: در این شرایط مهم‌ترین مساله هماهنگی بین دستگاه‌ها است و این مساله نیازمند هماهنگی میان وزارت صمت و اتاق بازرگانی است.

او در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا پرواز هواپیماهای شرکت هواپیمایی ماهان به چین ادامه دارد، گفت: فقط پروازهایی که دولت مصوب کرده بود، انجام شد. در حال حاضر فقط پرواز باری برای جابه‌جایی کالاهای ضروری آن هم زیرنظر وزارت بهداشت انجام می‌شود. البته در صورتی که ضرورت نیاز به کالایی از سوی وزارت بهداشت تایید شود، هواپیما مجاز به پرواز است.

اسلامی همچنین با اشاره به امضای این قرارداد اظهار داشت: قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا یک قرارداد فعال با وزارت راه و شهرسازی در خصوص پروژه احداث راه آهن زاهدان-چابهار دارد و پیرو همین قرارداد قرارداد تامین ریل این پروژه میان ذوب‌‌آهن و قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا به امضا رسید.وی افزود: این قرارداد برای تامین ۵۰۰۰ تن ریل منعقد شده و مجموع نیاز این پروژه ریلی ۶۰ هزار تن است.

اسلامی گفت: قرارداد دیگری که به امضا رسید تامین متعلقات و اقلام پروژه‌های ریلی ساخت داخل است که بیانگر یک رونق تولید به معنای واقعی است.

   پیشنهادهای جذاب خارجی‌ها

وزیر راه و شهرسازی در افتتاحیه نمایشگاه توانمندی‌های فنی و مهندسی ایرانی با محوریت رونق تولید نیز گفت: روزانه پیشنهاد جذابی برای ریل، واگن و لوکوموتیو از سمت خارجی‌ها به ما ارایه می‌شود چرا که متوجه ظرفیت‌های داخل برای تولید زیرساخت‌های بخش ریلی شده‌اند.

به گزارش تسنیم، اسلامی افزود: در صنعت ریلی اتفاق بزرگی در بخش زیرساخت در حال رخ‌دادن است و برای اولین‌بار امروز در بزرگ‌ترین پروژه خط‌آهن کشور که با عنایت مقام معظم رهبری از صندوق توسعه ملی بهره‌مند می‌شود تفاهم‌نامه‌ای را برای تولید ریل ملی امضا خواهیم کرد تا بتوانیم محصولی را که در تمام عمر از خارج از کشور وارد می‌شده با رونق تولید داخلی در داخل کشور تولید کنیم و در آینده در زمینه تولید ریل به خودکفایی برسیم و واردات آن برای همیشه قطع شود.

وی ادامه داد: همچنین در صنعت ریلی در عرصه لکوموتیو و واگن نیز اقدامات خوبی برای رونق تولید داخلی در دست داریم و نکته جالب اینجاست که پیشنهادهای جذابی در همین شرایط تحریمی برای ریل و واگن و لکوموتیو به‌صورت روزانه از سمت خارجی‌ها به ما ارایه می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: کسانی که برای تحریم برنامه‌ریزی می‌کردند بعد از دیدن ظرفیت‌های داخل با پیشنهادهای جذاب دنبال این هستند که مسیر خودکفایی را تحت تأثیر قرار دهند.اسلامی اظهار کرد: بیش از 14 هزار کیلومتر ریل در کشور داریم و 14 هزار کیلومتر خط ریلی در دست مطالعه و ساخت داریم و همانطور که وعده رییس‌جمهور در خصوص وصل شدن 5 استان کشور به خط ریلی محقق شده، این موضوع را برای 4 استان دیگر کشور در دست اقدام و پیگیری داریم.

وی با اعلام اینکه تا پایان این دولت 580 کیلومتر آزادراه جدید به بهره‌برداری خواهد رسید، گفت: در حال حاضر 2 هزار و 400 کیلومتر آزادراه در کشور داریم و به‌طور همزمان 2 هزار و 500 کیلومتر احداث آزادراه جدید در دست مطالعه و ساخت داریم.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران