شماره امروز: ۵۴۷

| | |

گروه راه و شهرسازی| یک عضو دیگر شورای شهر تهران با اشاره به تخلفات شهری احصا شده از سوی سازمان بازرسی کل کشور، نامه‌نگاری محرمانه این شورا با شورای نگهبان را تایید کرد.

گروه راه و شهرسازی| یک عضو دیگر شورای شهر تهران با اشاره به تخلفات شهری احصا شده از سوی سازمان بازرسی کل کشور، نامه‌نگاری محرمانه این شورا با شورای نگهبان را تایید کرد.

هفته گذشته ناهید خداکرمی عضو کمیسیون نظارت و حقوقی شورای شهر تهران از ارسال نامه محرمانه شورای شهر به شورای نگهبان با هدف پیگیری تخلفات دوره پیشین مدیریت شهری خبر داد. او با اشاره به اینکه این نامه با امضای اعضای شورای شهر، گزارشات سازمان بازرسی را به شورای نگهبان منعکس کرده است، ادامه داد: در این نامه تمامی مواردی که سازمان بازرسی به شورای شهر ارایه داد را به شورای نگهبان ارایه دادیم.

در پی صحبت‌های خداکرمی، روز گذشته نیز سیدمحمود میرلوحی، نایب‌رییس کمیسیون نظارت و حقوقی شورای شهر تهران از ابعاد دیگر این نامه پرده برداشت و درباره روند رسیدگی به تخلفات دوره پیشین مدیریت شهری گفت: برای اینکه به وظیفه خود در این زمینه عمل کنیم، نامه محرمانه‌ ارسال شده به شورای نگهبان را برای رییس هیات اجرایی انتخابات نیز ارسال کرده‌ایم.

او تصریح کرد: با توجه به اینکه گفته شد، تخلفی از جانب آقای قالیباف انجام نشده است، گزارش‌های سازمان بازرسی کل کشور را برای شورای نگهبان ارسال کردیم و آنها باید پاسخ بدهند که با وجود ۸۰۰ مورد گزارشی که از تخلفات ذکر شده، آیا می‌شود یک فرد را از این تخلفات مبرا دانست؟

  انتقاد از عملکرد یک بام و دو هوا

نایب‌رییس کمیسیون نظارت و حقوقی شورای شهر تهران تصریح کرد: ما هم به عنوان بخشی از افکار عمومی این سوال را داریم که اگر گفته می‌شود، مبارزه با فساد بدون تبعیض است، این مورد قابل توجه را نیز رسیدگی کنند. باید به افکار عمومی پاسخ داد که چرا به صورت یک بام و دوهوا عمل می‌شود و اگر این موارد مبنای تصمیم است، چرا برای برخی در نظر گرفته می‌شود و برای برخی نه.  او درباره ۳۳ مورد تخلفاتی که در گزارش حسابرسی سال ۹۳ مطرح شد، اظهار کرد: بر مبنای گزارشی که دو بخش حراست و بازرسی شهرداری ارایه داده‌‌اند تاکنون ۱۰ مورد از تخلفات این گزارش مورد تایید قرار گرفته است و متاسفانه موارد مهم آن‌که مدنظر ما بود، براساس گزارش حراست و بازرسی شهرداری صحت دارد و یکی از این موارد مربوط به خیریه امام رضا(ع) است.

  اموال متعلق به شهروندان مسترد شود

او درباره موارد مهم تخلفاتی که در این گزارش به تایید سازمان بازرسی شهرداری رسیده است، گفت: بحث املاک واگذار شده، برخی پرداخت‌ها و مساله مربوط به خیریه امام رضا(ع) از موارد مهمی است که تخلف آنها در گزارش حراست و سازمان بازرسی به تایید رسیده است و بررسی بقیه موارد نیز ادامه دارد که البته به این معنا نیست، باقی موارد دارای تخلف نیستند. شورا تکلیف کرده است، مشخص شود کدام‌یک از موارد تخلف از جنس قضایی است تا به قوه قضاییه شکایت شود و کدام یک از جنس تخلفات اداری است تا مورد رسیدگی قرار گیرد.

نایب‌رییس کمیسیون نظارت و حقوقی شورای شهر تهران افزود: باید مشخص شود، اموالی که متعلق به شهروندان تهران است، چگونه باید مسترد شود.

  گزارش سازمان بازرسی سیاسی نیست

میرلوحی تصریح کرد: وقتی سازمان بازرسی کل کشور در گزارشی به ۸۰۰ مورد تخلف که املاک نجومی تنها یکی از آنها است، اشاره می‌کند، یعنی این گزارش سیاسی نیست.حال سوال این است، اگر یکی از موارد این گزارش مربوط به دوره جدید مدیریت شهری بود، این رفتار هم با ما می‌شد؟ اکنون همه‌چیز به حدی شفاف است که گاهی سازمان بازرسی کل کشور حتی در کارتابل مدیران ورود پیدا می‌کند و نسبت به تصمیماتی که حتی هنوز اعمال نشده اخطار می‌دهد. سازمان بازرسی کل کشور گزارش‌های خود را ارایه کرده است و آخرین آن مربوط به تیرماه امسال بود که به ۴۱ مورد تخلف نیز اشاره شد، اما چه برخوردی با آن شد. میرلوحی تصریح کرد: واقعا جای سوال است که چطور چنین برخوردی با گزارش‌های تلنبار شده از دوره قبلی مدیریت شهری می‌شود، چرا نسبت به این موارد برچسب محرمانه می‌زنند و محتاطانه پیش می‌روند. نایب‌رییس کمیسیون نظارت و حقوقی شورای شهر تهران تاکید کرد: باید سرنوشت پرونده‌های قبلی، پرونده تخلف معاون اسبق شهردار و املاک مشخص شود. برای غیرخودی‌ها مو را از ماست بیرون می‌کشند، اما برای خودی‌ها اینگونه عمل نمی‌کنند و بنا هم نیست که صدای اعتراض را بشنوند.

  گلایه از برخی مدیران کنونی شهرداری

نایب‌رییس کمیسیون نظارت و حقوقی شورای شهر تهران در پاسخ به اینکه آیا تاکنون پاسخی برای نامه ارسالی به شورای نگهبان دریافت کرده‌اید، گفت: خیر، هنوز پاسخی نگرفته‌ایم.

او در پاسخ به اینکه اگر اراده مدیریت شهری در بررسی پرونده تخلفات دوره پیشین شهرداری قوی‌تر بود، آیا این پرونده‌ها سریع‌تر به سرانجام نمی‌رسید، اظهار کرد: گلایه‌هایی از برخی مدیران داریم، چرا که اگر زودتر اقدام می‌کردند و موارد اخیر را زودتر از این مورد بررسی قرار می‌دادند، شاید این بهانه‌ها اکنون وجود نداشت.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران