شماره امروز: ۵۴۷

| | |

مدیرکل موافقتنامه‌های بین‌المللی و توسعه بازار سازمان بنادر و دریانوردی اعلام کرد که ۱۰ کشور در صف سرمایه‌گذاری

مدیرکل موافقتنامه‌های بین‌المللی و توسعه بازار سازمان بنادر و دریانوردی اعلام کرد که ۱۰ کشور در صف سرمایه‌گذاری در بنادر ایران قرار دارند و در این میان بنادر چابهار، رجایی و امام خمینی(ره) در صدر توجه قرار دارند.

محمد سعید اصل سعیدی پور در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: پتانسیل‌های بسیار مناسبی در زمینه سرمایه‌گذاری و جذب سرمایه داخلی و خارجی در بنادر کشور وجود دارد و تاکنون هزاران میلیارد تومان از زمان آغاز سرمایه‌گذاری‌ها به بنادر کشور جذب شده است اما همچنان موارد متعددی در این زمینه دخیل هستند و به همین دلیل با وجود اینکه بنادر ایران در حال حاضر در اوج رشد و بالندگی قرار دارند، کشورهای دنیا ترجیح می‌دهند در جایی سرمایه‌گذاری کنند که اطمینان خاطر بالاتری وجود دارد.

وی با بیان اینکه کشورهای بسیاری علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در بنادر ایران هستند، افزود: تاکنون بیش از ۱۰ کشور اروپایی، آسیایی، خاورمیانه‌ای و غیره ابراز علاقه و تمایل برای سرمایه‌گذاری در بنادر ایران کرده‌اند و در صف سرمایه‌گذاری هستند، افزود: آنها غالبا منتظرند تا ببینند شرایط تحریم‌ها چگونه پیش می‌رود یا آنکه به گونه‌ای در بنادر کشور سرمایه‌گذاری کنند تا کشور و شرکت‌های‌شان با مشکل مواجه نشود.

مدیرکل موافقتنامه‌های بین‌المللی و توسعه بازار سازمان بنادر و دریانوردی ادامه داد: کشورهایی مانند افغانستان، هند و ترکیه تمایل بسیار بالایی برای سرمایه‌گذاری در بندر چابهار از خود نشان دادند که البته در این میان افغانستان و هند با یکدیگر رقابت بیشتری دارند. البته آنها هیچ مشکلی برای اینکه اعلام کنند که می‌خواهند در چابهار سرمایه‌گذاری کنند، ندارند.

سعیدی پور همچنین درباره علت بسته نشدن قرارداد برای سرمایه‌گذاری و جذب سرمایه خارجی در بنادر کشور گفت: تحریم‌های ظالمانه یکی از دلایلی است که کشورها و شرکت‌های مختلفی که می‌خواهند در بنادر ایران سرمایه‌گذاری کنند را مردد می‌کند و به همین دلیل آنها احتیاط‌هایی دارند اما تاکنون بیش از ۱۰ کشور در صف سرمایه‌گذاری هستند. همچنین برخی قوانین بالادستی داخلی نیز محدودیت‌هایی برای سرمایه‌گذاری خارجی ایجاد کرده و به همین دلیل سرمایه‌گذاران خارجی غالبا سعی دارند از طریق کانال‌های ایرانی شان این سرمایه‌گذاری‌ها را انجام دهند تا بتوانند بهتر از سرمایه خود منتفع شوند چرا که قوانین داخلی ما برای سرمایه‌گذاری خارجی چندان چالاک و چابک نیست.

 وی ضمن ابراز امیدواری نسبت به آینده سرمایه‌گذاری خارجی در بنادر کشور با توجه به جذابیت‌های بالای آنها اظهار کرد: بنادری مانند بندر چابهار، بندر شهید رجایی و بندر امام خمینی در صدر توجهات برای سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی قرار دارند و از سوی دیگر نیز می‌توان به چهار شهر لجستیک تعریف شده تهران، رجایی، چابهار و امام خمینی در سند لجستیک کشور اشاره کرد که ظرفیت‌های بسیار خالی بر اساس این سند ملی وجود دارد که هنوز ریالی به آن تزریق نشده است و صدها میلیارد دلار پتانسیل اولیه در آنها وجود دارد.

مدیرکل موافقتنامه‌های بین‌المللی و توسعه بازار سازمان بنادر و دریانوردی گفت: بیش از ۴۵۰ میلیون نفر در منطقه خاورمیانه زندگی می‌کنند و ایران با ۱۵ کشور مختلف مرز آبی و خشکی مشترک دارد و همین این مساله سبب می‌شود که نسبت به آینده سرمایه‌گذاری خارجی در بنادر مختلف کشور خوشبین باشیم چرا که در همین سال‌هایی که تحریم‌ها به صورت ظالمانه اعمال شده است بنا در کشور بهترین عملکرد را داشته‌اند و حتی تحریم‌کننده‌ها نیز تصورش را   نمی‌کردند.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران