شماره امروز: ۵۴۷

| | |

پیروز حناچی شهردار تهران در حاشیه مراسم روز جهانی شهرها و چهارمین دوره اهدای جایزه جهانی خشت طلایی تهران با مهمت دومان

پیروز حناچی شهردار تهران در حاشیه مراسم روز جهانی شهرها و چهارمین دوره اهدای جایزه جهانی خشت طلایی تهران با مهمت دومان دبیرکل سازمان شهرهای متحد و دولت‌های محلی منطقه غرب آسیا و خاورمیانه (UCLG MEWA) و هیات شهرداران ترک دیدار کرد.

به گزارش ایسنا، مهمت دومان در این دیدار در سخنانی گفت: از شما می‌خواهیم که ما را تنها نگذارید. ایران برای حضور در سازمان‌های مختلف تلاش می‌کند، یکی از این موارد نیز سازمان منطقه‌ای شهرهای متحد و دولت‌های محلی منطقه غرب آسیا و خاورمیانه است. در نشستی که شما حضور نداشتید، شما را به عنوان یکی از روسا انتخاب کردیم. همه اعضا در نشست عمومی به شما رای دادند. در دوره پیشین شهرداری تبریز ریاست را بر عهده داشتند.  دبیرکل سازمان شهرهای متحد افزود: امیدواریم که در دوره شهرداری جنابعالی از طرف شما خدمات و اقدامات بسیاری ببینیم. تهران از یک فرهنگ غنی برخوردار است. شهرهای شما زیبایی‌های زیادی دارند که باید این زیبایی‌ها را با هم تبادل کنیم. شهرداری شما از پرسنل قوی و کاربلدی برخوردارند.

دومان ادامه داد: تهران را برای شورای جهانی شهرهای هوشمند پیشنهاد دادیم؛ در این نشست گفتم هر تشکیلاتی بدون تهران و ایران ناقص خواهد بود. می‌دانم در اجرای تعهدات مشکلاتی وجود دارد. در خصوص حق عضویت مشکلاتی وجود دارد که برای حل این مساله این هفته را مهلت داریم. ما قطعا خواهان حضور و عضویت تهران در شورای جهانی شهرهای هوشمند هستیم. می‌دانیم که قرار است از شما یک هیات نمایندگی به آفریقای جنوبی تشریف بیاورند. قرار است در آنجا به معرفی ایران و تهران بپردازیم اما مشکلات مربوط به نشست عمومی باید طی این هفته حل شود.

دومان گفت: قرار بود این نشست در فلسطین برگزار شود اما به خاطر ملاحظاتی که از آنها مطلع هستید به این‌جا آمدیم. از شما تشکر می‌کنم که میزبانی از ما را پذیرفتید. ما به عنوان اعضای تشکیلات منطقه‌ای غرب آسیا و خاورمیانه آماده و متمایل به همکاری با شما هستیم. در نشست‌های پیشین در ایران حضور داشته‌ایم و امیدوارم در نشست‌های آینده به ریاست شما تعامل پربار و مفیدی داشته باشید. متاسفانه در منطقه‌ای هستیم که مشکلات فراوان داریم.

او گفت: هدف ما این است که با وجود مشکلات موجود دوستی و برادری را میان خود تقویت کنیم. اگر ما ملت‌های این منطقه متحد و منسجم باشیم، کل دنیا هم در برابر ما شانسی نخواهد داشت. اگر ملت‌های این منطقه مشکلات کوچک را کنار بگذارند و متحد شوند می‌توانیم به مسیر خود ادامه دهیم.

    فرهنگ مشترک ایران و ترکیه

حناچی نیز در این دیدار با خوشامدگویی به همکارانش از شهرهای مختلف آسیایی گفت: ایران و ترکیه همسایگانی هستند که همواره در یاری به یکدیگر شتاب داشته‌اند. جدای از بحثی که در اتحاد شهرها داریم، باید یادآور فرهنگ مشترکی شوم که میان ما وجود دارد. در سفری که به استانبول و دیگر شهرهای ترکیه داشتم با آثاری مواجه شدم که با وجود ترک بودن به راحتی خوانده می‌شد. این نشان‌دهنده ریشه‌های طولانی فرهنگی میان دو کشور است؛ هم در تمدن منطقه‌ای پیش از اسلام و هم در دوران اسلامی آثار مشترک فراوان وجود دارد. رشته‌های محکمی ما را به یکدیگر پیوند می‌دهد.

شهردار تهران افزود: در مورد شهرها و تجارب شهرها نیز با شما هم‌عقیده هستم. شهرها و مخصوصا کلان‌شهرها مسائل مشابه یکدیگر دارند. مسائلی مثل آلودگی، ترافیک، پسماند و مشکلات ناشی از تمرکز جمعیت، موضوع مشترک میان تمام کلان‌شهرهاست. همچنین تلاش برای برون رفت از این مشکلات هم در هر نقطه از جهان می‌تواند شکل مشابه داشته باشد. تلاش روی پررنگ کردن مزیت‌های شهرها کاری است که ترکیه در آن بسیار موفق بوده. فعالیت‌های ترکیه در این حوزه در کلاس جهانی است. کاری که در نیروگاه برق در غرب استانبول انجام شده جزو تجربیات در کلاس جهانی است. همچنین تجربیات دیگری که در باقی کشورهای منطقه وجود دارد مورد توجه ماست.

او ادامه داد: ظرف چند دهه اخیر هم در غرب و هم در کشورهای خاورمیانه ٣ اتفاق بزرگ رخ داده که فرصت‌های بی‌بدیلی برای شهرها به وجود آورده است. اولین بحث خروج صنعت از شهر است. بسیاری از کارخانجاتی که علت توسعه شهرها بودند دیگر امکان تولید در داخل شهرها را ندارند. خروج صنایع از داخل شهرها تهدید و البته فرصت‌هایی را برای شهرها به وجود آورده است. شهرهای هوشمند این تهدید را به فرصت تبدیل می‌کنند. ما نیز در ایران تجربیات زیادی در این زمینه داریم. حناچی گفت: دومین پدیده‌ای که اتفاق افتاد توسعه بخش خصوصی بود. شهرداری‌ها و دولت‌ها حتی اگر بخواهند هم منابع کافی برای مدیریت شهر ندارند. در حقیقت موتور محرک این تحرکات بنیه بخش خصوصی خواهد بود. سومین پدیده نیز واگذاری قدرت به دولت‌های محلی بوده است؛ حمایت از شوراهای شهر و شهرداری‌ها به خاطر این موضوع بوده. می‌دانم که در کشور ترکیه در این زمینه موفقیت‌های زیادی حاصل شده است و رقابت‌های محلی می‌تواند نتیجه مستقیم برای مردم هر منطقه داشته باشد.

شهردار تهران تاکید کرد: ما در این حوزه در ابتدای راه هستیم اما تمام تلاش خود را به کار می‌بندیم. سه ماه پیش در تهران انتخابات شورایاری‌ها را داشتیم. این رویداد در ٣۵٠ محله، ١۶٠٠ شعله با ١٢ هزار کاندید محلی برگزار شد. برای ما جالب بود که میزان مشارکت در مقیاس محلی از آنچه فکر می‌کردیم بسیار بهتر بود. این انتخابات در تهران برای اولین‌بار به صورت تمام الکترونیک برگزار شد. در زمینه هوشمندسازی نیز تلاش‌های زیادی در تهران صورت گرفته است. بخشی از این فعالیت‌ها را در رصدخانه تهران خواهید دید که اطلاعات تبدیل به نقشه‌های سه بعدی می‌شوند تا بهتر مورد فهم و تحلیل قرار گیرند.  حناچی گفت: ما برای مردم تهران حساب کاربری باز کردیم و تمام سرویس‌های شهری را در آن حساب در دسترس قرار می‌دهیم. این حساب در حال حاضر بیش از 2.5 میلیون نفر عضو دارد. شهردار تهران یکی از مشکلات بزرگ تهران را موضوع پسماند دانست و اظهارکرد: ما در تهران روزانه ۶۵٠٠ تن زباله را حمل می‌کنیم. سیاست تفکیک از مبدا و بازیافت آغاز شده است و هدف این است که بازیافت بیشتر و حمل کمتر را در دستور کار داشته باشیم. امیدواریم روزی را ببینیم که هیچ پسماندی را دفن نکنیم. برنامه‌ریزی ما بر مبنای این هدف است. مطمئنا استفاده از تجربیات شهرهای دیگر ما را در این زمینه کمک خواهد کرد. حناچی گفت: شهرداری‌ها نهادهای عمومی هستند. درست است که در چارچوب دولت‌ها حکومت می‌کنند اما مسائل سیاسی از منافع شهروندان کاملا تفاوت دارند. من فکر می‌کنم که تهران و بقیه کلان‌شهرهای ایران که در اتحادیه کلان‌شهرها ریاست اشان را بر عهده دارم، همه آماده همکاری در این زمینه هستند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران