شماره امروز: ۵۴۷

«تعادل» تحولات بازار مسکن منطقه 1 طی 10 ساله گذشته را بررسی می‌کند

| | |

بررسی تحولات بازار مسکن در منطقه یک پایتخت طی سال‌های اخیر حکایت از آن دارد که این منطقه همواره گرانترین واحدهای مسکونی را در تهران داشته و دارد

گروه راه و شهرسازی| زهره علامی|

بررسی تحولات بازار مسکن در منطقه یک پایتخت طی سال‌های اخیر حکایت از آن دارد که این منطقه همواره گرانترین واحدهای مسکونی را در تهران داشته و دارد و حجم معاملات انجام شده در این منطقه هم در اغلب موارد جزو  فهرست 10 منطقه پرفروش پایتخت قرار داشته است و با وجود رشد افسارگسیخته قیمت‌ها در این منطقه طی یکی دو سال گذشته، این منطقه همواره مشتریان خاص و وفادار خود را دارد.

اما تحلیل تحولات بازار مسکن در منطقه یک پایتخت طی 10 سال اخیر که توسط مرکز آمار ایران منتشر شده است، نشان می‌دهد، بیشترین معاملات ثبت شده در این منطقه مربوط به سال 90 با 10 هزار و 907 فقره معامله و کمترین میزان قراردادهای خرید و فروش مسکن به سال 89 با 4 هزار و 603 فقره اختصاص دارد.

بررسی‌ها همچنین نشان از آن دارد که بیشترین حجم معاملات مسکن، یک سال پیش از جهش قیمت‌ها و ورود به دوره رونق بوده است. در سال 90 یعنی یکسال پیش از نخستین جهش بازار مسکن طی 10 سال اخیر (92-91)، بیشترین میزان قراردادهای خرید و فروش مسکن تا سال جاری در این منطقه به میزان 10 هزار و 907 فقره معامله ثبت شده است و پس از آن هم در سال 96 و یکسال قبل از دومین جهش بازار مسکن (98-97) شاهد امضای 9 هزار و 68 معامله در منطقه یک پایتخت بودیم.

البته حجم معاملات مسکن در گرانترین منطقه پایتخت طی 10 سال اخیر، فرآیندی همراه با فراز و نشیب داشته است و درحالی که تعداد قراردادهای امضا شده در سال 90 نسبت به سال 89، رشد 136 درصدی داشته است، در سال 91 شاهد کاهش 30 درصدی معاملات نسبت به سال 90 بودیم.

در سال 92 هم که دوران رونق بازار مسکن بود، حجم معاملات کاهش یافت اما درسال 93، تعداد قراردادهای خرید و فروش مسکن رشد کرد اما دوباره درسال 94 افت کرد و در سال 95 هم اتفاق خاصی در تعداد معاملات نداشتیم تا اینکه حجم معاملات در سال 96 نسبت به سال 95، افزایش 30 درصدی داشت و پس از آن حجم معاملات در سال 97 نسبت به 96 کاهش یافت.

  رشد 71 درصدی قیمت در سال

بررسی قیمت هر مترمربع زیربنا در منطقه یک پایتخت حاکی از آن است که بیشترین میزان متوسط قیمت هر متر مربع مسکن در این منطقه مربوط به سال 97 و متری 19 میلیون و 70 هزار تومان است و کمترین میزان قیمت هم به سال 89 و ثبت متری 3 میلیون و 550 هزار تومان باز می‌گردد.

نگاه به قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در 10 ساله گذشته نشان می‌دهد که قیمت‌ها همواره روند صعودی داشته‌اند و بیشترین رشد سالانه قیمت هم مربوط به سال 96 به 97 با رشد 71 درصدی است، یعنی بالاترین میزان افزایش قیمت در دومین جهش قیمتی مسکن در سال 97 رخ داده است، درحالی که بررسی نخستین جهش قیمتی مسکن در سال 91، 64 درصد رشد کرده است.

گرچه افزایش قیمت طی 10 ساله اخیر، روندی ثابت بوده است، اما کمترین درصد رشد مربوط به سال 93 به 94 با افزایش 2 درصدی است.

  قیمت واحدهای کوچک‌تر از 100 مترمربع

براساس گزارش  بانک مرکزی متوسط قیمت هرمترمربع زیربنا در منطقه یک در شهریور سال 98، متری 25 میلیون تومان است، اما گزارش روزنامه «تعادل» از قیمت مسکن در منطقه یک نشان می‌دهد، قیمت هرمترمربع اغلب واحدهای مسکونی در این منطقه بالای 25 میلیون تومان است. روزنامه «تعادل»، جدولی از قیمت کل 10 واحد مسکونی کوچک‌تر از 100 مترمربع را در برخی محلات این منطقه ارایه داده است.

بررسی قیمت‌ها در 10 محله از منطقه یک پایتخت نشان می‌دهد که قیمت هرمترمربع واحد مسکونی بالای 25 میلیون تومان است و برای خرید یک واحد مسکونی متوسط متراژ در این منطقه با کمترین میزان قیمت باید دست‌کم یک میلیارد و 875 میلیون تومان داشته باشید.

Taadol-13

Taadol-13

 

 

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران