شماره امروز: ۵۴۷

| | |

بورلی هیلز ایران، شهرک سوپر لاکچری و امپراتوری میلیاردهای تهران القابی‌اند که به شهرک باستی هیلز لواسان نسبت داده شده است.

گروه راه و شهرسازی|

بورلی هیلز ایران، شهرک سوپر لاکچری و امپراتوری میلیاردهای تهران القابی‌اند که به شهرک باستی هیلز لواسان نسبت داده شده است. چندی پیش فیلمی از این منطقه مسکونی گران قیمت در شبکه‌های مجازی دست به دست شد و آن را بر سر زبان‌ها انداخت. دور تا دور شهرک باستی هیلز دیوار کشی شده و از ورودی آن مشخص است هر کسی نمی‌تواند وارد آن شود مگر اینکه ساکن یکی از ۳۶ ویلای لاکچری در شهرک باشد. البته ظاهرا بعد از اینکه حساسیت‌هایی در این خصوص ایجاد شد تردد در این شهرک برای عموم آزاد شده است. شهرکی که گفته می‌شود قیمت ویلاهای آن از 30 میلیارد تومان شروع می‌شود و تا 700 میلیارد تومان نیز خرید و فروش می‌شود.

سیاوش شهریور، فرماندار شمیرانات اما قیمت اعلام شده ویلاهای باستلی هیلز را غیرواقعی می‌داند. او درباره قیمت ویلاهای شهرک باستی هیلز گفت: ارقامی که برای این شهرک ذکر می‌شود، اصلا وجود خارجی ندارد.

شهریور درباره تخلفات ساخت‌وساز در شهرک باستی‌هیلز گفت: شهرک باستی هیلز در سال ۸۲ پروانه ساخت‌وساز گرفته است، افرادی که در این شهرک ساکن هستند، از شهرداری پروانه ساخت گرفته‌اند و بناهای خود را در کمیسیون ماده ۱۰۰ یا دیوان عدالت اداری به تصویب رسانده‌اند. اکنون ما با شهرکی روبرو هستیم که تمامی کارهای قانونی آن انجام شده است.

فرماندار شمیرانات در پاسخ به اینکه مالکان این ویلاهای میلیاردی چه کسانی هستند؟ اظهار کرد: فرقی ندارد چه کسی در آنجا ساکن باشد، در سال ۸۲ هر شخص حقیقی و حقوقی امکان دریافت پروانه در آنجا را داشته و اگر خلافی کرده باشد نیز در کمیسیون جریمه آن را پرداخت کرده است.

   قیمت ویلاها غیرواقعی است

او در پاسخ به سوالی درباره قیمت‌ چند صدمیلیاردی شهرک‌ باستی‌هیلز گفت: او با بیان اینکه از مبارزه‌ای که برای از بین بردن تخلفات شروع شده استقبال می‌کنم، گفت: امیدوارم این مبارزه مستند و ذیل قانون باشد. بسیاری از ساخت‌وسازها برای مثال پاساژ ایران مال در تهران چندین برابر این شهرک تخلف دارد. درباره شهرک باستی هیلز در لواسان زیاده‌نمایی شده است.

فرماندار شمیرانات با اشاره به ساخت شهرک جدید کلاک در لواسان گفت: ساخت این شهرک با حکم رییس قوه قضاییه سابق بوده است و وزارت کشور، استانداری تهران و فرمانداری در آن هیچ نقشی نداشته‌اند. او در پاسخ به اینکه این قیمت‌ها از سوی مشاوران املاک لواسان اعلام می‌شود، گفت: قیمت‌ واقعی ویلاها را نمی‌دانم، ولی می‌دانم، رقم ۷۰۰ میلیارد تومان شوخی‌بردار نیست، به نظرم قیمت‌هایی که اعلام می‌شود، درست نیست. خانه در شمال شهر تهران در ۵ سال گذشته متری ۵ میلیون تومان بوده و اکنون به متری ۲۵ تا ۳۰ میلیون تومان رسیده است، اما این قیمت اصلی آن خانه نیست. قیمت‌ها براساس نرخ تورم بالا رفته و با مناسب‌ شدن فضای اقتصادی به قیمت قبلی باز می‌گردد؛ نباید گول این فضاها را خورد.

فرماندار شمیرانات درباره میزان تخلفات ساخت‌وساز در باستی‌هیلز اظهار کرد: در کمیسیون ماده ۱۰۰ آن زمان تخلفاتی انجام شده و برای برخی از این ویلاها حکم تخریب صادر شده بود که مالکان با مراجعه به دیوان عدالت اداری حکم توقف گرفتند و جریمه شدند. تخریب املاک در شمیرانات معادل کل تخریب استان تهران بوده است.

فرماندار شمیرانات درباره ساخت‌وساز غیرمجاز در دیگر عرصه‌های منطقه لواسان گفت: شهرستان شمیرانات به علت وضعیت جغرافیایی و نزدیکی به شهر چند ده میلیون نفری خواهان زیادی دارد. در سال جاری و سال گذشته در این شهرستان ۷۰۰ مورد تخریب داشته‌ایم که برابر تخریب در کل استان تهران بوده است.

شهریور تصریح کرد: منابع و نیروی انسانی کمی داریم. مدعی نیستیم که توانستیم با متخلفان برخورد کنیم. در یک شبانه‌روز ساختمان‌سازی صورت می‌گیرد و تخریب نیز کارساز نیست و مشکلات قانونی و بروکراسی اداری وجود دارد. شهریور با بیان اینکه ۷۰ درصد زمین‌های موجود در لواسان و فشم خرده مالکی هستند و زیر هزار متر مساحت دارند، اظهار کرد: باید به کشاوران منطقه کمک کرد تا در زمین‌های خود درخت بکارند و بوم‌گردی داشته باشند. در واقع این زمین باید ارزش افزوده داشته باشد. ما به دلایلی از جمله قرار گرفتن در حریم به کشاورز مجوز نمی‌دهیم در نتیجه مجبور می‌شود، زمین را زیر قیمت به متقاضیان زمین بفروشد. اگر می‌خواهیم جلوی افزایش ساخت و ساز را بگیریم باید کاری کنیم که زمین‌های متراژ پایین برای صاحبان آن سودآور باشد.

   قوه قضاییه دستور بدهد اجرا می‌کنیم

او در پاسخ به اینکه این قبیل اقدامات تخریبی برای زمین‌های کوچک و متراژ پایین به راحتی انجام می‌شود، اما برای ویلاهای بزرگ و گران اینگونه نیست، اظهار کرد: باستی‌هیلز در بافت شهر بوده و شهرداری مجوز آن را صادر کرده، اما اکنون گران شده است. من در جریان مشکلات ساخت و اضافه بنای ویلاهای این مجموعه نیستم و در آن زمان نیز فرماندار نبودم.

شهریور درباره اینکه به لحاظ قانونی با توجه به تخلفات صورت گرفته چه اقدامی باید برای این شهرک انجام شود، گفت: نمی‌دانم، قوه قضاییه هر دستوری بدهد، برای ما قابل اطاعت و قابل استناد است و منتظر حکم دستگاه قضا می‌مانیم.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران