شماره امروز: ۵۴۷

محسن هاشمی عنوان کرد

| | |

نبود درآمد پایدار در شهرداری‌ها باعث شده بعضا ۷۰ درصد از درآمدشان از جریمه‌های کمیسیون ماده ۱۰۰ تأمین شود و همین امر سبب افزایش تخلفات نیز شده است.

نبود درآمد پایدار در شهرداری‌ها باعث شده بعضا ۷۰ درصد از درآمدشان از جریمه‌های کمیسیون ماده ۱۰۰ تأمین شود و همین امر سبب افزایش تخلفات نیز شده است. محسن هاشمی، رییس شورای اسلامی شهر تهران در جلسه مشترک برخی از اعضای این شورا با فرمانداری شمیرانات با بیان اینکه نبود درآمد پایدار در شهرداری‌ها باعث شده بعضا ۷۰ درصد از درآمدشان از جریمه‌های کمیسیون ماده ۱۰۰ (کمیسیون رسیدگی‌کننده به عملیات‌های ساختمانی بدون پروانه یا خلاف پروانه که بعضا به جای قلع و قمع ساختمان حکم به پرداخت جریمه می‌دهد) تأمین شود، گفت: وزارتخانه‌های متولی باوجود میلی که برای تحقق درآمد پایدار وجود دارد هیچگاه در این رابطه تلاش نداشته‌اند و امکاناتی را ایجاد نکرده‌اند.البته در تهران به دلیل وجود طرح تفصیلی شرایط بهتر و قانونمندتر است. رییس شورای اسلامی شهر تهران همچنین انتقاد کرد: مجموعه وزارت کشور در عین حال که باوجود وظایف قانونی خود مانع تفویض اختیار به شورای شهر و شهرداری می‌شود، متوقع هم هست و انتظار برطرف‌سازی مشکلات را از ما دارد. تنها حدود یک سوم از اختیارات قانونی را در شورای شهر داریم اما با این حال برای رفع مشکلات تلاش می‌کنیم. ساختار نظام جمهوری اسلامی مشخص است اما از مجلس شورای اسلامی، دولت، شورای شهر و ... همواره از اختیار و دخالت دیگر دستگاه‌ها گله‌مند هستیم. او افزود: تعارض‌ها زیاد است و مشکلات را گردن یکدیگر می‌اندازیم؛ بیشتر مسوولان کشور به جای اینکه مسوولیت بپذیرند و راهکار پیدا کنند، سیاه‌نمایی می‌کنند.هاشمی خطاب به مسوولان شمیرانات گفت: ‌مشکلات را طوری مطرح می‌کنید که انگار مسوولان اجرایی و دولتی مقابل‌تان نشسته‌اند در حالی که وظایف شورای اسلامی شهر تهران مشخص است؛ ارایه خدمات آموزشی، بهداشتی و ... در قانون آمده اما بودجه آنها باید در برنامه‌ریزی‌ها تصویب شود لذا مسوول متولی در آن جلسه تلاش کند. این مقام مسوول با اشاره به گلایه‌های فرماندار شمیرانات از مسائل شهری پایتخت در شمال تهران بیان کرد: اگر شرایط منطقه یک ما آنقدر بد باشد که مطرح می‌کنید پس وضعیت مناطق دیگر تهران گفتن ندارد. شهرستان شمیرانات متشکل از شهر شمیران (منطقه یک و شمال و شرق منطقه دو تهران) و دو بخش لواسانات و رودبارقصران با جمیعتی افزون بر ۶۰۰ هزار نفر در شمال و شمال شرقی تهران واقع شده است.

    لزوم حفظ حریم شهر از ساخت و سازها

زهرا نژادبهرام، عضو هیات رییسه شورای شهر نیز در جلسه مشترک فرمانداری شمیرانات با اشاره به موضوع حریم تهران گفت: ساخت و سازهایی که در فشم و رودبار قصران صورت می‌گیرد، در حریم توسط بخشداری مجوز به آنها داده می‌شود نه شهرداری تهران. بنابراین از فرمانداری شمیرانات درخواست می‌کنم موضوع حریم را جدی بگیرد چرا که طرح ساختاری آن توسط شورای عالی شهرسازی مصوب و ابلاغ شده اما در استانداری مورد توجه قرار نمی‌گیرد. او افزود: حریم تهران باید حفظ شود. با توجه به اشکال ساختاری که وجود دارد و وزارت کشور نمی‌تواند منابع مالی لازم را تأمین کند، مجوز این ساخت و سازها داده می‌شود، اما نباید حریم تهران به این دلیل فروخته شود. به هر دلیلی امروز با این شرایط مواجه شدیم و باید به یکدیگرکمک کنیم تا این مشکلات حل و فصل شود. از فرمانداران درخواست می‌شود با عنایت به خدماتی که شهرداری‌ها به حوزه حریم‌ها می‌دهند نسبت به مجوز ساخت و سازها نظارت کامل داشته باشند. او ادامه داد: شورای شهرستان به‌صورت مداوم تشکیل می‌شود اما ظاهرا تعامل با شهرداران به خوبی شکل نگرفته است، چرا که در این جلسه مشکلات جزئی به عنوان دغدغه شهرداران مطرح می‌شود که در شورای شهرستان قابل حل و فصل است. این عضو شورای شهر تهران در بخش دیگری از صحبت‌های خود به موضوع ترافیک منطقه یک شهرستان شمیرانات اشاره کرد و گفت: در مورد ترافیک پیشنهاداتی توسط شهردار منطقه یک ارایه شد مبنی بر اینکه خیابان یک طرفه شود. در حال حاضر تهران دارای طرح جامع ترافیک است که مشغول بازنگری آن هستیم. تجربه یک طرفه کردن خیابان در ولیعصر وجود دارد که مناسب نبود و حیات را در این خیابان از بین برد. بی‌تردید باید از روش‌های نوین برای حل معضل ترافیکی در این زمینه بهره بگیریم. ما مدعی انسان محوری در شهر تهران هستیم اما راه را برای تردد بیشتر خودروها فراهم می‌کنیم. شهرداران مناطق یک و دو که مناطق‌شان دارای طرح تفصیلی هستند، باید هر هدف‌گذاری را براساس این طرح‌ها انجام دهند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران