شماره امروز: ۵۴۷

| | |

با گذشت بیش از یک هفته از برگزاری اجلاس مشترک در سطح وزیر راه و شهرسازی ایران و وزیرحمل و نقل ترکیه، امکان سوخت‌گیری هواپیماهای ایرانی در ترکیه از هفته جاری فراهم شده است.

سوخت‌رسانی به هواپیماهای ایرانی در ترکیه از هفته جاری

با گذشت بیش از یک هفته از برگزاری اجلاس مشترک در سطح وزیر راه و شهرسازی ایران و وزیرحمل و نقل ترکیه، امکان سوخت‌گیری هواپیماهای ایرانی در ترکیه از هفته جاری فراهم شده است. به گزارش ایسنا، اوایل اردیبهشت‌ماه سال جاری بود که هشتمین اجلاس کمیسیون مشترک حمل‌ونقل جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه آغاز به کار کرد و دو کشور تمایل خود را برای بهبود سطح روابط خود در حوزه حمل‌ونقل اعلام کردند.

در این راستا یکی از محورهای مورد بحث مساله مهمی از جمله «تأمین سوخت ناوگان حمل و نقلی ایران در ترکیه» با وجود محدودیت‌های ایجاد شده به دلیل اعمال تحریم از سوی امریکایی‌ها بود.

به تازگی مقصود اسعدی سامانی، دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی با اشاره به اینکه در بسیاری از کشورهای اروپایی نظیر آلمان، فرانسه، انگلیس، ترکیه و… امکان سوخت‌رسانی به هواپیماهای ایرانی وجود ندارد، اعلام کرد، در کشورهایی نظیر لبنان، کویت و امارات و برخی دیگر از کشورهای حاشیه خلیج فارس هم به هواپیماهای ایرانی سوخت‌رسانی نمی‌شود.

اما خبر حائز اهمیت در این زمینه مربوط به تازه‌ترین اظهارات فرزانه شرفبافی، مدیرعامل سابق شرکت هواپیمایی «ایران‌ایر» در مراسم تودیعش بود؛ اینکه «بعد از تلاشی چهار ماهه امیدوار هستیم که طی هفته آتی بتوانیم در ترکیه سوخت‌گیری کنیم».

او همچنین به امتناع شرکت‌های سوخت‌رسان از ارایه‌ خدمت به هواپیماهای ایران‌ایر اشاره کرد و گفت: متأسفانه خیلی از شرکت‌ها هما را محدود کرده‌اند، اما تلاش‌ها برای ادامه حیات ادامه دارد.

با وجود اینکه شرکت‌های سوخت‌رسان هواپیما در اکثر کشورهای اروپایی و حاشیه خلیج فارس به هواپیماهای ایرانی سوخت‌رسانی نمی‌کنند، اما به زودی مشکل تأمین سوخت هواپیماهای ایرانی درترکیه برطرف می‌شود.

شرط بازگشت قیمت ملک به آگهی‌های اینترنتی

رییس اتحادیه مشاوران املاک شرایط درج قیمت در آگهی‌های فروش مسکن را تشریح کرد و گفت: سایت‌ها باید به‌طور روزانه میانگین قیمت مناطق را از مشاوران املاک دریافت و از درج قیمت‌های نامتعارف خودداری کنند. مصطفی‌قلی خسروی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: بعد از آنکه دادستانی دستور حذف قیمت از آگهی‌های فروش املاک و خودرو را اعلام کردند، مجددا عنوان شد که درج قیمت برای آگهی‌هایی که قیمت متعارف دارند در دستورکار قرار گیرد مشروط بر آنکه سایت وزارت راه و شهرسازی به عنوان مرجع و معیار تعیین قیمت‌های پایه در نظر گرفته شود و این اطلاعات توسط اتحادیه مشاوران املاک استخراج شده و در اختیار سایت‌های اینترنتی قرار گیرد. او با اشاره به جلسه‌ای که در این خصوص برگزار شد، افزود: یکی از شرایط این است که قیمت‌ها بیشتر به قیمت اسفندماه نزدیک باشد چرا که در فروردین‌ماه و اردیبهشت شاهد این بودیم بعضی مالکان با توجه به رایگان بودن آگهی‌ها اقدام به درج قیمت‌های کاذب می‌کردند و البته اقدام دادستانی برای متوقف کردن این روند بسیار مناسب و سازنده بود. خسروی تصریح کرد: اپلیکیشن‌ها تقریباً رها شده بودند به همین دلیل لزوم ساماندهی سایت‌های اینترنتی در شرایط کنونی کشور به‌شدت دیده می‌شد، ضمن اینکه درخواست مشاوران املاک این است که به کد رهگیری اهمیت داده شود و از مجلس می‌خواهیم دستگاه‌های مرتبط از جمله سازمان ثبت، شهرداری، بانک‌ها و دارایی با اتحادیه مشاوران املاک لینک شوند. رییس اتحادیه مشاوران املاک اظهار کرد: سایت‌های اینترنتی باید از دیتاهای مشاوران املاک استفاده کنند و آنها را به روز در سامانه خود قرار دهند. به‌طور مثال روزانه استعلام ‌کنند که قیمت منطقه نارمک از چند میلیون تا چند میلیون تومان است تا از این طریق قیمت‌های بالاتر از عرف بازار حذف شود. خسروی گفت: سایت‌ها از این به بعد آگهی‌هایی که توسط مشاوران املاک بدون مجوز ارایه می‌شود را در سایت نگذارند و قرار بر این است که استعلام مجوزدارها را از اتحادیه دریافت کنند.

برنامه کاهش التهاب بازار اجاره‌ هفته آینده نهایی می‌شود

مدیرکل دفتر سرمایه‌گذاری و اقتصاد مسکن با تاکید برنهایی شدن چند برنامه برای کاهش التهاب بازار اجاره در اواخر هفته جاری، ‌گفت: نرخ اجاره‌بها هیچ ارتباطی به قیمت مسکن ندارد. عباس فرهادیه در گفت‌وگو با تسنیم، اظهار کرد: مشکلی برای بازار اجاره‌بهای مسکن به وجود آمده است؛ فصل اجاره از حدود 1.5ماه آینده آغاز می‌شود و کمتر کسی را می‌توان پیدا کرد که امکان جابه‌جایی را در این بازار داشته باشد. او تاکید کرد: اصولا خانه خالی نداریم، خانه‌ها از خرداد و تیرماه شروع به خالی شدن می‌کند مگر اینکه واحد مسکونی نوساز باشد که طبیعی است. فرهادیه با بیان اینکه هم‌اکنون حجم قابل توجهی از واحدهای مسکونی کلید نخورده است یعنی هنوز خانه نوساز است و فقط دست به دست می‌شود، این خانه‌ها با پول هم دست به دست نمی‌شود و در بازار تهاتر این کار انجام می‌شود.  مدیرکل دفتر سرمایه‌گذاری و اقتصاد مسکن، اظهار کرد: ‌از 45 روز دیگر تازه فصل جابه‌جایی‌ها آغاز می‌شود، اما متاسفانه یک جو روانی ایجاد شده مبنی بر این قیمت مسکن 2 برابر شده و به تبع آن نرخ اجاره مسکن نیز دو برابر شود. او ادامه داد: آمار 27 ساله نشان می‌دهد هیچگاه این اتفاق رخ نداده است که افزایش نرخ اجاره با افزایش قیمت مسکن همگام بوده باشد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران