شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 139259 | |

سازمان هواپیمایی اعلام کرد: ارایه و نمایش بلیت هواپیما، به صورت چارتری در سایت‌های فروش ممنوع است. به گزارش مهر به نقل از سازمان هواپیمایی کشوری اعلام کرد:

ممنوعیت ارایه بلیت چارتری در سایت‌های فروش آنلاین

سازمان هواپیمایی اعلام کرد: ارایه و نمایش بلیت هواپیما، به صورت چارتری در سایت‌های فروش ممنوع است. به گزارش مهر به نقل از سازمان هواپیمایی کشوری اعلام کرد: در راستای سیاست‌های اعلامی از سوی وزیر راه و شهرسازی و هماهنگی با شرکت‌های هواپیمایی در خصوص عدم فروش پروازها به صورت چارتری به جز در مسیرهای کیش، قشم و مناطق نفت خیز و همچنین با توجه به سیاست‌های کلی این سازمان مبنی بر عدم ارایه پروازهای چارتری، هرگونه ارایه و نمایش بلیت‌ها به صورت چارتری در سایت‌های فروش بلیت تخلف محسوب می‌شود.

وی افزود: در صورت مشاهده هر گونه تخلف از سوی سایت شرکت‌ها، برخورد قانونی لازم، انجام خواهد پذیرفت. همچنین سازمان هواپیمایی کشوری در خبر دیگری اعلام کرد: از اول اسفندماه جاری، صدور و تمدید مجوز خدمات هوانوردی و پروازی اعم از خدمات فرودگاهی، بار هوایی و آموزشگاه‌های تخصصی، به صورت غیرحضوری انجام می‌شود.بر اساس اعلام سازمان هواپیمایی، در اجرای ماده ۶ تصویب نامه حقوق شهروندی در نظام اداری و با هدف بهبود و ارتقای سطح بهره‌مندی شهروندان از ظرفیت‌های موجود و نیز ایجاد امکان دسترسی سریع و مستمر به خدمات، از اول اسفند ماه سال جاری صدور و تمدید مجوز خدمات هوانوردی و پروازی، به صورت غیرحضوری و در بستر خدمات دولت الکترونیک، از طریق سایت سازمان هوایپمایی کشوری انجام می‌شود؛ لذا درخواست‌کنندگان از حضور جهت ارایه مدارک و پیگیری خودداری کنند.

آدرس اشتباه به سرمایه‌گذاران مسکن

یک کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه آمار نشان می‌دهد معاملات شهر تهران در بازه قیمتی ۷۵۰ میلیون تومان انجام می‌شود، گفت: شاخص‌هایی همچون رشد و میانگین قیمت‌های فعلی از مناطق برخوردار شهر تهران این آدرس اشتباه را به سرمایه‌گذار می‌دهد که در مناطق مرفه‌نشین اقدام به ساخت و ساز کند؛ در حالی که عمده آپارتمان‌های خالی از سکنه تهران در این مناطق قرار دارد. مهدی روان‌شادنیا در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: در دی‌ماه گران‌ترین واحدهای مسکونی در مناطق ۱، ۲ و ۳ آن هم در متراژهای بالای ۱۸۰ متر مربع بوده است. بطور مثال در شرایطی که میانگین قیمت مسکن در منطقه یک ۲۳ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان به ثبت رسیده، متوسط قیمت واحدهای ۱۸۰ متر به بالا در همین منطقه ۲۶ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان بوده است. در حالی که در همین منطقه میانگین قیمت واحدهای ۶۰ تا ۸۰ متر مربع ۱۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان به ثبت رسیده که نشان می‌دهد در مناطق لوکس شهر تهران متراژهای بالا از قیمت بیشتری نسبت به میانگین کل برخوردارند. وی افزود: همچنین در مناطق متوسط و ارزان قیمت شهر تهران مثل مناطق ۵، ۱۱، ۱۲ و ۱۵ بیشترین رشد میانگین قیمت در دی‌ماه ۱۳۹۷ مربوط به متراژهای ۱۰۰ تا ۱۶۰ متر بوده مربع است. به بیان دیگر واحدهای بزرگ‌تر رشد قیمت بیشتری داشته‌اند. این موضوع به سرمایه‌گذار بخش مسکن آدرس می‌دهد که در واحدهای لوکس، نیمه لوکس و با متراژهای بالا سرمایه‌گذاری کند؛ در حالی که این نوع واحدها از لحاظ تعداد معاملات سهم اندکی را به خود اختصاص داده‌اند و هم‌اکنون عمده واحدهای خالی از سکنه شهر تهران در مناطق مرفه‌نشین قرار دارند. همچنین خرید و فروش‌ها در واحدهای ارزان قیمت دارای متراژ کمتر از ۱۰۰ متر مربع انجام شده و فشار تقاضا نیز در این بخش دیده می‌شود. این کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه در دی‌ماه ۱۳۹۷ میانگین متراژ واحدهایی که معامله شده ۷۵ متر مربع بوده است گفت: ۶۸ درصد واحدهایی که معامله شدند دارای ارزش کمتر از یک میلیارد تومان و ۴۱ درصد کمتر از ۵۰۰ میلیون تومان بوده‌اند. اگر میانگین قیمت شهر تهران که ۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است را در میانگین متراژ تقاضا یعنی ۷۵ متر مربع ضرب کنیم به عدد تقریبی ۷۵۰ میلیون تومان می‌رسیم که باید به عنوان میانگین قیمت بر اساس تقاضا در تهران لحاظ شود و ۵۷ درصد معاملات مسکن در این بازه قیمتی انجام شده است. این نکات به سیاست‌گذار یادآوری می‌کند که جهت حمایت‌های دولت باید به سمت واحدهای در استطاعت گروه غالب جامعه هدف برود. روانشادنیا تصریح کرد: مطابق این محاسبه، سیاست‌گذار در جهت هدایت سرمایه‌ها به سمت واحدهای کوچک در استطاعت طرف تقاضا، از تسهیلات‌دهی برای ساخت واحدهای مسکونی با متراژ بالا در مناطق مرفه‌نشین خود را رها کند و تمرکز را روی متراژهای زیر ۱۰۰ متر بیاورد. وی گرایش به سمت واحدهای قدیمی‌ساز و ارزان قیمت را یکی از سیگنال‌های فعلی بازار مسکن دانست و خاطرنشان کرد: سال گذشته واحدهای زیر ۵ سال ۵۰ درصد معاملات را به خود اختصاص می‌دادند. دی‌ماه امسال این عدد به ۴۳ درصد رسیده که تغییر معناداری است. واحدهای ۱۶ تا ۲۰ سال نیز گذشته ۱۲ درصد از معاملات را در بر می‌گرفت که امسال به ۱۵ درصدرسیده است. قسمت سوم این تحلیل نشان می‌دهد واحدهایی که ۱۰ سال قبل به بازار مسکن شهر تهران عرضه می‌شدند با الگوی تقاضای واقعی تطابق بیشتری داشتند.

این کارشناس اقتصاد مسکن گفت: سیاست‌گذاران باید بررسی کنند که چه اتفاقی در خصوص مجوزها و ضوابط شهری افتاده که با وجود فشار تقاضا در بخش واحدهای کوچک متراژ، سرمایه‌گذار ترجیح داده به سمت واحدهای بزرگ متراژ در مناطق لوکس برود که تقاضای واقعی برای آن وجود ندارد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران