شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 139104 | |

محسن هاشمی، ‌رییس شورای شهرتهران طی نامه‌ای از حسن روحانی، رییس‌جمهور کمک خواست تا مشکل بدهی انباشت شهرداری به شبکه بانکی در راستای تکمیل و تجهیز مترو رفع شود.

استمداد هاشمی از روحانی برای توسعه مترو

محسن هاشمی، ‌رییس شورای شهرتهران طی نامه‌ای از حسن روحانی، رییس‌جمهور کمک خواست تا مشکل بدهی انباشت شهرداری به شبکه بانکی در راستای تکمیل و تجهیز مترو رفع شود.

به گزارش ایسنا، هاشمی در نامه‌ای خطاب به رییس‌جمهور با اشاره به «اهمیت و نقش موثر احداث و توسعه متروی تهران در راستای توسعه پایدار، کاهش مصرف سوخت، رفع مشکلات ترافیکی، کاهش آلاینده‌های زیست محیطی، صرفه‌جویی در وقت و عدالت محوری، خواهان کمک دولت به مترو شد.»

وی در این نامه نوشت: «تاکنون به نرخ امروز بالغ بر ۱۵ میلیارد دلار صرفه‌جویی سرمایه‌گذاری در متروی تهران و حومه انجام شده؛ اما متأسفانه به دلیل عدم تکمیل و تجهیز مناسب و بهره‌مندی از ناوگان کافی امکان مسافرگیری تا ۷ میلیون سفر در روز محقق نشده و عملاً مترو با یک سوم ظرفیت در حال فعالیت است و ادامه این روند نه تنها وضعیت ترافیک و آلودگی هوا را به مراتب بحرانی‌تر خواهد کرد بلکه حرکت در سطح مجموعه‌ شهری تهران نیز با پیشروی ترافیک قفل می‌شود.»

در بخشی از این نامه آمده است: «در حال حاضر شمار واگن‌های متروی تهران، حدود ۱۳۰۰ دستگاه است و این در حالی است که مترو به ۳۰۰۰ واگن و تکمیل تجهیزات ثابت برای سرویس دهی مناسب نیاز دارد و این در حالی است که مدیریت شهری طی سال‌های گذشته تمامی توان خود را در زمینه گسترش نگهداشت شبکه و ناوگان ریلی انجام داده است اما شهرداری به علت بدهی انباشته شده به شبکه بانکی عملاً از امکان دریافت کمک از دولت، سیستم بانکی، و.... محروم است و تنها دخالت موثر آقای روحانی راه‌حل این مساله است.»

هاشمی در ادامه با اشاره به «قوانین و ظرفیت‌های متعدد جهت حمایت از سامانه‌های حمل و نقل ریلی از جمله قانون تأسیس شرکت راه آهن شهری تهران و حومه، قانون مدیریت مصرف سوخت و قانون حمایت از سامانه‌های حمل و نقل ریلی»، نوشت: «در همین راستا با ملاحظات اهمیت موضوع و اوامر مقام معظم رهبری خواهشمند است با نظر ویژه در صورت صلاحدید دستور برگزاری جلسه ویژه با جناب عالی، معاون اول ریاست‌جمهوری، رییس سازمان برنامه و بودجه، وزیر کشور، رییس کل بانک مرکزی و شهردار تهران انجام گیرد تا موانع و مشکلات در سیستم حمل و نقل عمومی شهر تهران هر چه زودتر مرتفع شود و شاهد تکمیل شبکه‌ متروی تهران و افزایش ظرفیت مسافر‌پذیری سامانه باشیم.»

‌آلودگی هوا در شهرهای بزرگ از سه‌شنبه

از روز سه‌شنبه در اغلب مناطق کشور جو، پایدار می‌شود که موجب افزایش غلظت آلاینده‌ها و کاهش کیفیت هوا در شهرهای صنعتی و پرجمعیت خواهد شد.

به گزارش فارس، براساس تحلیل آخرین داده‌ها و نقشه‌های پیشیابی هواشناسی، امروز (دوشنبه) در ۲۴ استان دمای هوا صفر و زیر صفر درجه خواهد بود.

همچنین بروز گرد و خاک و کاهش کیفیت هوا در سیستان و بلوچستان، شرق کرمان و برخی مناطق خراسان جنوبی دور از انتظار نیست.

افزون بر این، به سبب وزش باد و بارش برف در دامنه‌های البرز شرقی و شمال شرق کشور کولاک پیش‌بینی می‌شود. امروز آسمان تهران هم کمی ابری گاهی وزش باد پیش‌بینی می‌شود و روز سه‌شنبه آسمان تهران صاف است؛ بیشینه و کمینه دما فردا در تهران ۱۰ و صفر درجه خواهد بود. روز سه‌شنبه هم فعالیت سامانه بارشی که از دیروز وارد کشور شده به شکل برف و باران در شمال شرق کشور پیش‌بینی می‌شود و به تدریج این سامانه از کشور خارج می‌شود.

صدور پروانه فضای تجاری برای ایثارگران شهرداری تهران

مدیرکل امور ایثارگران شهرداری تهران درباره ارایه سهمیه طرح ترافیک به جانبازان گفت: هر‌ساله ۲۶۸ نفر مجوز سهمیه طرح ترافیک از سوی معاونت حمل و نقل به ما داده می‌شد که امسال ۱۷ سهمیه از این تعداد کم شد و سهمیه به ۲۵۱ نفر رسید. مقرر کردیم که برابر قانون جانبازان بالای ۲۵ درصد از این سهمیه استفاده کنند.  او ادامه داد: همچنین برای دادن غرف بازرگانی به جانبازان و ایثارگران در مجموعه شهرداری تهران ضوابطی را مد نظر قرار دادیم. البته از ۶۵ غرفه‌ای که برای این کار اختصاص پیدا کرده بود ۲۰ غرفه را به دلیل قیمت بالا بازگرداندیم. چرا که برخی از این غرفه‌ها به عنوان غرفه‌های بنجل محسوب می‌شدند که در مزایده‌ها خواهانی نداشتند و برای واگذاری به ما داده شده بودند. ما تلاش کردیم که بر اساس شاخص‌هایی که تعیین شده این غرف واگذار شود تا عادلانه‌ترین توزیع را داشته باشیم. بی‌تردید منابع ما تنها برای ایثارگران شهرداری تهران است. جلالی همچنین از واگذاری مجوز ساخت ۱۶ تا ۲۰ متر فضای تجاری برای ایثارگران شهرداری تهران خبر داد و افزود: به تمامی مناطق شهرداری تهران ابلاغ کردیم که در زمان صدور پروانه برای مجموعه ایثارگران هر یک از آنها می‌توانند ۱۶ تا ۲۰ متر بر اساس فضای مسکونی که دارند نسبت به ساخت فضای تجاری اقدام کنند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران