شماره امروز: ۵۴۷

وزیر راه و شهرسازی:

| | |

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه بنده معتقد هستم بخش مسکن همچنان پیشران اقتصاد است، گفت: اگر مرکز پژوهش‌ها معتقد است که بافت فرسوده در بودجه ۹۸ ابتر باقی مانده آن را با رایزنی مجلس پیگیری خواهیم کرد.

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه بنده معتقد هستم بخش مسکن همچنان پیشران اقتصاد است، گفت: اگر مرکز پژوهش‌ها معتقد است که بافت فرسوده در بودجه ۹۸ ابتر باقی مانده آن را با رایزنی مجلس پیگیری خواهیم کرد.

به گزارش فارس، محمد اسلامی در حاشیه بازدید از مجموعه مسکن مهر پرند در جمع خبرنگاران درباره دلیل بی‌توجهی به بافت فرسوده در بودجه ۹۸ در حالی که رییس‌جمهور به بازسازی بافت فرسوده تاکید کرده است، گفت: در خصوص بازسازی بافت فرسوده مصوبه‌ای برای آن وجود دارد که هم قانون خاص و هم مصوباتی دارد که از صندوق توسعه ملی برای آن منابع در نظر گرفته شده است.

تصور بنده این است که این منابع برای بخش مسکن کفایت می‌کند حال اگر مرکز پژوهش‌های مجلس این باور را دارد که بافت فرسوده ابتر می‌ماند قطعا با مجلس این موضوع را پیگیری خواهیم کرد.

وزیر راه و شهرسازی همچنین درباره افزایش سقف وام مسکن مهر اظهار کرد: مردم باید در احداث پروژه‌های مسکن مهر مشارکت داشته باشند و با مشارکت خود مردم نسبت به افزایش سقف وام مسکن مهر تصمیم می‌گیریم، البته باید قبول کنیم که قیمت‌های ساخت افزایش پیدا کرده است.

وی با تاکید بر اینکه تنها راه افزایش توان خرید مردم، بحث افزایش سقف وام مسکن نیست، گفت: برنامه ما این است که بتوانیم سازوکاری برای ارایه مصالح ارزان قیمت به انبوه‌سازان تدوین و طراحی کنیم و در جریان این سازوکار، مصالح با تخفیف به سازندگان ارایه شود و جبران هزینه‌ها از محل فعالیت سازندگان مسکن در پهنه‌های تجاری صورت بپذیرد.

وی تاکید کرد: در این صورت مسکن با قیمت تمام شده کمتری به دست مردم می‌رسد و سود سازندگان هم جبران خواهد شد.

اسلامی همچنین درباره تعیین تکلیف مدیریت سازمان نظام مهندسی اظهار کرد: ریاست شورای مرکزی نظام مهندسی برای یک سال تعلیق شده بود، پیش از این اعضا نسبت به تشکیل جلسات سازمان نظام مهندسی اقدام نمی‌کردند، اما توانستیم جلساتی را برگزار کنیم.

در این جلسه با حضور اعضا رای‌گیری شد و تنها یک نفر به ادامه مدیریت رییس شورای مرکزی نظام مهندسی رای نداد. نظر اعضای شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی این است که سازمان با همان روال سابق ادامه کار پیدا کند.

وی همچنین درباره سرنوشت مسکن اجتماعی در دوره جدید وزارت راه و شهرسازی گفت: ساخت مسکن با پیشوند و پسوند را قبول ندارم و آنچه قانون مکلف کرده را انجام می‌دهم.

وی با اشاره به ساخت ۲۰۰ هزار واحد مسکونی ویژه اقشار متوسط رو به پایین در شهرهای جدید گفت: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده قرار بر این است که ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در شهرهای جدید ساخته شود که برخی از پروژه‌ها هم شروع شده است و شهر جدید پرند هم ۲۰۰ هزار واحد در یک مجموعه ۸۸ هکتاری است که این واحدها به صورت ویلایی ساخته می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: مشکل دیگری که در این پروژه با آن مواجه هستیم نبود واحدها و دستگاه‌های دولتی است که باید تمام دستگاه‌های خدمات‌رسان در این مجموعه استقرار پیدا کنند و نسبت به ساخت فضاهای عمومی و سرانه‌های آموزشی، درمانی و... اقدام کنند.

اسلامی با تاکید بر اینکه هیچ‌وقت اعلام نکرده‌ایم مسکن مهر در پایان سال ۹۸ به اتمام می‌رسد، گفت: بارها گفته‌ام واحدهایی از مسکن مهر که با مشکل فنی و اجرایی مواجه هستند را تا پایان سال ۹۸ به مردم تحویل می‌دهم اما تحویل واحدهایی که با مشکل حقوقی مواجه هستند در حوزه اختیارات وزارت راه و شهرسازی نیست و ابتدا باید مشکلات حقوقی این واحدها برطرف شود.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران