شماره امروز: ۵۴۷

معاون وزیر راه و شهرسازی مطرح کرد

| کدخبر: 134694 | |

درحالی که براساس گفته های معاون وزیرراه و شهرسازی رییس‌جمهوری تا پایان شهریور به وزارتخانه‌ها فرصت داده شده تا اراضی خود را در اختیار شرکت ملی بازآفرینی شهری ایران قرار دهند،

درحالی که براساس گفته های معاون وزیرراه و شهرسازی رییس‌جمهوری تا پایان شهریور به وزارتخانه‌ها فرصت داده شده تا اراضی خود را در اختیار شرکت ملی بازآفرینی شهری ایران قرار دهند، اما به نظر می رسد، وزارتخانه ها تمایلی برای همکاری در این زمینه ندارند. هوشنگ عشایری، معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه تاکنون دستگاه های دولتی حتی یک قطعه زمین برای این منظور معرفی نکرده‌اند، گفت: یکی از فعالیت های دولت به کارگیری اراضی دولتی مجاور بافت های فرسوده برای ساخت مسکن است.

به گزارش تسنیم، عشایری اظهارکرد: تاکنون دستگاه های دولتی حتی یک قطعه زمین برای این منظور معرفی نکرده اند و در این راستا برای شناسایی اراضی دولتی به کمک توسعه گران، شهرداری ها و شوراهای شهر نیازمندیم.  

او با بیان اینکه یکی از فعالیت های کالبدی که در برنامه بازآفرینی، توسعه خدمات زیربنایی است که تامین آنها برعهده دولت و شهرداری قرار دارد، بیان کرد: این خدمات عمدتا آب، برق و گاز هستند که طبیعتا دستگاه های خدمات رسان زیرساخت های شهری باید در این حوزه فعالیت کنند و شرکت بازآفرینی شهری نیز در قالب برنامه اقدام مشترک به آن ورود پیدا می کند.

این مقام مسوول گفت: برای نمونه، اگر در خدمات زیربنایی 13 میلیارد تومان منابع به استان کرمان داده می شود، می توان با این 13 میلیارد تومان ظرفیتی ایجاد کرد که از سوی دستگاه های خدمات‌رسان حدود 40 تا 50 میلیارد تومان سرمایه دیگر هم جذب شود. به گفته عشایری، در خدمات روبنایی مانند ساخت درمانگاه، مدرسه، کتابخانه هم می توان از منابع اختصاصی استفاده کرد و در قالب فعالیت های اقدام مشترک، اقدامات مناسبی را در محلات هدف برنامه بازآفرینی انجام داد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به تخصیص منابع دولت در حوزه بهسازی محیطی نظیر معابر، پارک ها، فضای سبز و میادین شهری، گفت: طبق آیین نامه اجرایی مصوبه هیات دولت، اگر شهرداری به موضوع بهسازی محیطی ورود کند، دولت هم تا 70 درصد هزینه‌های آن را تامین خواهد کرد، البته در مراکز استان به دلیل منابع قابل توجهی که شهرداری ها دارند این نسبت تغییر می کند و شهرداری‌ها می توانند منابع بیشتری را به مواردی از این دست اختصاص دهند.

ناگفته نماند، اظهارات عشایری مبنی بر عدم همکاری دولتی ها در واگذاری اراضی بلااستفاده در شرایطی است که او در مردادماه سال‌جاری اعلام کرده بود که تمام اراضی وزارت راه و شهرسازی در اختیار این طرح قرار داده شده و هفته به هفته بر میزان تعداد زمین‌های اختصاص داده شده به این طرح افزوده می‌شود و درباره سایر دستگاه‌های دولتی هم مقدمات حقوقی این کار در حال انجام است.

او گفته بود که برخی وزارتخانه‌ها مثل دفاع هم قرار است اراضی خود را در اختیار قرار دهند و در این راستا شرکت بازآفرینی شهری ایران هم برای شناسایی این اراضی در حال اقدام است.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران