شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 133384 | |

مدیرکل تدوین ضوابط، نظارت و صدور پروانه معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران با اشاره به رشوه‌هایی که بعضی کارکنان شهرداری تهران از مردم دریافت می‌کنند، گفت:

مدیرکل تدوین ضوابط، نظارت و صدور پروانه معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران با اشاره به رشوه‌هایی که بعضی کارکنان شهرداری تهران از مردم دریافت می‌کنند، گفت: دادن آگاهی به مردم درخصوص مسیرهای اداری و اقداماتی نظیر کوتاه کردن فرایند صدور پروانه اموری هستندکه می‌توانند در اصلاح این روند موثر واقع شوند.

به گزارش ایلنا، رضا عباسی درباره رشوه‌هایی که در شهرداری تهران گرفته می‌شود، اظهار کرد: عموما مراجعاتی که به شهرداری می‌شود شامل دو دسته می‌شود. یکسری موضوعات عمومی‌ هستند و مربوط به پارک، محله، برزن و ... است. برخی مراجعات هم خصوصی هستند و تمام زندگی فرد به این مراجعات گره خورده است؛ چنین مراجعاتی مربوط به ملک، عمر و سرمایه افراد است. اگر مردم اطلاعات کامل داشته باشند، تعداد افرادی که به عنوان دلال در این میان کسب درآمد می‌کنند، به حداقل می‌رسد.

مدیرکل تدوین ضوابط، نظارت و صدور پروانه معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران ادامه داد: برخی دلال‌ها وانمود می‌کنند انجام برخی کارها در شهرداری نیازمند هزینه است. قطعا در این فرایند همه نوع آدمی‌داریم. برخی افراد در بنگاه‌ها، دفاتر ساخت و ساز، دفاتر خدمات الکترونیک و شهرداری هستند که مبادرت به دریافت غیرقانونی هزینه می‌کنند. در هر مجموعه‌ای هم افراد سالم داریم و هم افراد ناسالم.

وی با بیان اینکه اگر ما مسیری را نشناسیم و از آن اطلاعات نداشته باشیم، قطعا فکر می‌کنیم باید برای عبور ایمن و سریع از آن می‌بایست هزینه‌ای پرداخت کنیم، اظهار کرد: گاهی به جای اینکه زمانی طولانی را به توضیح و تشریح یک اتاق تاریک اختصاص دهیم، بهتر است یک لامپ روشن کنیم تا همه چیز روشن شود. ما باید برای مردم مسیر را روشن کنیم و در چنین شرایطی قطعا مردم ما از پرداخت رشوه خودداری خواهند کرد؛ چراکه اعتقادات آنان نیز آنان را از چنین کارهایی بازمی‌دارد.

وی تاکید کرد: مسوولان مناطق و دستگاه‌های نظارتی باید فعال باشند. این موضوعات را می‌توان با اطلاع‌رسانی دقیق و فعالیت‌هایی نظیر کوتاه کردن مسیر صدور پروانه اصلاح کرد. مردم مادامی‌که در مجموعه شهرداری کاری ندارند، از مسیرها و فرآیندهای اداری مطلع نیستند و شاید حق دارند؛ چراکه گرفتاری‌های روزمره به آنان اجازه نمی‌دهد از فرآیندهای اداری اطلاعات کسب کنند. اصحاب رسانه باید کمک کنند این موضوعات را به مردم اطلاع‌رسانی کنیم. عباسی با بیان اینکه با برخی افراد که در شهرداری در زمینه رشوه‌گیری خطا کرده‌اند، برخورد شده است، اظهار کرد: اخیرا در یکی از مناطق شهرداری تهران چند مسوول حوزه شهرسازی به دلیل تخلف جابه‌جا شدند و با آنان برخورد شد. اکنون ادامه مسیر قضایی هم در حال پیگیری است.واقعیت این است که شرایط اقتصادی اکنون به سمتی رفته که بعضی کارمندان را دچار وسوسه می‌کند. سیاست‌های غلط و اوضاع و احوال بد اقتصادی بعضا افراد را به خطا می‌اندازد. البته این کارها توجیه‌پذیر نیست. برخی از کارمندان حاضرند نان خشک بخورند و زندگی خود را آلوده به مسائلی نظیر رشوه‌خواری نکنند.

عباسی با اشاره به اینکه ما باید شرایطی فراهم کنیم که دریافت رشوه از سوی دلال‌ها به حداقل برسد، تاکید کرد: ارتقای فرهنگ عمومی، اطلاع‌رسانی به مردم، تقویت اعتقادات کارمندان و مردم می‌تواند در این راستا کمک‌کننده باشد و به کاهش تخلفات بینجامد.از مردم درخواست می‌کنیم اگر مورد تخلفی مشاهده کردند، حتما به ما اطلاع‌رسانی کنند. اگر خطاهای کارمندان شهرداری تهران به صورت شفاف گزارش شود و مستند شود، قطعا تاثیر خود را می‌گذارد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران