شماره امروز: ۵۴۷

رییس اتحادیه مشاوران املاک عنوان کرد

| کدخبر: 130939 | |

رییس اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به وضعیت بازار مسکن با توجه به کاهش قیمت دلار گفت: اگر افت نرخ دلار ادامه پیدا کند، بازار مسکن هم تحت تاثیر آن قرار می‌گیرد و قیمت‌ها در بازار ثابت می‌ماند.

رییس اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به وضعیت بازار مسکن با توجه به کاهش قیمت دلار گفت: اگر افت نرخ دلار ادامه پیدا کند، بازار مسکن هم تحت تاثیر آن قرار می‌گیرد و قیمت‌ها در بازار ثابت می‌ماند.

مصطفی قلی خسروی در حاشیه اولین نمایشگاه املاک و مستغلات آنلاین در جمع خبرنگاران در پاسخ به ایلنا مبنی بر اینکه پیش‌بینی شما درباره وضعیت بازار مسکن با توجه به کاهش قیمت ارز و سکه چیست؟ گفت: بنده همواره به این موضوع تاکید کرده‌ام که مردم مراقب باشند تا اتفاقات بازار در زمان تصویب قطعنامه 598 برایشان نیفتد. در همان زمان هم عده‌ای به خرید طلا و ارز اقدام کرده بودند اما با پذیرش قطعنامه 598 قیمت‌ها به‌شدت ریزش پیدا کرد و بسیاری از مردم متضرر شدند.

وی ادامه داد: در چند ماه گذشته عده‌ای عجولانه دست به خرید سکه و دلار زدند که امروز در صف فروش ایستادند تا بیشتر از این زیان نکنند.

رییس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه مسوولان برای تثبیت بازار برنامه دارند، گفت: اگر روند کاهش قیمت دلار ادامه پیدا کند به‌طور قطع در بازار مسکن اثرگذار خواهد بود و منجر به ثبات قیمت‌ها می‌شود.

وی تاکید کرد: 85 درصد مصالح ساختمانی تولید داخل است و ارتباطی با قیمت دلار ندارند. بنابراین شاید در ماه‌های گذشته هر متر واحد مسکونی را با قیمت دلار محاسبه می‌کردند اما با ادامه این شرایط بازار ارز احتمالاً مسکن هم تحت تاثیر آن قرار می‌گیرد.

قلی‌خسروی با اشاره به وضعیت بازار مسکن گفت: در شش ماه نخست امسال معاملات مسکن 3 درصد نسبت به مدت مشابه در سال گذشته افزایش یافته و میزان مبایعه‌نامه‌ها رشد 23 درصدی داشته است. همچنین قراردادهای اجاره 24 درصد نسبت به مدت مشابه در سال گذشته کاهش داشته است که این به دو عامل تمدید اجاره‌ها و صاحبخانه شدن مستاجران برمی‌گردد.رییس اتحادیه مشاوران املاک در پاسخ به اینکه آیا بازار مسکن کشش افزایش قیمت را دارد؟ گفت: باید بدانیم که هنوز نقدینگی‌های سرگردان قابل توجهی وجود دارد که امکان دارد این نقدینگی‌ها وارد بازار مسکن شود اما اگر روند کاهش قیمت دلار ادامه داشته باشد در بازار مسکن هم به ثبات قیمتی می‌رسیم.وی با اشاره به بحث خانه‌های خالی و اینکه گفته می‌شود 2 میلیون و 500 هزار خانه خالی در کشور وجود دارد، گفت: خانه‌های خالی متعلق به اشخاص حقیقی نیستند و عمده این خانه‌ها متعلق به بانک‌ها هستند که بانک‌ها ترجیح می‌دهند این خانه‌ها خالی بمانند تا در دوره رونق با افزایش قیمت برای تسویه بدهی‌های خود به فروش برساند.وی در پاسخ به اینکه آیا هنوز خرید خانه سودآور است، گفت: خرید ملک همچنان یک سرمایه‌گذاری مطمئن در بازارهای ایران است.

قلی‌خسروی همچنین به ورود کسب و کارهای آنلاین به بازار مسکن اظهار کرد: مدیران کسب و کارهای آنلاین باید بدانند که با ورود آنها دلالی در بازار مسکن از بین نخواهد رفت اما ما با ورود تکنولوژی به بازار مسکن مخالفتی نداریم و از آن حمایت می‌کنیم چرا که ورود ابزارهای نوین در بازارها نیاز است و تمام مردم به آنها نیاز دارند و هرآنچه به نفع مردم باشد ما از آن حمایت می‌کنیم.وی ادامه داد: زمانی شاهد آن بودیم که شهرداری تهران در دهه 70 اعلام کرد مکان‌هایی را در نقاط شهر در اختیار افراد قرار می‌دهیم که در آن مکان‌ها به ارایه فایل‌های خرید و فروش مسکن اقدام کنند اما دیدیم که چه مشکلاتی با حذف مشاوران املاک اتفاق افتاد و چه کلاهبرداری‌ها و دزدی‌هایی از مردم انجام شد و چه مشکلاتی برای مردم پیش آمد.

قلی‌خسروی با اشاره به نقش مشاوران املاک در ایجاد امنیت اجتماعی و امنیت معاملات مسکن گفت: کسب و کارهای آنلاین بدانند که این امنیت با حضور مشاوران املاک انجام می‌شود و به‌طور قطع با حذف مشاوران املاک شاهد ناامنی‌های اجتماعی در معرفی فایل‌های فروش خانه به مردم خواهیم بود.وی درباره مذاکرات برای کاهش ضریب مالیات مشاوران املاک گفت: چانه‌زنی‌هایی را با مجلس و دستگاه‌های مرتبط برای کاهش ضریب مالیات مشاوران املاک انجام داده‌ایم، قرار بر این بود که ضریب مالیات 10 درصد باشد اما توانستیم 2 درصد از آن را کاهش دهیم.

  در انتظار سرمایه‌های سرگردان

 در همین حال، عضو هیأت مدیره انجمن انبوه‌سازان مسکن و ساختمان نیز با اشاره به اینکه با افت نرخ دلار و سکه طلا، سرمایه‌ها به سمت بخش مسکن وارد می‌شود، گفت: این انتقال سرمایه از این بخش‌ها باعث رونق می‌شود.

سعید آسویار در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به اینکه باید منتظر ورود سرمایه‌ها از بازار طلا و ارز به سمت بخش مسکن باشیم، گفت: با کاهش قیمت ارز و طلا طی چند روز گذشته باید منتظر انتقال سرمایه‌های سرگردان از این بازار به بازار مسکن باشیم.

وی ادامه داد: ورود سرمایه به بخش مسکن منجر به رونق این بخش و شاید رشد قیمت مسکن شود.

آسویار با تأکید بر اینکه رشد قیمت واحدهای لوکس به حد نهایی خود رسیده است، اظهار کرد: رشد قیمت مسکن در آینده برای واحدهای کوچک و متوسط رخ خواهد داد. اکثر فعالان بازار بر این باور هستند که قیمت مسکن بیشتر از این کشش رشد ندارد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران