شماره امروز: ۵۴۷

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی:

| | |

از اواسط مردادماه و با خروج ایرلاین‌ها از لیست دریافت‌کنندگان ارز دولتی، ایرلاین‌ها در تأمین ارز مورد نیاز خود با مشکل مواجه شدند، زیرا بیش از 60 درصد هزینه‌های ایرلاین‌ها ارزی است

از اواسط مردادماه و با خروج ایرلاین‌ها از لیست دریافت‌کنندگان ارز دولتی، ایرلاین‌ها در تأمین ارز مورد نیاز خود با مشکل مواجه شدند، زیرا بیش از 60 درصد هزینه‌های ایرلاین‌ها ارزی است بنابراین شرکت‌های هواپیمایی تلاش کردند تا این مشکل را با کمک بانک مرکزی، انجمن شرکت‌های هواپیمایی و سازمان هواپیمایی کشوری حل کنند.درابتدا قرار شد که ایرلاین‌ها ارز مورد نیاز خود را از سنا (سامانه نظارت ارزی) تأمین کنند اما به دلیل بالابودن نرخ ارز در این سامانه آنها به بانک مرکزی پیشنهاد دادند که مانند گذشته ارز دولتی به آنها اختصاص یابد اما بانک مرکزی این پیشنهاد را رد کرد اما به آنها وعده داد که می‌توانند از سامانه نیما (نظام یکپارچه معاملات ارزی) ارز خود را تأمین کنند دراین سامانه نرخ ارز با قیمت پایینتری ارایه می‌شود.

با گذشت هفته‌ها بانک مرکزی به وعده خود عمل نکرد و ایرلاین‌ها همچنان مجبور به استفاده از ارز از سنا هستند البته براساس گفته‌های دبیرانجمن شرکت‌های هواپیمایی، تصمیمی جدید برای تمدید زمان اجرای طرح متعادل‌سازی بازار بلیت پروازهای داخلی در دستور کار قرار دارد.

مقصود اسعدی سامانی در گفت‌وگو با ایسنا با اعلام این خبر گفت: هنوز در این رابطه تصمیمی گرفته نشده است اما امروز (دوشنبه) جلسه‌ای داریم که در جریان آن احتمالا ابعاد مختلف اجرایی شدن طرح کنونی بررسی شده و احتمالا برای ماه‌ها یا هفته‌های پیش رو نیز تصمیماتی جدید اتخاذ شود.

او با بیان اینکه شرکت‌ها در شهریورماه از وضعیت اقتصادی خود رضایت نداشتند، اصلی‌ترین علت این اتفاق را نرسیدن ارز نیمایی وعده داده شده از سوی دولت دانست.

اسعدی سامانی تاکید کرد: با وجود آنکه در چارچوب اجرایی سیاست‌های جدید ارزی دولت بنا بر آن بود که ایرلاین‌ها از طریق سامانه نیما ارز مورد نیاز خود را تامین کنند، تاکنون و با وجود گذشت چند هفته امکان دسترسی به این ارز برای شرکت‌های هواپیمایی فراهم نشده است.

به گفته دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی، به دنبال این اتفاق ایرلاین‌ها مجبور شده‌اند یا بسیاری از هزینه‌های خود را به شکل غیرنقدی و با وعده آینده اجرا کنند یا برای سیاست‌هایی که امکان به تاخیر انداختن آنها وجود نداشته، ارز را به شکل نقدی و از بازار آزاد تامین کنند.

او اضافه کرد: هر چند شرکت‌ها در طول این چند هفته اوضاع را مدیریت کرده‌اند اما در صورتی که تغییری در شرایط ایجاد نشود، عملا فشارهای موجود شرایط را برای بسیاری از آنها دشوار و غیرقابل تحمل خواهد کرد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران