شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 126818 | |

وزیر اقتصاد و دارایی فرانسه ضمن ابراز امیدواری نسبت به تحویل هشت فروند هواپیمای ATR به ایران، تاکید کرد به دنبال چراغ سبز واشنگتن در این باره هستیم.

 وزیر اقتصاد و دارایی فرانسه ضمن ابراز امیدواری نسبت به تحویل هشت فروند هواپیمای ATR به ایران، تاکید کرد به دنبال چراغ سبز واشنگتن در این باره هستیم.

شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴، برونو لومر گفت: هفته‌ها است که من مشغول مذاکره با همتای امریکایی‌ام استیون منوچین هستم و امید دارم در مورد برخی مسائل مربوط به بنگاه‌های تجاری فرانسوی از سوی طرف امریکایی گشایشی حاصل شود. منظور من از این شرکت‌های فرانسوی به ویژه هواپیماهای حمل و نقل منطقه‌یی ATR است که 8 فروند است و قرار بوده تا پیش از ششم اوت (۱۵ مرداد) به ایران تحویل داده شود.

داوید وارگاس سخنگوی شرکت هواپیماسازی ATRسال گذشته پس از سقوط هواپیمای قدیمی این شرکت در حوالی یاسوج، در گفت‌وگو با یورونیوز گفته بود که شرکت ایران ایر در سال ۲۰۱۶ میلادی، ۲۰ فروند از هواپیماهای نسل جدید‌ ATR را خریداری کرده که ۸ فروند آن تاکنون به این شرکت تحویل داده شده است.

چندی پیش نیز کریستین شرر مدیر اجرایی شرکت ATR در این باره گفت: پس از توافق برجام در سال ۲۰۱۵ و رفع تحریم‌های تجاری علیه ایران، شرکت ATR توافقنامه فروش ۲۰ فروند هواپیما را با تهران منعقد کرد، اما اکنون با خروج امریکا از توافق هسته‌یی و بازگشت تحریم‌ها نمی‌توان هواپیماها را تحویل داد. وی افزود: باید برای این تعداد فروند هواپیما مشتری‌های دیگری پیدا کنیم، اما این موضوع اصلا کار آسانی نیست. مدیر اجرایی این شرکت هواپیماسازی افزود: قرار بود ۱۲ فروند را اواخر سال جاری میلادی به ایران تحویل دهیم. در مجموع ما برای سال ۲۰۱۸ قرارداد ساخت و تحویل ۸۰ فروند هواپیما را منعقد کرده‌ایم و سهم ایران رقم بزرگی است. البته این کشور تمایل خود را برای تحویل گرفتن هواپیماها اعلام کرده است، اما از آنجا که شرکت‌های بزرگ ایرباس و لئوناردو سهامدار عمده ما هستند، نمی‌توانیم موقعیت شرکت خود را به خطر اندازیم. به گزارش ایرنا، در پی خروج یکجانبه امریکا از توافق بین‌المللی هسته‌یی ۲۰۱۵، برخی شرکت‌های اروپایی، اعلام کرده‌اند از بازار ایران خارج خواهند شد. رییس‌جمهوری امریکا بارها شرکت‌های اروپایی همکار طرف‌های ایرانی را به اعمال فشار و پرداخت جریمه تهدید کرده و کشورهای غربی نیز تلاش می‌کنند از سد این اقدام‌ها عبور کنند. رهبران اتحادیه اروپا و کشورهای مهم عضو این اتحادیه طی هفته‌های گذشته بارها بر وفاداری خود به اجرای برجام اصرار ورزیده و اعلام کرده‌اند به هرقیمتی توافق هسته‌یی با ایران را زنده نگاه خواهند داشت. اروپایی‌ها از اینکه می‌بینند امریکا برای آنها تعیین می‌کند در مراودات اقتصادی چگونه رفتار کنند، احساس خوبی ندارند و مقابله با تهدیدها و تحریم‌های واشنگتن را سنگ محکی برای شناسایی عیار استقلال و حاکمیت اقتصادی خود می‌دانند.

در تازه‌ترین واکنش‌ها به تهدیدهای امریکا علیه اروپا، وزیر اقتصاد و دارایی فرانسه پیشنهاد داده تا هزینه احتمالی تحریم‌های ثانویه اقتصادی امریکا علیه ایران که گریبانگیر شرکت‌های اروپایی می‌شود، از سوی اتحادیه اروپا تامین شود. شرکت هواپیماسازی atr، به‌طور مشترک توسط شرکت فرانسوی ایرباس و شرکت ایتالیایی «لئوناردو فین‌مکانیکا» اداره می‌شود. این هواپیما یکی از پیشرفته‌ترین هواپیماهای توربو ملخ‌دار در جهان است که برای جابه‌جایی کمتر از ۹۰ مسافر طراحی شده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران