شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 125959 | |

کشف برخی موارد نوین مخاطره‌آمیز در ساختمان‌ها، احراز کیفیت مصالح و متریال به‌کار رفته در ساخت سازه‌ها و ارائه راهکارهای عملیاتی برای کاهش سطح خطر

کشف برخی موارد نوین مخاطره‌آمیز در ساختمان‌ها، احراز کیفیت مصالح و متریال به‌کار رفته در ساخت سازه‌ها و ارائه راهکارهای عملیاتی برای کاهش سطح خطر در ساختمان‌ها از جمله موارد دشواری است که عملاً معاونت پیشگیری و حفاظت از حریق سازمان آتش‌نشانی تهران به آن ورودی اجباری داشته است. در حالی که در برخی از این موارد، ورود پیش‌دستانه دستگاه‌ها و مراکز خاص دیگری مانند مرکز تحقیقات ساختمان وزارت مسکن، سازمان استاندارد و... ضروری بوده است.  در این میان، استفاده از «تکنولوژی‌های نوین» در ساخت ساختمان‌ها و استفاده از مصالح خاص جدید که پیش‌تر استفاده از آنها سابقه‌یی در حوزه ساختمان‌سازی نداشته، چالشی است که برخی از فعالان حوزه سازه با آن دست به گریبان هستند و البته این مساله برای معاونت پیشگیری آتش‌نشانی تهران نیز مشکلات خاص خود را در احراز ایمنی و صدور تاییدیه نهایی داشته است.

گلایه فعالان این حوزه این است که در صورت مجاب شدن انبوه‌سازان یا مالکان برای استفاده از مصالح با سطح تکنولوژی‌های نوین در پروژه‌های ساختمانی، به دلیل ناشناخته بودن برخی از این مصالح و متریال برای معاونت پیشگیری آتش‌نشانی، صدور گواهی ایمنی این دسته از ساختمان‌ها با چالش و مشکل جدی مواجه می‌شود و در نهایت طولانی شدن فرایند دریافت گواهی ایمنی و پایان کار یا حتی محرومیت از دریافت این تاییدیه ایمنی، باعث می‌شود که بسیاری از تولید‌کنندگان و انبوه‌سازان مسکن، قید استفاده از تکنولوژی‌های نوین در پروژ‌ه‌های خود را بزنند! محمود قدیری، معاون حوزه پیشگیری و حفاظت از حریق سازمان آتش‌نشانی تهران در این باره توضیحاتی ارائه داد و گفت: سازمان ملی استاندارد و مرکز تحقیقات ساختمان مرجع تایید کالا هستند؛ امکان ندارد ماده‌یی از مرکز تحقیقات ساختمان یا سازمان ملی استاندارد گواهینامه فنی معتبر گرفته باشد اما در لیست آتش‌نشانی نباشد. شرط دیگر اینکه این ماده باید در تهران هم نمایندگی داشته باشد چون بحث فروش و خدمات پس از فروش مطرح است؛ ممکن است فردی در شهری متریالی یا دستگاهی ساخته باشد، این دستگاه و متریال نیاز به پشتیبانی دارد باید روش اجرای حرفه‌یی داشته باشد و اگر درست اجرا نشود کل پول باید دور ریخته شود.  وی ادامه داد: بطور مثال برخی مصالح و مواد ساختمانی اگر در بیش از 15 دقیقه اجرا و استفاده نشود، باید آنها را دور ریخت اما چون قیمت مواد بالا است، دور ریخته نمی‌شود و از آن استفاده می‌شود! بنابراین اگر این چند شرط وجود داشته باشد، تاییدیه صورت خواهد گرفت. ضمن اینکه سازمان ملی استاندارد فقط در سیستم‌های اعلام و اطفای حریق دخالت دارد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران