شماره امروز: ۵۴۷

گزارش میدانی «تعادل» از بازار رهن و اجاره مسکن در تهران طی تیرماه

| | |

جهش قیمت مسکن در سال جاری از نخستین روزهای اردیبهشت ماه آغاز شد و در خرداد و تیرماه هم ادامه یافت، این افزایش قیمت دراردیبهشت ماه به گونه‌یی بود

گروه راه و شهرسازی| زهره علامی|

جهش قیمت مسکن در سال جاری از نخستین روزهای اردیبهشت ماه آغاز شد و در خرداد و تیرماه هم ادامه یافت، این افزایش قیمت دراردیبهشت ماه به گونه‌یی بود که رکورد قیمت در 6 سال گذشته را شکست و در برخی مناطق پایتخت قیمت مسکن 50 تا 70 درصد نسبت به فروردین ماه افزایش یافت.

البته رشد چشمگیر قیمت‌ها به اردیبهشت ماه محدود نشد و بر اساس پیش‌بینی کارشناسان اقتصاد مسکن در خرداد و تیرماه هم قیمت‌ها روند صعودی را تجربه کردند.

نگاهی به آمار بانک مرکزی درباره قیمت مسکن در خرداد ماه هم نشان از رشد 9.8درصدی قیمت‌ها نسبت به اردیبهشت ماه دارد، در این میان، اگرچه اطلاعات رسمی مربوط به بازار مسکن در تیر ماه منتشر نشده است، اما گفت‌وگوهای «تعادل» با مشاوران املاک مناطق مختلف تهران حکایت از ادامه رشد قیمت‌ها دراین ماه دارد، این افزایش قیمت‌ها تنها در بخش خرید و فروش نبود، بلکه در بازار رهن و اجاره هم تاثیر خود را گذاشت زیرا نتایج حاصل از گفت‌وگوها با مشاوران املاک 5 منطقه تهران (شمال، غرب، مرکز، شرق و جنوب) نشان می‌دهد که بازار رهن و اجاره در تیرماه شرایط خوبی را سپری نکرده و افزایش چشمگیر قیمت‌ها موجب کاهش قراردادها و مراجعه مستاجران به بنگاه‌ها شده است. در واقع بسیاری از مستاجران با افزایش قیمت‌ها با صاحب ملک برسر اجاره‌بهایی کمتر از قیمت پیشنهادی توافق کردند و برخی دیگر هم که با صاحب ملک به توافق نرسیدند، مجبور به اجاره واحدی مسکونی در مناطق ارزان‌تر شدند.

بر اساس اظهارات مشاوران املاک فعال درمناطق مختلف تهران، قیمت‌ها دربازار رهن و اجاره بالای 15 درصد رشد داشته است و درمیان 5 منطقه مورد بررسی، مناطق شمالی تهران بیشترین رشد قیمت را (30 تا 40 درصد) نسبت به سایر مناطق داشته‌اند، اگرچه سایر مناطق هم رشد چشمگیری را تجربه کردند.

 افزایش تا 40 درصدی اجاره در شمال تهران

یکی از مشاوران املاکی که در منطقه ونک در شمال پایتخت فعالیت می‌کند، با اشاره به اینکه نرخ اجاره در تیرماه رشد 30 تا 40 درصدی نسبت به خردادماه سال جاری داشته است به «تعادل» می‌گوید: متاسفانه در تیرماه تعداد قراردادهای رهن و اجاره به کمترین میزان خود در ماه‌های گذشته رسید.

او می‌افزاید: افزایش چشمگیر قیمت‌ها در دوسه ماه گذشته موجب شده که توان رهن و اجاره مستاجران این منطقه کاهش یابد و آنها یا با صاحبخانه‌های خود نرخی را برای اجاره توافق کنند یا اینکه برای رهن و اجاره به مناطق پایین‌تر کوچ کرده‌اند.

این فعال بخش مسکن ادامه می‌دهد: صاحبان املاک در این منطقه قیمت‌های بالایی را برای رهن و اجاره ملک خود تعیین می‌کنند و نرخ اجاره آنها از هیچ فرمول یا چارچوبی تبعیت نمی‌کند.

به گفته او، واحد مسکونی کوچک متراژ در منطقه ونک بسیار کمیاب است و به سختی می‌توان واحدهای کوچک‌تر از 60 متر در این منطقه پیدا کرد. این فعال بخش مسکن که یک دفتر مشاور املاک در منطقه ونک دارد، اضافه می‌کند: رهن و اجاره هر متر واحد مسکونی در این منطقه حدود 3 میلیون تومان است.

او ادامه می‌دهد: با توجه به رشد قیمت رهن و اجاره درسال جاری قراردادهای کمتری در تیرماه سال جاری نسبت به مشابه سال گذشته آن امضا کرده‌ایم.

 رشد چشم‌گیر اجاره در غرب پایتخت

یکی از مشاوران املاک که درمنطقه پونک (غرب) دفتر دارد، با اشاره به افزایش قیمت‌ها در بازار رهن و اجاره و همچنین خرید و فروش از ابتدای سال جاری به «تعادل» می‌گوید: رشد جهش گونه قیمت‌ها در بخش مسکن موجب شده است که فعالیت دراین بخش کاهش یابد و از ابتدای سال جاری تقریبا قرارداد رهن واجاره و خرید و فروشی در این دفتر به امضا نرسیده است.

او می‌گوید: با توجه به رشد چشمگیر قیمت‌ها، مستاجران یا با صاحب ملک خود توافق می‌کنند یا مجبور می‌شوند که به مناطق پایین‌تر نقل مکان کنند اگرچه قیمت‌ها در مناطق جنوبی هم رشد فزاینده‌یی داشته است.

این فعال بخش مسکن ادامه می‌دهد: هر متر واحد مسکونی درمنطقه پونک حداقل متری 2 میلیون تومان رهن داده می‌شود و یک واحد مسکونی 60 متری حدود 120 میلیون تومان رهن کامل داده می‌شود.

 افزایش 20 درصدی قیمت‌ها در مرکز تهران

یکی از مشاوران املاک که در منطقه جمالزاده (مرکز) دفترمشاوره دارد درباره وضعیت بازار رهن واجاره در تیرماه به «تعادل» می‌گوید: از ابتدای اردیبهشت ماه سال جاری قیمت‌ها در این بازار حدود 1.5 برابر شده اما در تیرماه قیمت‌ها بین 15 تا 20 درصد رشد داشته است.

او ادامه می‌دهد: در تیرماه سال جاری صاحبان املاک پول پیش واحدهای مسکونی را افزایش داده‌اند و اجاره‌بها همان مقدار مانده است، مثلا واحدی که در خردادماه با 50میلیون رهن و 1.5 اجاره ماهانه دراختیار مستاجر قرار می‌گرفت هم‌اکنون با 80 میلیون رهن و 1.5میلیون اجاره به مستاجر داده می‌شود.

به گفته این فعال بخش مسکن، یک واحد 60 متری نوساز در منطقه جمالزاده حداقل متری یک میلیون و 500هزار تومان تا 2میلیون تومان رهن داده می‌شود.

 افزایش تا 20 درصدی اجاره در شرق پایتخت

یکی از مشاوران املاک که در منطقه تهرانپارس (شرق) فعالیت می‌کند با اشاره به افزایش اجاره‌بها در تیرماه نسبت به خردادماه سال جاری به «تعادل» می‌گوید: رشد اجاره‌بها در اختیار مالک قرار دارد و این افزایش قیمت از فرمول یا چارچوب خاصی تبعیت نمی‌کند بر همین اساس نمی‌توان به رقمی کلی برای رشد رهن و اجاره اشاره کرد.

او ادامه می‌دهد: به‌طور متوسط اجاره‌بها 15 تا 20 درصد در تیرماه رشد داشته است.

به گفته این فعال بخش مسکن که در تهرانپارس فعالیت می‌کند، هر متر واحد 60 متری نوساز دراین منطقه بین یک میلیون و 800 هزار تومان تا 2 میلیون تومان رهن داده می‌شود.

او اظهار می‌کند: اجاره‌بها در خرداد ماه حدود یک میلیون و 500 هزار تومان تا یک میلیون و 600 هزار تومان بود که با رشد حدود 15 تا 20 درصدی به این رقم رسیده است.

 رشد 20 درصدی اجاره در جنوب تهران

یکی از مشاوران املاکی که در منطقه خاوران (جنوب) فعالیت دارد درباره بازار رهن و اجاره در تیرماه سال جاری به «تعادل» می‌گوید: قیمت‌ها دراین ماه حداقل 20 درصد نسبت به ماه قبل درجنوب تهران رشد داشته است.

او می‌افزاید: در تیرماه یک واحد 60 متری نوسازدراین منطقه 60 میلیون تومان رهن کامل داده می‌شود، درحالی که رهن کامل این واحد در خرداد ماه حدود 45 تا 50 میلیون تومان بود.

به گفته این فعال بخش مسکن، با تداوم رشد قیمت‌ها، تعداد قراردادهای رهن و اجاره کاهش یافته است و بیشتر مستاجران به دنبال تمدید قراردادهای سال گذشته خود با نرخی کمتراز افزایش قیمت‌ها هستند.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران