شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 125449 | |

مدیرعامل سازمان مدیریت میادین میوه و تره‌بار گفت: کشور ما جزو ۱۰ کشور نخست مصرف پلاستیک است که سه برابر بیشتر از مصرف میانگین جهانی در این بخش مصرف می‌کند.

مدیرعامل سازمان مدیریت میادین میوه و تره‌بار گفت: کشور ما جزو ۱۰ کشور نخست مصرف پلاستیک است که سه برابر بیشتر از مصرف میانگین جهانی در این بخش مصرف می‌کند.

عبدالحسین رحیمی مدیرعامل سازمان مدیریت میادین میوه و تره‌بار در جمع خبرنگاران با اشاره به نامگذاری 21 تیرماه به‌عنوان روز بدون نایلکس اظهار کرد: سازمان میادین از سال‌های گذشته اقداماتی را برای تحقق این شعار آغاز کرده است. شورای شهر تهران به‌عنوان یک نهاد قانونگذار در سال 88، تکالیفی را به‌ عهده شهرداری تهران قرار داد تا تغییری را در الگوی مصرف کیسه‌های پلاستیکی ایجاد کند. رحیمی گفت: از سال 88 تا به امروز در میادین مرکزی میوه و تره‌بار فرآیند تولید و توزیع نایلکس ممنوع شده است و در واقع شهروندان امروزه به سمت کیسه‌های تجدیدپذیر روی آورده‌اند. مدیرعامل سازمان مدیریت میادین میوه و تره‌بار ادامه داد: در ابتدا تنها 20درصد از این نایلکس‌های تجدیدپذیر توزیع می‌شد که امروزه 100درصد افزایش یافته است، بطوری که 50درصد از آنها تجدیدپذیر و 50درصد از نایلکس‌ها پایه گیاهی دارند. رحیمی اظهار کرد: براساس آمار کشور ما جزو

10 کشور نخست مصرف پلاستیک در جهان است که سه برابر بیشتر از میانگین مصرفی جهانی، نایلکس مصرف می‌کند و این شاخص خوب نیست.

 رد پای مواد شیمیایی سمی

در خون شهروندان

در همین حال، سه‌شنبه هفته گذشته، ناهید خداکرمی، رییس کمیته سلامت شورا ی اسلامی شهر تهران در نطق پیش از دستور هفتادو پنجمین جلسه شورا گفت: رد پای مواد شیمیایی سمی میکرو پلاستیک در خون وهمه بافت‌های بدن یافت می‌شود و چنانچه ورود آن به بدن ادامه یابد می‌تواند سبب بروز سرطان، نقایص مادرزادی در نوزادان و غیره شود.

خداکرمی گفت: همان‌طور که قبلا ذکر شده، یکی از مهم‌ترین اهداف کمیسیون سلامت و محیط‌زیست بررسی لوایح، طرح‌ها و تکالیف اجرا نشده برنامه دوم شهرداری است. امروز صحبت ما در مورد مصوبه ایست که اگر طی 9 سال گذشته بدان پرداخته بودند امروز من صحبتی نداشتم.

وی با اشاره به مصوبه شورای اسلامی شهر تهران در تاریخ 15 اردیبهشت 1388 از الزام شهرداری تهران به تغییر الگو و کاهش مصرف کیسه‌ها، ظروف و محصولات یکبار مصرف پلاستیکی و جایگزین کردن مواد قابل بازیافت غیرپلاستیکی در کلیه مراکز وابسته به شهرداری تهران واجرای اقدامات علمی و اجرایی درباره کاهش و جایگزینی مواد تجدیدپذیر به جای کیسه‌های پلاستیکی و ظروف یکبار مصرف سخن گفت.

رییس کمیته سلامت شورا ادامه داد: به‌دنبال آن و برای فرهنگ‌سازی و ارتقاء سطح دانش شهروندان در زمینه مضرات استفاده از مواد پلاستیکی، 21 تیر ماه از سوی طرفداران محیط‌زیست روز بدون کیسه پلاستیک نامگذاری شده است. ارتقای سطح آگاهی مردم در زمینه زیان‌های رها‌سازی و استفاده بی‌رویه از کیسه‌های پلاستیکی، ازجمله اهداف مهم نامگذاری روز بدون پلاستیک است زیرا اگر حساس نباشیم پلاستیک‌ها، سرزمین ما را اشغال می‌کنند. وی تشریح کرد: کیسه‌های پلاستیکی پس از اختراع پلاستیک در سال 1856 میلادی توسط «الکساندر پارکس» مهمان خانه‌های ما شده‌اند و در همین زمان نه چندان طولانی توانسته‌اند اثرات مخرب زیادی بر جای بگذارند. در واقع زندگی مدرن علاوه بر رفاهی که برای انسان به همراه دارد گاه ضررهای جبران‌ناپذیری را نصیب وی می‌کند.

خداکرمی اظهار کرد: هنگامی که کیسه‌های پلاستیکی به عنوان زباله دور ریخته می‌شوند، به علت ماندگاری بیش از 500 سال در محیط، باعث آلودگی محیط‌زیست می‌شوند. این کیسه‌ها به همراه باد جابه‌جا شده و وارد رودخانه‌ها و کانال‌های آب می‌شوند؛ در نتیجه موجب گرفتگی آبراه‌ها شده و در بسیاری موارد به علت ساکن ماندن آب، زاد و ولد انواع حشرات افزایش می‌یابد.

کیسه‌های پلاستیکی درصورت ورود به محیط‌زیست دریایی، وارد زنجیره غذایی جانوران دریایی شده و سالانه هزاران گونه از جانوران آبزی از قبیل وال، دلفین، فک و لاک پشت و نیز پرندگان دریایی اشتباها بر اثر خوردن این کیسه‌ها و خفگی ناشی از آن می‌میرند. در یک‌سوم ماهی‌های صید شده در کشور انگلستان میکروپلاستیک‌ها وجود دارند.

وی بیان کرد: کیسه‌های بلعیده شده حتی پس از مرگ جانوران و تجزیه آنها نیز سالم باقی می‌مانند، بنابراین دوباره پراکنده شده و زندگی جانداران از جمله انسان‌ها را تهدید می‌کنند. پلاستیک‌ها درصورتی که به‌عنوان زباله دفن شوند، به علت تجزیه آرام و کند در محل‌های دفن می‌توانند سبب تشکیل شیرابه و نفوذ آن به آب‌های زیرزمینی شوند. این شیرابه شامل ترکیباتی نظیر فلزات سنگین و سایر ترکیبات خطرناک است که برای محیط‌زیست بسیار زیان‌آور هستند.

وی با بیان اینکه مواد پلاستیکی و پلیمری به علت ساخته شدن از منابع نفتی نفتی و خاصیت تجزیه ناپذیری، در خاک باقی می‌مانند و مواد شیمیایی آنها به تدریج از طریق خاک وارد زنجیره غذایی انسان می‌شود گفت: بنابراین علاوه بر اثرات کیسه‌ها و ظروف پلاستیکی روی محیط‌زیست، آنچه حایزاهمیت است، سلامت انسان‌هاست، به‌خصوص اینکه امروزه مصرف بیش از حد و نابجا از این مواد، خطرات جبران‌ناپذیری را برای سلامت انسان به همراه دارد.

خداکرمی افزود: ردپای مواد شیمیایی سمی میکرو پلاستیک در خون وهمه بافت‌های بدن یافت می‌شود و چنانچه ورود آن به بدن ادامه یابد می‌تواند سبب بروز سرطان، نقایص مادرزادی در نوزادان، اختلال در سیستم ایمنی، اختلال در عملکرد غدد اندوکرین در نتیجه ناباروری و سایر بیماری‌ها مرتبط است.

به گفته خداکرمی تحقیقات نشان می‌دهد که تمام پلاستیک‌ها ممکن است در صورت خراش یا گرم شدن، مواد شیمیایی مضر آزاد کنند. تحقیقات قوی نشان می‌دهد که در برخی موارد گرم شدن پلاستیک، سبب آزاد شدن برخی از مواد شیمیایی موجود در این محصولات می‌شود (مانند بسفنول A BPA)، که ممکن است موجب سرطان در افراد شود.

وی تاکید کرد: سوزاندن پلاستیک علاوه بر اینکه سبب آلودگی هوا می‌شود بلکه می‌تواند سبب آزاد شدن مواد شیمیایی شده و نتیجه آن بیماری‌های تنفسی است.

ناهید خداکرمی یادآور شد: هر سال 13میلیون تن پلاستیک به اقیانوس‌ها ریخته می‌شود، مقدار آلودگی پلاستیکی در دریاها از سال 2015 تا 2025 سه برابر خواهد شد و تحقیقات نشان داده که 93درصد آب آشامیدنی (بطری) در 9 کشور دنیا و 83درصد آب شیر آلودگی‌های میکروپلاستیک دارد.

خداکرمی با بیان اینکه کشور ما با اینکه هفدهمین جمعیت جهان را دارد، تحقیقات نشان می‌دهد در ایران سالانه بیش از 2 میلیون تن پلاستیک تولید می‌شود خاطرنشان ساخت: بیشتر این پلاستیک‌ها نیز بادوام هستند و صد‌ها سال طول می‌کشد تا به خودی خود تجزیه و نابود شوند.

وی بیان کرد: میزان مصرف پلاستیک در سال 94 براساس نتایج مطالعه‌یی در سازمان حفاظت محیط زیست به شرح زیر اعلام شد: در هر غرفه میوه و تره‌بار به‌طور میانگین 5.8 کیلوگرم در روز بوده است، در شمال تهران 6.13 کیلو و در شرق تهران

13.6 کیلو بنابراین روزانه 21 تن و سالانه

5.7 میلیون تن کیسه پلاستیک فقط در میوه و تره‌بار تهران مصرف می‌شود.

به گفته خداکرمی هر ایرانی به‌طور متوسط روزانه

3 پلاستیک وارد چرخه محیط‌زیست می‌کند و در استفاده از ظروف پلاستیک یکبار مصرف جزو

10 کشور نخست جهان هستیم.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران