شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 124891 | |

ابوالقاسم رحیمی‌انارکی، مدیرعامل بانک مسکن گفت: می‌توان امکانی را فراهم کرد تا سازندگان و انبوه‌سازان برخوردار از حمایت مالی و تسهیلات پرداخت شده

ایجاد مسیر جدید برای پیش ‌فروش ملک

ابوالقاسم رحیمی‌انارکی، مدیرعامل بانک مسکن گفت: می‌توان امکانی را فراهم کرد تا سازندگان و انبوه‌سازان برخوردار از حمایت مالی و تسهیلات پرداخت شده از سوی بانک مسکن پس از تحقق پیشرفت فیزیکی ۲۰تا ۳۰درصدی واحدها بتوانند آنها را به متقاضیان خانه اولی مجهز به تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم پیش فروش کنند.

رحیمی‌انارکی اعلام کرد: در پی بررسی‌های به عمل آمده و به دلیل نیازسنجی‌های صورت گرفته از جنس تقاضای واحدهای مسکونی متقاضیان دریافت تسهیلات خرید مسکن از بانک مسکن درصدد برآمده‌ایم تا مسیر تازه‌یی برای پیش خرید مسکن از سوی این متقاضیان راه‌اندازی کنیم.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، وی توضیح داد: اگرچه به دلیل وجود برخی نواقص و ابهامات در قانون فعلی پیش فروش مسکن بسیاری از متقاضیان خرید واحدهای مسکونی از این روش بی‌بهره مانده‌اند اما در بانک مسکن درحال طراحی مسیر اختصاصی برای خرید پیش از موعد واحدهای مسکونی هستیم که از سوی سازندگان و انبوه‌سازان مطابق با الگوی غالب تقاضا ساخته شده باشد.

رحیمی‌انارکی افزود: می‌توان امکانی را فراهم کرد تا سازندگان و انبوه‌سازان برخوردار از حمایت مالی و تسهیلات پرداخت شده از سوی بانک مسکن پس از تحقق پیشرفت فیزیکی ۲۰تا ۳۰درصدی واحدها بتوانند آنها را به متقاضیان خانه اولی مجهز به تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم پیش‌فروش کنند؛ یا این واحدها را به سایر متقاضیان با واسطه بانک مسکن عرضه کنند. وی خاطرنشان کرد: به این ترتیب درحالی که در شرایط فعلی معاملات پیش‌فروش مسکن عملا قفل شده و به دلیل وجود ابهامات قانونی از یک سو امکان استفاده از این روش تامین مالی برای سازندگان مسکن فراهم نیست و از سوی دیگر متقاضیان خرید مسکن با بنیه مالی ضعیف‌تر قادر به استفاده از این روش برای تامین مسکن خود نیستند این روش می‌تواند منجر به بروز چند پیامد مثبت برای فعالان، متقاضیان و مجموعه بازار مسکن شود. مدیرعامل بانک مسکن گفت: نخستین مزیت این روش کمک به تامین مالی ساخت پروژه‌های مسکونی مطابق با الگوی تقاضا در بازار مسکن است؛ بانک مسکن با طراحی این روش درصدد است این امکان را برای انبوه‌سازانی فراهم کند که اقدام به ساخت واحدهای کوچک متراژ و میان متراژ متناسب با الگوی غالب تقاضای مسکن کنند؛ از این طریق هم انبوه‌سازان از تسهیلات ساخت قابل انتقال به خریداران برخوردار می‌شوند و هم می‌توانند از این روش تامین مالی بهره‌مند شوند. وی افزود: از سوی دیگر از طریق اتصال تسهیلات گیرندگان همچون خانه اولی‌های مجهز به تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم به این گروه از واحدها و انبوه‌سازان، متقاضیان خانه اولی و سایر متقاضیان واجد شرایط نیز می‌توانند به واحدهای نوساز مطابق با تقاضا و سطح توان و بنیه مالی خود دسترسی پیدا کنند و با پیش خرید این واحدها از تورم مسکن در ماه‌های بعد در امان بمانند. به گزارش بانک مسکن، رحیمی‌انارکی تصریح کرد: اگرچه هم‌اکنون لایحه اصلاح قانون پیش فروش ساختمان تهیه شده و درحال بحث و بررسی برای راه‌اندازی مجدد بازار پیش فروش مسکن است اما بانک مسکن درصدد است هر چه زودتر این بازار خرید و فروش را به نفع انبوه‌سازان و متقاضیان مصرفی راه‌اندازی کند تا در یک بستر امن و مطمئن هر دو سمت عرضه و تقاضای بازار مسکن بتوانند اقدام به انجام معامله قبل از تکمیل واحدها کنند. مدیرعامل بانک مسکن با تاکید بر اینکه امکان پیش فروش واحدهای ساخته شده از سوی انبوه‌سازان از طریق لینک آنها به متقاضیان دریافت تسهیلات از صندوق پس‌انداز مسکن یکم باید هر چه زودتر فراهم شود، افزود: می‌توان در قالب تفاهمنامه‌ها و قراردادهای حقوقی مشخص و قابل اتکا، تعهدات پیش خریداران و پیش فروشندگان را به روشنی مشخص کرد؛ به گونه‌یی که این تعهدات قابل پیگیری باشد و از این طریق بستری امن برای هر دو سمت پیش خریدار و پیش فروشنده برای ورود به این روش ایجاد شود. وی با بیان اینکه راه‌اندازی بازار پیش فروش با واسطه بانک مسکن باید هر چه سریع‌تر و از طریق برگزاری جلسات مشترک میان انبوه‌سازان و مدیران مرتبط در بانک مسکن عملیاتی شود، گفت: به مدیر امور اعتباری بانک مسکن و یکی از اعضای هیات‌مدیره بانک ماموریت داده شده تا هر چه سریع‌تر نسبت به برگزاری این جلسات مشترک و جمع‌بندی نهایی درخصوص بهترین روش راه‌اندازی بازار پیش فروش مسکن با واسطه بانک مسکن اقدام شود.

شهرداری آرامگاه شهدای مشروطه را تملک کرد

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران از تملک آرامگاه شهدای مشروطه توسط مدیریت شهری و آغاز عملیات مرمت تا پایان تیر ماه خبر داد.

به گزارش ایسنا، ولی‌الله شجاع‌پوریان با اشاره به برنامه‌های شهرداری تهران برای رسیدگی به خانه مشاهیر گفت: یکی از برنامه‌های جدی مدیریت شهری در این دوره تملک خانه مشاهیر است اما از آنجا که برخی از آنها مشکلاتی از حیث مالکیت، معارض و... دارند، تملک زمانبر است. وی با بیان اینکه یکی از موضوعات مهم در این میان بحث تامین اعتبار است، اظهار کرد: شرکت توسعه فضاهای فرهنگی را مامور کردیم، املاک ارزشمند میراثی را در شهر تهران شناسایی کند و در این حوزه کار کارشناسی انجام دهد. معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران ادامه داد: با وجود تمام محدودیت‌ها در تامین اعتبار به دلیل شرایط نامناسب نگهداری از آرامگاه شهدای مشروطه، اقدامات مربوط به تملک بنا در سال ۹۷ انجام شد و متصرف به زودی ملک را تحویل خواهد داد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران