شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 124890 | |

معاون حفاظت و پیشگیری سازمان آتش‌نشانی شهرداری تهران با اشاره به فهرست 243ساختمان بسیار پرخطر در تهران گفت: 6 سینمای قدیمی تهران در این لیست قرار دارند.

 اعلام نام 6 سینمای پرخطر در پایتخت

معاون حفاظت و پیشگیری سازمان آتش‌نشانی شهرداری تهران با اشاره به فهرست 243ساختمان بسیار پرخطر در تهران گفت: 6 سینمای قدیمی تهران در این لیست قرار دارند. به گزارش ایسنا، محمود قدیری با اشاره به اینکه این 6 سینما اکثرا جزو سینماهای قدیمی هستند که تاییدیه سازمان آتش‌نشانی را نگرفته‌اند، گفت: اماکنی که موفق به اخذ تاییدیه این سازمان نشده باشند، ناایمن هستند. وی با اشاره به اسامی این سینماها گفت: سینما تماشا، شاهد، سروش، ایران، پایتخت و صحرا سینماهایی هستند که برخی از آنها سابقه پلمب نیز دارند و موارد ناایمنی آنها اغلب به دلیل فرسودگی، فاقد سیستم اطفای حریق، حوزه‌بندی حریق و... است و در لیست بناهای پرخطر به معاون دادستان ارائه‌ شده‌اند. معاون حفاظت و پیشگیری سازمان آتش‌نشانی شهرداری تهران درخصوص وضعیت فعلی این سینماها توضیح داد: سینما تماشا، ایران و صحرا اقدامات لازم برای تامین ایمنی را آغاز کرده‌اند اما در مورد سایر سینماها اقدام خاصی انجام‌ نشده است. وی در مورد ایمنی سینماهای تازه‌ساخت در شهر تهران اظهار کرد: کمیسیون ماده 5 با مشارکت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکیل و در آن نمایندگانی از فرمانداری، اداره اماکن، وزارت مسکن و شهرسازی، نماینده اتحادیه سینماداران، نماینده وزارت ارشاد، شهرداری تهران و سازمان آتش‌نشانی حضور دارند و در آن تمام سینماها قبل از بهره‌برداری از ابعاد مختلف بررسی و در حوزه ایمنی به سازمان آتش‌نشانی ارجاع می‌شوند. به گفته قدیری در تقسیم‌بندی سازمان آتش‌نشانی این سینماها به دلیل اینکه مراجعه‌کنندگان تدریجی وارد سالن شده اما هنگام حادثه، جمعیت یک‌باره از آن خارج شده و فضاهای آن تاریک، ناآشنا و دارای شیب است جزو اماکن پرخطر محسوب می‌شوند. معاون حفاظت و پیشگیری سازمان آتش‌نشانی شهرداری تهران اظهار کرد: سینماهای قدیمی به دلیل چوبی بودن پایه‌های صندلی‌ها، وجود فوم در تشک صندلی‌ها، نوع کفپوش و بناهای فرسوده ناایمن هستند.

 افزایش ۲۵ درصدی صدور پروانه ساخت در اردیبهشت

مدیرکل تدوین ضوابط، نظارت و صدور پروانه‌های شهرداری تهران از افزایش ۲۵درصدی صدور پروانه ساخت‌وساز در اردیبهشت ماه ۹۷ نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد. به گزارش ایسنا، محمد ابراهیم دادسرشت با اشاره به تعداد پروانه‌های صادر شده در دو ماه نخست سال جاری گفت: براساس آمارهای موجود در فروردین ماه سال گذشته ۳۷۰پروانه ساخت و ساز از سوی شهرداری تهران صادر شد که این تعداد در فروردین ماه امسال به ۷۲۹مورد افزایش پیدا کرد و تقریبا با رشد 2 برابری همراه بود. وی ادامه داد: در اردیبهشت ماه ۹۶ نیز ۹۶۲پروانه ساخت و ساز از سوی شهرداری تهران صادر شد که این تعداد امسال به هزار و ۲۸۵مورد افزایش پیدا کرد. به عبارت دیگر در اردیبهشت ماه سال ۹۷ با افزایش ۲۵درصدی در صدور پروانه‌ها نسبت به مدت مشابه سال قبل رو به رو بوده‌ایم. مدیرکل تدوین ضوابط، نظارت و صدور پروانه‌های شهرداری تهران در پاسخ به اینکه آیا می‌توان براساس رشد این دو ماه میزان رشدی که ممکن است در طول سال اتفاق بیفتد را پیش‌بینی کرد، گفت: واقعیت این است در ماه‌های مختلف به فراخور شرایط فصلی تعداد پروانه‌هایی که صادر می‌شود، متغیر است اما پیش‌بینی می‌کنیم در سال ۹۷ به طور میانگین با رشد حدود ۸ تا ۱۰درصدی مواجه شویم. دادسرشت تاکید کرد: این پیش‌بینی براساس رونق نسبی بازار مسکن است که از مهر ماه سال ۹۶ آغاز شده به طوری که در برخی از مناطق همچون ۲ و ۵ با رشد دو برابری قیمت آپارتمان‌های نوساز رو به رو هستیم که این میزان در مناطق جنوبی حدود ۳۰درصد است. وی در پاسخ به اینکه اختلافات وزارت کشور و سازمان نظام مهندسی برای انتخاب مهندس ناظر در ماه‌های گذشته تا چه اندازه بر روند صدور پروانه ساخت و ساز تاثیر گذاشته است، عنوان کرد: نمی‌توان گفت این امر به طور مستقیم تاثیرگذار است اما می‌تواند ازجمله آیتم‌های تاثیرگذار باشد. دادسرشت افزود: بحث دیگر موضوع بیمه کارگران ساختمان و تعرفه‌های متفاوتی است که تامین اجتماعی از سازندگان دریافت می‌کند و می‌تواند به عنوان عامل بازدارنده در روند صدور پروانه‌های ساخت و ساز عمل کند.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران