شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 124410 | |

ابوالقاسم رحیمی‌انارکی ‌مدیرعامل و رییس هیات‌مدیره بانک مسکن گفت: از طریق تنظیم سیاست‌های اعتباری بانک مسکن درصدد حذف غیرحرفه‌یی سازنده‌ها از حوزه مسکن هستیم.

ابوالقاسم رحیمی‌انارکی ‌مدیرعامل و رییس هیات‌مدیره بانک مسکن گفت: از طریق تنظیم سیاست‌های اعتباری بانک مسکن درصدد حذف غیرحرفه‌یی سازنده‌ها از حوزه مسکن هستیم.

رحیمی‌انارکی در همایش سیاست‌های اعتباری بخش مسکن با حضور انبوه‌سازان کشور اعلام کرد: سیاست‌های اعتباری جدید بانک مسکن بر مبنای حمایت از انبوه‌سازان برای به حداقل رسیدن و حذف غیرحرفه‌یی‌سازی در حوزه مسکن متمرکز شده است که در این راستا تسهیلات ساخت مسکن با اولویت انبوه‌سازان و سازندگان حرفه‌یی پرداخت خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، وی با بیان اینکه بانک مسکن با وجود شرایط دشوار اقتصادی به خصوص طی 6ماه اخیر به تمام تعهدات خود عمل کرده است، گفت: سال گذشته قیمت تمام شده پول برای بانک یک‌دهم درصد افزایش یافت و برآوردها حاکی است، این میزان در سال جاری ۸ دهم درصد افزایش پیدا می‌کند؛ با این حال بانک به تمام تعهدات خود در قبال سپرده‌گذاران و متقاضیان دریافت تسهیلات پایبند بوده و عمل خواهد کرد.

او افزود: از طرف دیگر مجموعه سیاست‌های اعتباری بانک مسکن در واقع به نوعی به سیاست‌های هدفمند تبدیل شده است؛ هرچند در این مسیر نیازمند در اختیار داشتن اطلاعات شفاف و کامل از وضعیت بازار مسکن و ساخت و ساز در همه شهرهای کشور هستیم؛ متاسفانه جز شهر تهران در مورد سایر شهرهای کشور در این زمینه با فقر اطلاعاتی مواجهیم.

وی با بیان اینکه از بانک مرکزی درخواست کرده‌ایم همان‌گونه که اطلاعات مربوط به وضعیت بازار مسکن شهر تهران را به صورت مستمر بررسی و منتشر می‌کند در مورد سایر شهرها نیز این اقدام انجام شود، گفت: بانک مرکزی در این زمینه قول مساعد داده است تا در آینده نزدیک این کار ابتدا از کلان‌شهرها شروع شده وسپس به سایر شهرها تسری یابد.

رحیمی‌انارکی تاکید کرد: هر چه اطلاعات ما در خصوص وضعیت بازار مسکن و ساخت و ساز شهرهای کشور کامل‌تر و شفاف‌تر باشد، سیاست‌گذاری اعتباری بانک مسکن برای حمایت از بازار مسکن و ساخت و ساز هوشمندانه‌تر و اثرگذارتر خواهد شد.

وی گفت: متاسفانه به دلیل فقر اطلاعاتی هم‌اکنون در برنامه‌ریزی‌ها از همان الگوی سال‌های قبل در مورد متراژ واحدهای مورد نیاز تقاضای غالب استفاده می‌شود؛ این در حالی است که برای تدوین سیاست‌های اعتباری هوشمندانه‌تر و کارآمدتر به اطلاعات عمیق‌تر، گسترده‌تر و وسیع‌تری در خصوص بازار مسکن کل کشور نیاز داریم.  مدیرعامل بانک مسکن افزود: امسال برای نخستین بار سیاست‌های اعتباری در ۴ سرفصل مجزا تقسیم و تعریف شد که این اقدام گامی رو به جلو در حمایت از بازار مسکن وساخت و ساز محسوب می‌شود.

وی تاکید کرد: درصدد هستیم با حمایت از انبوه‌سازان و همراهی آنها ساخت و سازهای غیرحرفه‌یی را به حداقل رسانده و در ادامه آن را حذف کنیم؛ این در حالی است که در شرایط فعلی عمده ساخت و سازها در کشور ساخت و سازهای غیرحرفه‌یی است، اما سهم شرکت‌های ساختمانی و انبوه‌سازان باید بیش از پیش تقویت شود.

مدیرعامل بانک مسکن همچنین با بیان اینکه بانک مسکن درصدد حذف پرداخت تسهیلات به مناطقی است که متقاضی برای واحدهای ساخته شده در آن مناطق وجود ندارد، اظهار کرد: در صورت نبود تقاضا برای مسکن در برخی مناطق، تسهیلات به این مناطق پرداخت نخواهد شد و این موضوع تصمیم مهمی به جهت افزایش توان پرداخت تسهیلات به مناطقی است که تقاضا برای ساخت و خرید مسکن در آن وجود دارد؛ اما در این مورد با فقر اطلاعاتی مواجه هستیم که درصدد افزایش اطلاعات خود در این زمینه از طریق مجاری مختلف برآمده‌ایم.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران