شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 124328 | |

همزمان با اعلام جزییات مربوط به تحویل پیکر 66 مسافر و خدمه سانحه هوایی تهران- یاسوج به خانواده‌های آنان یک مقام مسوول با بیان اینکه شکایت ایران

شکایت ایران درباره حادثه سانچی به دادگاه هنگ‌کنگ

همزمان با اعلام جزییات مربوط به تحویل پیکر 66 مسافر و خدمه سانحه هوایی تهران- یاسوج به خانواده‌های آنان یک مقام مسوول با بیان اینکه شکایت ایران درباره حادثه سانچی به دادگاه هنگ کنگ ارائه شده است، گفت: پرداخت غرامت به خسارت دیدگان حادثه سانچی قطعی است و ارتباطی به تعیین مقصر سانحه ندارد.

به گزارش روابط عمومی سازمان بنادر و دریانوردی، نادر پسنده با بیان اینکه در مقوله بررسی سوانح دریایی مسوولیت کمیته بررسی علل سانحه صرفا تشریح سانحه است، افزود: کمیته بررسی علل سانحه تشخیص می‌دهد که دقیقا چه اتفاقی رخ داده است. با استفاده از شواهد و تجهیزات موجود و مصاحبه‌هایی که انجام می‌شود کمیته بررسی علل سانحه به شرح سانحه دست می‌یابد؛ شرح سانحه سانچی نیز همان گزارشی بود که توسط سازمان بنادر و دریانوردی به مردم ایران ارائه شد.

مدیرکل امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه تعیین مقصر سانحه موضوعی حقوقی است که در بررسی علل سانحه به آن پرداخته نمی‌شود، اظهار کرد: طبیعی است که از نظر حقوقی هر کدام از طرفین سعی دارند کمترین قصور را بپذیرند و طرف مقابل را مقصر اعلام کنند، موضوعی که وکلا برای تشخیص آن به دادگاه می‌روند و به نتیجه می‌رسند. او گفت: در گزارش مربوط به شرح سانحه مربوط به کشتی نفتکش سانچی قید شد که کشتی کریستال در یک زمان نامناسب چرخش به راست نامحسوس داشته و معتقدیم که این اتفاق علت اصلی سانحه است. این درحالی است که طرف مقابل هم می‌گوید حتی اگر کشتی فله‌بر چینی چرخش به راست نامحسوس داشته به چه علت سانچی مراقب نبوده است. مدیرکل امور دریانوردان سازمان بنادر و دریانوردی با تاکید بر اینکه تقسیم تقصیر مربوط به سانحه در مراجع حقوقی صورت می‌گیرد، اعلام کرد: ایران شکایت مربوط به رسیدگی سانحه سانچی را در دادگاه کشور هنگ کنگ مطرح کرده است.

پسنده ادامه داد: اگر منظور از پیگیری حقوقی بررسی سانحه، رسیدن خسارت‌دیده‌ها به غرامت باشد باید بگوییم که این مساله اصلا ربطی به دعوای حقوقی ندارد چراکه کشتی، کارکنان آن و محموله همگی بیمه هستند و بیمه نیز این خسارت را پرداخت می‌کند. او درباره اینکه احتمال پرداخت نکردن غرامت به خسارت‌دیدگان وجود دارد، تصریح کرد: رسیدن خسارت‌دیدگان به غرامتشان قطعی است و ربطی به دعوای حقوقی ندارد و دعوای حقوقی بین بیمه‌هاست که کدام بیمه سهم کمتری را پرداخت کند. در عین حال برای خسارت‌دیدگان فرقی نمی‌کند که خسارت خود را از کدام بیمه دریافت کنند.

تحویل پیکر 66 مسافر سانحه هوایی

مدیرکل پزشکی قانونی استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: پیکر 66 مسافر و خدمه سانحه هوایی تهران- یاسوج در شرایط تحویل به خانواده‌ها قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی پزشکی قانونی کهگیلویه و بویراحمد کامروز امینی افزود: آخرین نتایج آزمایشات روی نمونه بافت‌های انسانی، جمع‌بندی کدهای شناسایی و بررسی کارشناسی روی تمامی محموله‌های دریافتی اخذ شده است و پیکر کلیه جانباختگان سانحه هوایی تهران- یاسوج در شرایط تحویل به خانواده‌ها قرار گرفت.

امینی تصریح کرد: 61 پیکر تاکنون به خانواده‌ها تحویل شده و 5 پیکر دیگر هم آماده تحویل است که طی روزهای آینده ضمن هماهنگی با خانواده‌های محترم تحویل خواهد شد.

او اظهار کرد: پیکر تمامی ۶۶ مسافر و خدمه سانحه هوایی پرواز تهران- یاسوج در شرایط تحویل به خانواده‌ها قرار گرفته که این اقدام متعاقب اخذ آخرین نتایج آزمایشات ژنتیک، جمع‌بندی بافت‌های انسانی و بررسی کارشناسی روی تمامی محموله‌های ارسالی انجام شده است.

این مقام اجرایی تاکید کرد: تصمیم‌گیری نهایی جهت پایان عملیات جست‌وجو به‌ عهده مدیریت بحران استان است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران