شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 123589 | |

معاون نظارت شورای اسلامی شهر تهران نسبت به خبر کلنگ‌زنی ساختمان جدید پلاسکو واکنش نشان داد.

هیچ مجوزی برای ساخت پلاسکو صادر نشده است

معاون نظارت شورای اسلامی شهر تهران نسبت به خبر کلنگ‌زنی ساختمان جدید پلاسکو واکنش نشان داد.

به گزارش ایسنا افشین حبیب‌زاده با اشاره به انتشار اخباری مبنی بر اینکه ساختمان جدید پلاسکو در عید فطر کلنگ‌زنی می‌شود، اظهار کرد: از نظر مقررات هر گونه عملیات عمرانی و ساختمان‌سازی باید با کسب مجوز از شهرداری تهران باشد.

وی با اشاره به اینکه بر اساس قانون هر کسی که می‌خواهد عملیات ساختمانی انجام دهد، ‌باید قبل از هر گونه عملیات مجوزهای لازم را از شهرداری تهران بگیرد، خاطرنشان کرد: به صورت شفاهی از سرپرست سابق معاونت شهرسازی در مورد مجوز ساخت پلاسکو سوال پرسیدم و وی عنوان کرده است که هیچ مجوزی برای ساخت پلاسکو یا حتی گودبرداری آن صادر نشده است.

معاون نظارت شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه هر نوع کلنگ‌زنی اگر به مفهوم شروع عملیات اجرایی باشد، قطعا باید مجوز شهرداری را داشته باشد، گفت‌: اما اگر کلنگ‌زنی نمایشی باشد، می‌توانند این اقدام را انجام دهند و فیلمبرداری و عکاسی کنند، اما عملیات اجرایی را نمی‌توانند بدون مجوز شهرداری آغاز کنند.

وی با اشاره به اینکه به یاد دارم در نظرآباد پروژه‌یی برای کارگران افتتاح کردیم که در آن زمان سعیدی‌کیا وزیر مسکن و شهرسازی بود، بیان‌ کرد: با اینکه آقای سعیدی‌کیا تا نظرآباد آمدند، اما وقتی متوجه شد که این ساخت و ساز پروانه ندارد از کلنگ‌زنی آن امتناع کرد و حالا وی در بنیاد مستضعفان است و مطمئن هستم که اگر پروانه‌یی نداشته باشد، کلنگ‌زنی نمی‌کنند.

حبیب‌زاده در ادامه‌ با بیان اینکه چندی پیش شورای اسلامی شهر تهران مصوبه‌یی در خصوص ساختمان پلاسکو داشت، اظهار کرد: ما در شورا تصویب کردیم که حقوق مکتسبه همه مالکان باید در ساخت ساختمان جدید پلاسکو لحاظ شود و مالک می‌تواند با همان متراژ، همان زمین و با همان طبقات ساختمان جدیدی را بسازد، اما حالا اینکه بنیاد قصد دارد زمین را گسترش دهد یا سطح اشغال را افزایش دهد یا تعداد زیرزمین‌ها را افزایش دهد، این بحث دیگری است و مطمئنا پروانه متناسب با مقررات ملی ساختمان صادر می‌شود.

خطر قنات‌ها را نباید دست کم گرفت

جانشین شهردار در شورای هماهنگی مدیریت بحران گفت: خسارت ناشی از عدم مهار به موقع شریان‌های حیاتی در حوادث و سوانح بزرگ نباید نادیده گرفته شود.

به گزارش مهر، احمد صادقی جانشین شهردار در شورای هماهنگی مدیریت بحران با اشاره به گستردگی شبکه انتقال آب و گاز و عبور آن از مناطق دارای گسل و قنات‌های زیرزمینی گفت: خسارت ناشی از عدم مهار به موقع شریان‌های حیاتی در حوادث و سوانح بزرگ نباید نادیده گرفته شود و این موضوع به خصوص پس از حادثه شکستگی لوله انتقال گاز و آتش‌سوزی حاصل از آن در محله شهران مشخص شد.

وی همچنین وجود پایگاه‌های مدیریت بحران در مناطق را سرمایه ارزشمندی توصیف کرد که باید از سوی ستادهای مدیریت بحران به صورت فعال‌تر در حوزه ماموریت اصلی خود فعالیت کنند و از اختصاص به کاربری‌های متفرقه خودداری شود.

تحقیق و تفحص از وزارت راه کلید خورد

عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به عدم هماهنگی تیم اقتصادی دولت، دلایل نابسامانی بازار مسکن را تشریح کرد.

به گزارش تسنیم، محمدرضا ملکشاهی با انتقاد از تنش قیمتی موجود در بازار مسکن اظهار کرد: عدم هماهنگی تیم اقتصادی در دولت نارضایتی‌های مردم از وضعیت اقتصادی را پررنگ‌تر کرده و به مشکلات عدیده‌یی منجر شده است.

وی با بیان اینکه در ماه‌های اخیر قیمت مصالح ساختمانی رشد چندبرابری را تجربه کرده است، افزود: سرشکن شدن افزایش قیمت نهاده‌های ساختمانی و تاثیر‌پذیری آن از بازارهای موازی از جمله سکه و ارز، وضعیت نابسامان فعلی را رقم زده است.

وی با تاکید بر اینکه متاسفانه اداره امور اقتصادی کشور از دست دولت خارج شده است، تصریح کرد: دولت تمام توان خود را معطوف به نوسازی بافت فرسوده به عنوان تنها برنامه خود در حوزه مسکن کرده که سرنوشت آن هم مشخص نیست.

عضو کمیسیون عمران مجلس در ادامه با اشاره به اینکه بالا بودن تعداد خانه‌های خالی در کشور نمونه بارز عدم توازن میان عرضه و تقاضاست، گفت: متاسفانه سیاست‌های دولت به تصمیم‌گیری‌های یک‌شبه منجر شده که نتیجه آن وضعیت فعلی و افزایش نارضایتی‌های اجتماعی است. حباب مسکن امروز به قدری بزرگ شده که امکان تهیه مسکن حتی به عنوان اجاره برای اقشار ضعیف جامعه سخت شده است. ملکشاهی با ابراز اینکه «باید

درخصوص مسکن زمینه تحقیق و تفحص از وزارت راه و شهرسازی فراهم شود»، تصریح کرد: تجربه نشان داده جلساتی که تاکنون در حوزه مسکن برگزار شده صرفا گفتار درمانی کرده است. مجلس باید بیشتر به موضوع نظارت اکتفا کرده و با ارائه پیشنهادات کارساز و راهگشا بهبود شرایط در حوزه مسکن را رقم بزند. به گفته وی، بهبود وضعیت بازار مسکن نیازمند اتحاد تیم اقتصادی دولت است تا در این صورت نابسامانی در این بازار کاهش یافته و رونقی صورت بگیرد در این راستا مجلس نیز باید همسو باشد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران