شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 123184 | |

در حالی که بر اساس وعده‌های مسوولان وزارت راه و شهرسازی قرار بود، سقف تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم به 200میلیون تومان برای زوجین افزایش یابد، معاون مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: فعلا بنای افزایش سقف تسهیلات مسکن را نداریم و افزایش سقف وام مسکن از دستور کار خارج شده است.

در حالی که بر اساس وعده‌های مسوولان وزارت راه و شهرسازی قرار بود، سقف تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم به 200میلیون تومان برای زوجین افزایش یابد، معاون مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: فعلا بنای افزایش سقف تسهیلات مسکن را نداریم و افزایش سقف وام مسکن از دستور کار خارج شده است.

حامد مظاهریان در گفت‌وگو با مهر ادامه داد: افزایش قیمت مسکن در ماه‌های گذشته به دلیل تلاطم و نوسانات بازارهای موازی مسکن بود و با ثبات در این بازارها دیگر شاهد افزایش قیمت مسکن نخواهیم بود. او اظهار کرد: ارتباط چندانی میان سیاست‌های شهرسازی آخوندی مبنی بر ممنوعیت فروش تراکم و افزایش قیمت مسکن وجود ندارد و در تمام سال‌های گذشته فروش تراکم آزاد بود و تنها در یک‌سال گذشته تراکم فروشی کاهش یافت که آن هم به دلیل کمبود تقاضای پروانه بود. این مقام مسوول افزود: با مقایسه حجم تقاضای پروانه ساختمانی در یک‌سال با تعداد واحدهای مسکونی موجود و همچنین تعداد واحدهای معامله شده در هر سال می‌بینیم که کاهش ساخت و سازها اثرگذاری قابل توجهی بر قیمت مسکن ندارد.

مظاهریان درباره عدم تحقق پیش‌بینی وزارت راه و شهرسازی مبنی بر افزایش قیمت مسکن در سال ۹۷ معادل تورم عمومی گفت: همواره اعلام می‌کردیم در صورتی که بازارهای موازی مسکن دچار تلاطم نشود، افزایش قیمت‌ها در بخش مسکن حول و حوش تورم عمومی خواهد بود.

این مقام مسوول اظهارکرد: همیشه وقوع این پیش‌بینی تغییر نرخ مسکن مبنی بر ثبات در بازارهای موازی مسکن مشروط بود و کارشناسان اقتصادی مسکن می‌گفتند در صورتی که سایر بازارها دارای ثبات باشد، افزایش قیمت مسکن کمی بیش از تورم عمومی خواهد بود. معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی ادامه داد: با به هم خوردن تعادل در بازارهای موازی مسکن (سهام، ارز و سکه) شرط ضمنی این پیش‌بینی هم به هم خورد.

مظاهریان بیان کرد: نوسانات بازار ارز در ماه پایانی سال گذشته و ابتدای سال جاری سبب شد افرادی که صاحب پول نقد بودند، برای آنکه بتوانند پول خود را به کالای باارزشی تبدیل کنند که تاثیر کمتری از نوسانات ارزی بپذیرد، به بازار مسکن وارد شدند که در نتیجه شوک سنگینی به این بازار داده شد. او درباره افزایش قیمت مسکن در ماه‌های آینده بیان کرد: به نظر نمی‌رسد، افزایش قیمتی که در ماه‌های گذشته رخ داد در ماه‌های پیش‌رو هم اتفاق بیفتد هرچند که این اتفاق بازهم در گرو این است که بازارهای موازی دچار نوسانات هیجانی نشوند چون هر گونه تلاطمی در بازارهای ارز و سکه و سهام به بازار مسکن هم شوک جدیدی وارد می‌کند. مظاهریان با بیان اینکه نرخ سود سپرده‌های بانکی بار دیگر در شهریورماه امسال تغییر خواهد کرد، افزود: باید دید نرخ جدید در شهریور امسال چه رقمی است و همچنین باید صبر کنیم، ببینیم آیا تثبیت نرخ ارز در ماه‌های آتی اتفاق می‌افتد یا خیر؟ اگر این دو اتفاق تعیین‌کننده نوسان خاصی نداشته باشند، شاهد ثبات در قیمت مسکن خواهیم بود و پیش‌بینی رشد قیمت نداریم. معاون وزیر راه و شهرسازی درباره تاثیر بازگشت مجدد تحریم‌ها بر بازار مسکن گفت: این اتفاق تاثیر مستقیم بر بازار مسکن ندارد، چرا که این بخش از اقتصاد ما یک بازار بومی است و سرمایه‌گذاری در آن، تکنولوژی ساخت و ساز و تولید مصالح ساختمانی کاملا داخلی و ایرانی است.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران