شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 122796 | |

محمدعلی افشانی شهردار تهران روز گذشته در جریان بازدید از نمایشگاه قرآن ‌در خصوص تعیین تکلیف مصلی تهران گفت:

محمدعلی افشانی شهردار تهران روز گذشته در جریان بازدید از نمایشگاه قرآن ‌در خصوص تعیین تکلیف مصلی تهران گفت: مصلی یک مجتمع عظیم است و اعتبار آن از منابع مختلف تامین می‌شود و شهرداری هم بخشی را که از ابتدا بر عهده‌اش گذاشتند، با قدرت انجام می‌دهد.

حدود 3دهه از شروع ساخت مصلی امام خمینی‌(ره) در تهران می‌گذرد. در این سال‌ها پیشرفت فیزیکی کار بسیار کم بوده و هنوز هم تکلیف این پروه که قرار بود اعتبار معماری ایرانی - اسلامی باشد، مشخص نیست. در سال 85 مصلی به وزارت راه و شهرسازی واگذار شد و از آن زمان اختلاف بین وزارت راه و شهر‌سازی و شهرداری تهران بر سر مصلی شدت گرفت و این موضوع باعث کندی کار ساخت مصلی شد. از یک سو محمدباقر قالیباف شهردار وقت تهران مدعی بود به دستور رهبر معظم انقلاب مقرر شده تا تکمیل این پروژه به شهرداری تهران واگذار شود و از سوی دیگر روابط‌عمومی مصلی و وزارت‌ راه و شهرسازی سخنان شهردار را تکذیب کرده و حتی آن را «خلاف ادب و اخلاق» می‌دانستند.

به هر حال این کشمش‌ها تا به امروز باعث شد که روند ساخت مصلی 30سال به درازا بکشد و باید دید آیا در شرایط کنونی که دولت و شورای شهر و شهرداری همفکر و هم‌نظر هستند، روند تکمیل مصلی سرعت می‌گیرد یا خیر. افشانی در ادامه بازدید خود از نمایشگاه قرآن در پاسخ به سوالی در خصوص اقدامات شهرداری تهران برای زیست‌پذیر کردن شهر عنوان کرد: بحث‌های مربوط به کاهش آلودگی هوا، نوسازی و توسعه حمل و نقل عمومی به ویژه مترو و مسائلی که با زندگی مردم در ارتباط است در دستور کار قرار دارد. همچنین شهردار روز گذشته از تونل آرش اسفندیار بازدید و توضیحاتی درباره این تونل ارائه کرد و گفت: اعتبار پروژه اسفندیار ۲۰۵میلیارد تومان بوده که از این میزان ۸۰میلیارد تومان هزینه شده است. از آنجا که با محدودیت منابع روبه‌رو هستیم و قرارگاه خاتم‌الانبیا توافق کرده که پروژه‌هایی که با آنها قرارداد داریم را به اتمام برساند، ما نیز در موعد مقرر تامین اعتبار می‌کنیم.

به گزارش ایلنا، محمدعلی افشانی ادامه داد: مشخصات پروژه باید از مدیر پروژه گرفته شود اما این پروژه بر اساس اطلاعاتی که به من داده شده است؛ در سال جاری به اتمام خواهد رسید. اعتبار مورد نیاز برای تکمیل پروژه ۱۲۰میلیارد تومان است و تلاش این است که با احداث این اتوبان، ترافیک از شرق به نیایش منتقل شده و به حل مشکل ترافیکی این منطقه کمک شایانی خواهد شد. شهردار تهران، پیشرفت فیزیکی پروژه را مطلوب دانسته و افزود: در نشستی که با پیمانکار، مشاوران و مدیر پروژه داشتیم، وعده دادند که در کوتاه‌ترین زمان ممکن این تونل به بهره‌برداری برسد. آنها وعده دادند که تونل نیایش تا هفته دولت به اتمام برسد اما از آنجا که نمی‌خواهم به مردم وعده‌یی بدهم که تحقق پیدا نکند، فقط اعلام می‌کنم که در سال جدید به بهره‌برداری خواهد رسید.

شهردار در پاسخ به این سوال خبرنگاران که آیا واقعا تونل آرش اسفندیار می‌تواند از بار ترافیکی بکاهد یا باری به مشکلات ترافیک تهران خواهد افزود، گفت: این پروژه حتما مورد بهره‌برداری قرار گرفته و تاثیر مثبت خواهد گذاشت اما اینکه تصور کنیم با یک تونل مشکل ترافیکی تهران حل می‌شود؛ ممکن نیست بلکه فقط می‌تواند روی ترافیک تاثیر بگذارد. افشانی در پاسخ به سوال یکی دیگر از خبرنگاران که پرسید آیا در پروژه‌های عمرانی دیدگاه انسانی لحاظ خواهد شد یا خیر؟ افزود: شهرداری یک منظومه دینامیک است و همه بخش‌های آن دارای اهمیت است. بخش فرهنگی و اجتماعی همان قدر اهمیت دارد که محیط زیست دارای اهمیت است و محیط زیست همان قدر مهم است که حمل و نقل عمومی، بنابراین همه بخش‌ها با هم دیده می‌شود. استفاده از پیاده‌روها و دوچرخه نکته‌یی بود که من بارها در برنامه خود روی آن تاکید کردم اما اینها پروژه‌هایی است که با گذشت زمان نتیجه‌اش مشخص خواهد شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران