شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 122145 | |

علی چگینی مدیرکل دفتربرنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: به نظر می‌رسد امسال در بخش اجاره‌بها کمی با افزایش قیمت‌ها مواجه باشیم و این افزایش در حد نرخ تورم است.

 افزایش اجاره‌بهای مسکن در حد تورم؟

علی چگینی مدیرکل دفتربرنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: به نظر می‌رسد امسال در بخش اجاره‌بها کمی با افزایش قیمت‌ها مواجه باشیم و این افزایش در حد نرخ تورم است. به گزارش مهر، چگینی افزود: بازار مسکن روند ملایمی را طی می‌کند، با این حال رشد معاملات مسکن که در سال گذشته روند پرشتابی داشت در سال جاری ملایم‌تر خواهد شد. چگینی با بیان اینکه باتوجه به جریانات اقتصادی ماه‌های گذشته که سبب شد بازار مسکن با شیب آرامی رشد کند، اظهار کرد: پیش‌بینی می‌شود امسال وضعیت بازار مسکن خوب باشد به خصوص که سال گذشته سرمایه‌گذاری در این بخش افزایش یافت و این سرمایه‌گذاری‌ها قطع نخواهد شد. مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی افزود: در سال گذشته و ادامه آن در سال جاری، شاهد رشد صدور پروانه‌های ساختمانی بودیم که از حالت منفی و رکود خارج شده و روند مثبتی را طی می‌کند، بنابراین کسب و کار و تولید در حوزه مسکن روند صعودی خواهد داشت. او تصریح کرد: مجموعه این شرایط سبب می‌شود که خود بازار مسکن نیز همچنان در روند مثبت باقی بماند. چگینی درباره بازار اجاره‌بهای مسکن گفت: به نظر می‌رسد در بخش اجاره‌بها در سال جاری نسبت به سال گذشته شاهد رشد قیمت‌ها باشیم که این افزایش در حاشیه نرخ تورم خواهد بود.

 

 ساخت سالانه 100‌ هزار واحد در بافت‌های فرسوده

معاون وزیر راه و شهرسازی با اعلام برنامه سالانه نوسازی ۱۰۰‌هزار مسکن در بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری، گفت: سالانه ۲۵۰‌هزار فرصت شغلی در طرح نوسازی بافت‌های فرسوده ایجاد می‌شود. هوشنگ عشایری در گفت‌وگو با تسنیم، در پاسخ به اینکه برنامه بازآفرینی شهری چه میزان اشتغال‌زایی ایجاد می‌کند، اظهار کرد: قرار است براساس طرح بازآفرینی شهری، سالانه 100‌هزار واحد در بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری ساخته شود. او بیان کرد: اشتغال‌زایی مستقیم و غیرمستقیم ساخت و ساز در این بافت‌ها براساس فرمول‌های اقتصادی، هر واحد مسکونی با میانگین 70 تا 80 مترمربع باعث ایجاد اشتغال 2.5 نفر می‌شود. مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران تصریح کرد: باتوجه به اینکه 100‌هزار واحد در سال تولید می‌شود، بنابراین سالانه 250‌هزار شغل ایجاد می‌شود و این برنامه ارتباط مستقیمی با اشتغال‌زایی در کشور دارد. عشایری همچنین در واکنش به انتقاد برخی کارشناسان مسکن به ورود دولت به بازآفرینی شهری، گفت: اینکه گفته می‌شود دولت باید در یک بُعد وارد شود، یک برداشت اشتباهی است، دولت مسوول همه امور کشور است و بنابراین هیچ‌وقت به صرف نگاه اقتصادی وارد حوزه‌یی نمی‌شود. او با بیان اینکه دولت به حوزه فرهنگ، اقتصاد، اجتماعی و... وارد می‌شود، ادامه داد: جریان بازآفرینی شهری یک برنامه اقتصادی، ‌اجتماعی و نهادی به‌شمار می‌رود که فنی و مهندسی نیز هست. از این رو، وقتی دولت به موضوع بازآفرینی شهری توجه می‌کند، یعنی اینکه به موضوعات اقتصادی، ‌فرهنگی، اجتماعی و... توجه می‌کند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران