شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 121112 | |

عضو هیات‌مدیره انجمن انبوه‌سازان مسکن با تاکید بر اینکه شهرداری‌ها می‌توانند با تعریف برنامه درازمدت در قالب طرح جامع عمر مفید ساختمان‌ها را افزایش دهند، گفت:

عضو هیات‌مدیره انجمن انبوه‌سازان مسکن با تاکید بر اینکه شهرداری‌ها می‌توانند با تعریف برنامه درازمدت در قالب طرح جامع عمر مفید ساختمان‌ها را افزایش دهند، گفت: تخریب بسیاری از واحدهای مسکونی در تهران با عمر پایین تنها جنبه اقتصادی دارد.

حسن محتشم در گفت‌وگو با فارس در پاسخ به اینکه چه دلایلی باعث کاهش کیفیت ساخت‌وساز شده و چرا گفته می‌شود عمر مفید ساختمان‌ها در ایران حدود ۲۵سال و پایین است، گفت: ساخت‌وسازهای صورت گرفته درحال حاضر تحت شرایط مهندسی بوده و به هیچ‌وجه نمی‌توان گفت، کیفیت ساخت‌وساز پایین است. وی افزود: ساخت‌وسازها درحال حاضر از لحاظ نظارت، اجرا و مجری ذی‌صلاح توسط شرکت‌ها و انبوه‌سازان‌ دارای صلاحیت انجام می‌شود بنابراین کیفیت ساخت‌وساز به چند عامل دیگر که سازندگان در آن نقشی ندارند، بستگی دارد. محتشم اظهار کرد: مصالح ساختمانی با استاندارد پایین، استفاده از نیروی انسانی غیرماهر و مجریان بدون صلاحیت باعث می‌شود تا سازنده‌ها با وجود رعایت تمام موارد نتوانند کیفیت ساخت‌وساز را بالا ببرند. محتشم افزود: قطعا وقتی نیروی انسانی غیرماهر و مصالح ساختمانی با استاندارد پایین در ساخت‌وساز بدون هیچ نظارتی به کار گرفته شود، کیفیت ساخت‌وساز پایین خواهد آمد.

وی اظهار کرد: به عنوان مثال وقتی سازنده‌ها از کارخانه‌های تولید بتن اقدام به تهیه بتن می‌کنند از زمان سفارش خرید و حرکت محموله بتن تا کارگاه فاصله زمانی نباید از یک زمان مشخصی بیشتر باشد بنابراین اگر این زمان به جای ۲ساعت به

۵ ساعت به طول بینجامد قطعا آن بتن از کیفیت بالایی برخوردار نخواهد بود. به گفته وی، پس برخی عوامل حتی آب دادن به موقع به اندازه و نگهداری از بتن می‌تواند در کیفیت ساخت‌‌وساز نقش داشته باشد. عضو هیات‌مدیره انجمن انبوه سازمان مسکن با اشاره به اینکه نظارت بر تولید استاندارد بتن و مصالح ساختمانی برعهده سازمان استاندارد و وزارت صنعت، معدن و تجارت است، گفت: پس اگر نظارت خوبی بر تولید مصالح ساختمانی صورت گیرد، مشکلی در اجرای ساخت‌وساز نخواهد بود. وی با اشاره به اینکه تولید مسکن درحال حاضر از کیفیت خوبی برخوردار است، تاکید کرد: در شرایط فعلی ساختمان‌هایی که احداث می‌شود به دلیل رعایت آیین‌نامه ۲۸۰۰ معروف به آیین‌نامه زلزله از کیفیت خوبی برخوردار هستند. وی افزود: اگرچه کیفیت پایین را باید در نازک‌کاری و تزیینات ساختمان قبول کرد که البته نازک‌کاری و مراحل تزیینات نمی‌تواند در استحکام ساختمان تاثیرگذار باشد. محتشم در پاسخ به این سوال که چرا عمر مفید ساختمان‌ها در ایران ۲۰تا ۲۵سال است، گفت: لزوما پایین بودن عمر مفید ساختمان‌ها در ایران به دلیل عدم استحکام و مقاومت ساختمان‌ها نیست که باعث می‌شود، تخریب شوند بلکه اکثر این تخریب‌ها به دلایل منافع اقتصادی صورت می‌گیرد. وی افزود: مالکان ساختمان‌ها برای سود بیشتر اقدام به تخریب یک واحد مسکونی ۲۰ساله می‌کنند بنابراین حتی ساختمان‌های ساخته شده قبل از انقلاب هم که با طاق ضربی ساخته شده و چندان نمی‌توانند در مقابل زلزله دوام داشته باشند، دارای کیفیت لازم هستند. عضو هیات‌مدیره انجمن صنفی انبوه‌سازان مسکن افزود: به هر حال شهرداری‌ها باید با تعریف یک برنامه درازمدت در قالب طرح جامع از تخریب واحدهای مسکونی با عمر مفید پایین جلوگیری کنند چراکه این واحدهای مسکونی سرمایه‌ کشور هستند و نباید این سرمایه‌ها را با هدف توجیه اقتصادی از بین برد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران