شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 121007 | |

در ادامه روند کاهش نرخ سود تسهیلات مسکن یکم، شورای پول و اعتبار به تازگی نرخ سود وام خانه اولی‌ها در بافت فرسوده را به ۶ و در سایر مناطق شهری را به ۸ درصد رساند.

سعید وزیری| فعال حوزه مسکن|

در ادامه روند کاهش نرخ سود تسهیلات مسکن یکم، شورای پول و اعتبار به تازگی نرخ سود وام خانه اولی‌ها در بافت فرسوده را به ۶ و در سایر مناطق شهری را به ۸ درصد رساند. قبلا این رقم به ترتیب ۸ و 9.5درصد بود. این نرخ هم‌اکنون پایین‌ترین رقم سود تسهیلات در سیستم بانکی است.

دولت تدبیر و امید از ابتدای سال ۱۳۹۲ سیاستی که به دیابت پولی و رشد افسارگسیخته قیمت مسکن انجامید را کنار گذاشت و راهکار تقویت تقاضا از طریق صندوق‌های سپرده‌گذاری در پیش گرفت. نهایتا پس از چکش‌کاری طرح‌های مختلف در نظام بانکی ۱۸خرداد ماه ۱۳۹۴ صندوق پس‌انداز مسکن یکم با هدف پرداخت تسهیلات به خانوارهای خانه اولی راه‌اندازی شد. سود این تسهیلات ابتدا ۱۴درصد بود که به تدریج به ۱۳، ۱۱ سپس به 9.5درصد رسید. هم‌اکنون نیز نرخ آن به رقم بی‌سابقه ۸ درصد رسیده که می‌تواند در جذابیت این نوع تسهیلات اثرگذار باشد. مبلغ وام صندوق پس‌انداز مسکن یکم برای انفرادی در تهران ۸۰ میلیون تومان، شهرهای بالای ۲۰۰هزار نفر جمعیت ۶۰ میلیون و برای سایر مناطق تا ۴۰میلیون تومان است. برای زوجین نیز در تهران تا ۱۶۰میلیون تومان، شهرهای بالای ۲۰۰هزار نفر ۱۲۰میلیون و سایر مناطق تا ۸۰ میلیون تومان اختصاص پیدا می‌کند. به این ترتیب متقاضی اگر به طور انفرادی اقدام کند، می‌تواند نصف مبلغ وام مورد نظر را برای یک دوره سپرده‌گذاری کرده و در سررسید یک ساله مبلغ خود را دریافت کند. به عنوان مثال متقاضی وام ۸۰ میلیونی ۴۰میلیون تومان سپرده می‌خواهد و بعد از یک سال ۸۰ میلیون وام به اضافه ۴۰میلیون سپرده‌گذاری شده را دریافت می‌کند. اقساط ماهیانه نیز برای وام ۱۶۰میلیون تومانی 1.7میلیون تومان، وام ۱۲۰میلیون تومانی 1.2میلیون تومان و وام ۸۰ میلیون تومانی ۸۶۵ هزار تومان است. براساس آخرین آماری که وزیر راه و شهرسازی ارائه کرده تاکنون حدود ۴۰۰هزار نفر در صندوق پس‌انداز مسکن یکم ثبت‌نام کرده‌اند. این آمار هر ساله با کاهش نرخ سود، روند رشد بیشتری به خود گرفته است. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که وام خانه اولی‌ها با توجه به شرایط تعدیل شده آن اثر مثبتی بر بازار مسکن خواهد گذاشت. به طور مثال هم‌اکنون ۹درصد معاملات مسکن شهر تهران از طرف متقاضیان دریافت تسهیلات مسکن یکم انجام می‌شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران