شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 120629 | |

بر اساس اعلام وزارت راه و شهرسازی، حجم ریالی معاملات مسکن شهر تهران در سال ۱۳۹۶ نسبت به سال قبل از آن 27.8درصد رشد داشته است.

رشد ۲۸ درصدی ارزش معاملات مسکن

بر اساس اعلام وزارت راه و شهرسازی، حجم ریالی معاملات مسکن شهر تهران در سال ۱۳۹۶ نسبت به سال قبل از آن 27.8درصد رشد داشته است. به گزارش ایسنا، دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن با ارائه آمار بازار مسکن شهر تهران در سال ۱۳۹۶ اعلام کرد: ارزش کل معاملات واحدهای مسکونی آپارتمانی شهر تهران در سال ۱۳۹۶ بالغ بر ۸۱ هزار و ۷۶۰ میلیارد تومان بوده که نسبت به سال قبل از آن 27.8درصد افزایش داشته است.  همچنین حجم معاملات مسکن تهران در سال ۱۳۹۶ به ۱۸۴هزار و ۴۴۰ واحد رسیده که در مقایسه با سال قبل از آن ۱۲درصد افزایش نشان می‌دهد.  متوسط قیمت مسکن شهر تهران در سال ۱۳۹۶ متری ۴ میلیون و ۸۳۷ هزار تومان بوده که نسبت به سال قبل از آن 10.8درصد افزایش یافته است.  به گزارش ایسنا، در شرایطی که شاخص کلی بازار مسکن شهر تهران در ۱۲ماهه رشد مثبت را نشان می‌دهد، از سرعت رشد معاملات در سه ماهه پایانی سال ۱۳۹۶ به دلیل جهش یک‌باره نرخ ارز به‌شدت کاسته شده است. در اسفندماه تعداد معاملات مسکن تهران ۱۲هزار و ۵۵۷ مورد بود که نسبت به بهمن ماه ۳۲ درصد کاهش یافت و نسبت به اسفند ۱۳۹۵ افزایش اندک یک‌درصد را تجربه کرد. همچنین بخش زیادی از افزایش ۲۸درصدی حجم ریالی معاملات مسکن شهر تهران می‌تواند به دلیل رشد یک‌باره قیمت‌ها در نیمه دوم سال ۱۳۹۶ باشد.

بارش ۲۸ استان منفی شد

در ۷ ماهه منتهی به سوم اردیبهشت ماه ۹۷ میزان بارش ۲۸ استان در مقایسه با مدت مشابه بلندمدت منفی شده و مجموع بارش کشور 40.3درصد کاهش یافته است.  به گزارش تسنیم، بررسی آمار رسمی در بازه زمانی اول مهرماه 96 تا روز 3 اردیبهشت 97 حاکی از آن است که میزان بارش در 28 استان در مقایسه با مدت مشابه در بلندمدت همچنان منفی است.  در صدر این استان‌ها سیستان و بلوچستان قرار دارد که میزان بارش آن 75.2درصد کاهش یافته است. بارش‌ها در استان‌های کرمان، هرمزگان، فارس، کهگیلویه‌و‌بویراحمد و چهارمحال‌و‌بختیاری به ترتیب 70.8، 67.5، 62.2، 62.1 و 61 درصد کاهش نشان می‌دهد.  اصفهان و یزد استان‌هایی هستند که میزان کاهش بارش‌ها در آنها بالای 50درصد است. در این استان‌ها به ترتیب میزان کاهش بارش 59.1 و 54.8 درصد است.  6 استان بوشهر، مرکزی، خراسان‌رضوی، قم، خوزستان و خراسان‌شمالی کاهش بارش 40 تا 50 درصد طی بازه زمانی یاد شده داشته‌اند.  میزان کاهش بارش استان‌های تهران، لرستان، سمنان، ‌البرز، قزوین، همدان، گیلان، مازندران، زنجان، ایلام، گلستان و کرمانشاه به ترتیب 37، 34.8، 34.7، 33.4، 25، 24، 24.6، 19.4، 15.9، 14.2، 13.8 و 10.8درصد کاهش یافته است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران