شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 120472 | |

سال گذشته، زلزله بسیاری از مناطق ایران را لرزاند، موضوعی که از روزهای ابتدایی سال جاری هم ادامه داشت و طی یک ماه گذشته هم شاهد وقوع چندین زمین لرزه در نقاط مختلف ایران بودیم.

سال گذشته، زلزله بسیاری از مناطق ایران را لرزاند، موضوعی که از روزهای ابتدایی سال جاری هم ادامه داشت و طی یک ماه گذشته هم شاهد وقوع چندین زمین لرزه در نقاط مختلف ایران بودیم. رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی درباره وقوع زمین لرزه‌های متعدد در ایران گفت: حرکت پوسته زمین در تمام فلات ایران سال گذشته 60درصد افزایش یافت و انتظار می‌رود این رخداد امسال هم ادامه یابد. محمد شکرچی‌زاده افزود: این لرزش‌ها ممکن است به دلیل انتقال تنش بین حوزه‌یی تا ماه‌ها ادامه یابد و باید راهکارهای مناسبی برای جلوگیری از خسارات احتمالی ناشی از زلزله داشته باشیم. او اظهار کرد: زلزله‌های سال 96 کشور همچون زلزله سرپل‌ذهاب کرمانشاه نشان داد که اگر زلزله به‌ویژه در مراکز پرجمعیت شهری رخ دهد، همه دستگاه‌های اجرایی به‌ویژه حوزه‌های راه و شهرسازی را درگیر می‌کند و تمام دستگاه‌های اجرایی باید در این زمینه آمادگی لازم را داشته باشند. به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گفت: باید دانش اولیه کافی در زمینه زلزله داشته باشیم و ببینیم برای به حداقل رساندن خسارت‌ها چه اقدام‌هایی باید انجام داد. شکرچی‌زاده تصریح کرد: در موضوع مدیریت ریسک باید سه بخش کاهش ریسک موجود با مقاوم‌سازی ساختمان‌ها به‌ویژه در بافت‌های ناکارآمد، انتقال ریسک از طریق بیمه و جلوگیری از ایجاد ریسک جدید را مورد توجه قرار ‌دهیم و با انجام این سه کار، آنچه از ریسک باقی می‌ماند، مربوط به حوزه مدیریت بحران خواهد بود. او در رابطه با مقاوم‌سازی ساختمان‌ها یادآور شد: در بخش کاهش ریسک با مقاوم‌سازی ساختمان‌ها در بافت‌های ناکارآمد، تهیه دستورالعمل‌هایی که بتواند ریسک خطرات ناشی از زلزله و آتش را کاهش دهد در دستور کار است و این مهم به‌ویژه پس از حوادث فرو ریزش ساختمان پلاسکو در سال 95 و زلزله‌های سال 96 در دستورکار مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی قرار گرفت. رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی بیان کرد: دستورالعمل‌هایی در این رابطه در دست تهیه است که در آینده از سوی مرکز و ستاد وزارتخانه برای ادارات کل راه و شهرسازی استان‌های کشور ارسال خواهد شد. این مقام مسوول در مورد زلزله کرمانشاه گفت: اکنون در حال تخریب 3 بلوک از ساختمان‌های مسکن مهر سرپل‌ذهاب هستیم که در آنها کیفیت بتن مناسب نیست. شکرچی‌زاده اظهار کرد: بتنی که باید حداقل

25 مگاپاسکال مقاومت داشته باشد، در حد 10 تا 15 مگاپاسکال مقاومت داشت و به همین علت ستون‌های سازه‌ها خم شده اما ریزش نکرده است. او یادآور شد: نظارت عالیه بر ساخت و ساز و کیفیت مصالح ساختمانی از سوی وزارت راه و شهرسازی و به‌دنبال آن مدیران کل راه و شهرسازی استان‌های سراسر کشور و تمام شرکت‌های تابعه وزارتخانه هم براساس قانون برعهده همگی ماست. به گفته این مقام مسوول، به‌تازگی با سازمان ملی استاندارد تفاهمنامه‌یی به امضا رساندیم تا وزارت راه و شهرسازی برای مصالح استراتژیک همچون سیمان، بتن و فولاد و آرماتور، نظارت داشته باشد. شکرچی‌زاده همچنین از تهیه و تدوین الحاقیه‌یی به آیین‌نامه 2800 از سوی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی خبر داد و افزود: زلزله بجنورد و کرمانشاه نشان داد که ما در آیین‌نامه 2800 به دیوار‌ها و میان‌قاب‌ها توجه کافی نکردیم.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران