شماره امروز: ۵۴۷

شکایت به دیوان عدالت، تجمع در بهشت

| کدخبر: 120145 | |

«طرح جدید ترافیک» با نزدیک شدن به اول اردیبهشت- پایان اعتبار مجوزهای سال گذشته- و افزایش حساسیت‌ها خود را به صدر اخبار رسانده است. گروهی از این طرح به دیوان عدالت اداری شکایت برده‌اند

گروه راه و شهرسازی  

«طرح جدید ترافیک» با نزدیک شدن به اول اردیبهشت- پایان اعتبار مجوزهای سال گذشته- و افزایش حساسیت‌ها خود را به صدر اخبار رسانده است. گروهی از این طرح به دیوان عدالت اداری شکایت برده‌اند و گروهی دیگر در «بهشت» تجمع کردند. نتیجه این شکایت و اعتراض هنوز مشخص نیست. به همین دلیل ‌برخی خبرها حاکی از تمدید اعتبار مجوزهای سال گذشته تا پایان اردیبهشت ماه است. دیروز اما خبر آمد که با شکایت از طرح ترافیک تهران به دلیل برخی مغایرت‌های قانونی ازجمله افزایش چندین برابری عوارض برای برخی گروه‌های هدف، این طرح در دستور کار کمیسیون تخصصی شهرداری‌های دیوان عدالت اداری قرار گرفته است. پیرو پیگیری‌های ایسنا، بررسی‌های این موضوع دیروز - 28فروردین ماه- در دیوان عدالت اداری دنبال و ادامه این بررسی‌ها به هفته آینده موکول شده است. براساس این گزارش، نتیجه این بررسی‌ها به زودی اعلام خواهد شد.

 تمدید اعتبار طرح ترافیک سال 96

در تحولی دیگر غلامحسین آرام، معاون فرماندار تهران گفت: احتمالا اعتبار طرح ترافیک سال 96 تا اواخر اردیبهشت امسال تمدید می‌شود. آرام در گفت‌وگو با فارس اظهار کرد: به احتمال زیاد مهلت طرح ترافیک سال گذشته تا اواخر اردیبهشت ماه تمدید می‌شود. وی ادامه داد: با توجه به زمان ثبت نام و بررسی مدارک درحال بررسی هستیم که آرم طرح ترافیک سال 96 تا اردیبهشت امسال اعتبار داشته باشد.

 تجمع نمایندگان آژانس‌های تهران

در رویدادی دیگر پیش از ظهر دیروز تعدادی از نمایندگان اتحادیه صنف اتومبیل کرایه تهران نسبت به عوارض مشخص شده برای طرح ترافیک ۹۷ در مقابل ساختمان شورای شهر تهران تجمع کردند. به گزارش تسنیم، این افراد نسبت به عوارض طرح ترافیک سال 97 و پرداخت 50 درصد از آن اعتراض داشته و عنوان کردند که توان پرداخت این رقم را به هیچ عنوان ندارند. پس از تجمع این افراد با هماهنگی حراست شورای شهر تهران این افراد وارد لابی شورای شهر تهران شدند و در نهایت دیداری را با محمد علیخانی، رییس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران داشتند. علیخانی در جلسه‌یی که با تعدادی از این نمایندگان برگزار کرد به آنها قول مساعد داد که این مشکل را طی چند روز آینده حل کنند و به گفته حسن هاشمی، معاون اتحادیه آژانس‌های تهران در این جلسه قرار شد که تخفیف 90درصدی برای آژانس‌های تهران اتخاذ شود.

 از مجوز خبرنگاران چه خبر؟

اطلاعیه شماره 4 سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران درباره مجوزهای طرح ترافیک خبرنگاری منتشر شد. در این اطلاعیه آمده است: پیرو اطلاعیه‌های قبلی سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران درخصوص طرح ترافیک سال 1397 به اطلاع فعالان محترم رسانه‌ها و مطبوعات شهر تهران می‌رساند؛ براساس مصوبه شورای اسلامی شهر تهران حداکثر 3درصد از کل مجوزهای طرح ترافیک به موارد خاص ازجمله خبرنگاران، روزنامه‌نگاران و عکاسان خبری اختصاص یافته است. براساس آیین‌نامه تدوین شده و سیاست‌های شهرداری تهران، اکثریت این مجوزها به جامعه خبری شامل خبرنگاران، روزنامه‌نگاران و عکاسان خبری اختصاص می‌یابد که به جهت انجام رسالت اطلاع‌رسانی و تسهیل ماموریت‌های مرتبط با تولید خبر، گزارش و تصویر به این مجوز نیاز دارند. وفق آیین‌نامه طرح ترافیک خبرنگاری؛ خبرنگاران، روزنامه‌نگاران و عکاسان خبری باید به موجب قرارداد کار معین(دایمی یا موقت) در یک نشریه، خبرگزاری یا پایگاه خبری اشتغال داشته باشند و مدرکی دال بر اشتغال مستمر به مشاغل مذکور در این آیین‌نامه ارائه دهند همچنین خودرو متقاضیان دریافت این مجوزها الزاما باید پلاک شهر تهران داشته باشد. متقاضیان دریافت این مجوزها باید پس از آنکه اطلاعات فردی و مشخصات خودرو خود را در سامانه  my.tehran.ir  وارد کردند، مدارک مورد نیاز را نیز بارگذاری کنند و نیازی به مراجعه حضوری به دفاتر خدمات الکترونیک شهر یا هر قسمت دیگری در شهرداری ندارند. در صورت بروز هر گونه اشتباه امکان حذف مدارک ناقص یا دارای اشکال و جایگزینی مدارک صحیح در سامانه وجود دارد. برای دریافت طرح ترافیک خبرنگاری در سال 1397 برخلاف سنوات گذشته، کارت خبرنگاری مبنای تخصیص مجوزها نیست بلکه متقاضیان ‌باید وفق آیین‌نامه، مدارک زیر را ارائه کنند:

 الف: ‌معرفی‌نامه

معرفی‌نامه خبرنگاران، روزنامه‌نگاران و عکاسان خبری باید از سوی موسسه مطبوعاتی محل اشتغال ایشان(روزنامه، خبرگزاری و...) در قالب نامه‌یی به عنوان سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران تنظیم و در آن مشخصات فرد متقاضی، شماره خودرو و زمینه کاری وی درج شود. در صورتی که متقاضیان نتوانند از یک موسسه خبری معرفی‌نامه ارائه کنند، معرفی‌نامه تشکل‌های صنفی مجاز خبرنگاران، روزنامه‌نگاران و عکاسان نیز قابل قبول است. معرفی‌نامه‌ها الزاما ‌باید با امضای بالاترین مقام مسوول نهاد صادرکننده آن ارائه شود و مسوولیت محتوای آن با موسسه مطبوعاتی یا تشکل صنفی امضاکننده است.

 ب) مدرک اشتغال مستمر به کار خبری

منظور از مدرک دال بر اشتغال مستمر به کار خبری نیز بیمه خبرنگاری است؛ اعم از اینکه فرد متقاضی توسط موسسه محل اشتغال خود بیمه تامین اجتماعی شده باشد یا تحت پوشش بیمه خبرنگاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار داشته باشد. در صورتی که متقاضی هیچ یک از دو بیمه فوق را نداشته باشد برای اثبات اشتغال مستمر کنونی خود به کار خبری باید 10نمونه از آثار منتشر شده با امضای خود در مطبوعات و رسانه‌ها را که متعلق به 6 ماه پایانی سال 1396 باشند، ارسال کند. براساس آیین‌نامه طرح ترافیک خبرنگاری با توجه به محدودیت تعداد مجوزهای قابل اعطا به خبرنگاران، روزنامه‌نگاران و عکاسان خبری در سال 1397 افراد شاغل در رسانه‌هایی که توسط بخش خصوصی اداره می‌شوند نسبت به رسانه‌هایی که به هر نحوی به نهادها و منابع دولتی و عمومی وابستگی دارند در اولویت قرار دارند. معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران نام همه دریافت‌کنندگان مجوز طرح ترافیک خبرنگاری و رسانه محل اشتغال ایشان را در پایگاه اطلاع‌رسانی خود منتشر خواهد کرد.

 شورا به شکایات سریعا رسیدگی می‌کند

محمدعلی کرونی، دبیر کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران نیز در این رابطه گفت: از تعداد 3هزار و ۵۰ مجوز ورود به طرح ترافیک برای افراد سهمیه‌بگیر، تلاش شده بیشترین مجوز برای خبرنگاران صادر شود که پیش‌بینی می‌شود که این عدد 2هزار و ۵۰۰ سهمیه باشد. در گفت‌وگو با مهر، دبیر کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران در پاسخ به اینکه برخی از رسانه‌ها، کارت خبرنگاری و قرارداد سال جدیدشان آماده نشده است، گفت: ملاک ما داشتن این مدارک تا پایان سال ۹۶ است. همچنین به جای قرارداد و بیمه می‌توان ۱۰ اثر در ۶ ماه پایانی سال ۹۶ را ارائه کند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران