شماره امروز: ۵۴۷

مدیرکل دفتر ایمنی و ترافیک سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای:

| کدخبر: 119980 | |

مدیرکل دفتر ایمنی و ترافیک سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌یی با اشاره به حداقل رسیدن تلفات ناوگان حمل‌ونقل عمومی از فوت ۴۷۱ نفر در سر صحنه تصادفات رانندگی طی طرح ۲۳ روزه سفرهای نوروزی و تنها یک نفر با ناوگان حمل‌ونقل عمومی (اتوبوس) خبر داد.

مدیرکل دفتر ایمنی و ترافیک سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌یی با اشاره به حداقل رسیدن تلفات ناوگان حمل‌ونقل عمومی از فوت ۴۷۱ نفر در سر صحنه تصادفات رانندگی طی طرح ۲۳ روزه سفرهای نوروزی و تنها یک نفر با ناوگان حمل‌ونقل عمومی (اتوبوس) خبر داد.  به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، جواد هدایتی درخصوص تعداد ناوگان حمل‌ونقل عمومی جاده‌یی مقصر در تصادفات فوتی بیان کرد: اتوبوس‌های مسافربری در دو فقره و مینی‌بوس‌ها نیز تنها در یک فقره مقصر بودند و سهم آنها به ترتیب

0.5 و  0.3درصد محاسبه شده است.  او افزود: بر اثر برخورد اتوبوس مسافربری با یک دستگاه کامیونت در کیلومتر ۹۱ آزادراه زنجان-قزوین در تاریخ ۱۰ فروردین‌ماه یک نفر از سرنشینان به‌دلیل نبستن کمربند ایمنی جان خود را از دست داد و این تنها تلفات ناشی از تصادفات ناوگان عمومی اتوبوس در طول طرح سفرهای نوروزی ۹۷ است.  این مقام مسوول با اشاره به آمار تلفات سر صحنه در سفرهای نوروزی ۹۷، اظهار کرد: تعداد تلفات ناشی از تصادفات رانندگی در سر صحنه طی سفرهای نوروزی امسال از ۴۱۷ نفر در نوروز ۹۶ با رشد 12.9درصدی به ۴۷۱ نفر افزایش یافته است.

او افزود: باید توجه داشت که تعداد سفر در نوروز ۹۷ نسبت به سال‌های قبل از طریق خودرو شخصی و ناوگان حمل‌ونقل عمومی افزایش داشته و عواملی همچون طولانی بودن طرح نوروزی (از ۲۴ اسفند ۹۶ لغایت ۱۷ فروردین ۹۷)، شرایط آب و هوایی مطلوب، افزایش تعداد خودروهای شخصی، بیشتر بودن تعداد روزهای تعطیل برای سپری کردن اوقات و بهره‌مندی از انجام سفر نقش قابل‌توجهی داشته و براساس آمار پلیس راهنمایی و رانندگی 1.6میلیون خودرو به تعداد خودروهای کشور (۱۹ میلیون خودرو) اضافه شده است.

هدایتی با اشاره به تعداد خودروهای شخصی مقصر در تصادفات فوتی طی سفرهای نوروزی ۹۷ گفت: از مجموع ۳۶۷ فقره تصادفات فوتی، ۲۷۳ فقره مربوط به خودروهای سواری است که طبق نظر پلیس 74.4درصد این‌گونه تصادفات را شامل می‌شود. موتورسیکلت‌ها با ۳۵ فقره (۱۵ فقره در سال ۹۶) و وانت‌بار با ۲۵ فقره در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

مدیرکل دفتر ایمنی و ترافیک سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌یی ۹۶ یادآور شد: طبق آمار رسمی پزشکی قانونی ۸۷۴ نفر در تصادفات رانندگی درون و برون‌شهری در آن برهه زمانی جان خود را از دست دادند که ۶۴۰ نفر مربوط به حوادث برون‌شهری و ۵۵ نفر حوادث روستایی و ۱۷۹ نفر در حوادث برون‌شهری است که نسبت به نوروز ۹۵ از کاهش 12.1درصدی برخوردار بود.

 تردد 270 میلیون نفر در جاده‌ها

او اظهار کرد: ناوگان حمل‌ونقل عمومی باتوجه به حجم جابه‌جایی که انجام می‌دهد در واقع جزو ایمن‌ترین شقوق حمل‌ونقل به‌شمار می‌رود. به‌طور مثال از مجموع ۲۷۰ میلیون مسافر جابه‌جا شده در سال ۹۵ حدود ۱۰۰ نفر از متوفیان جزو سرنشینان اتوبوس‌ها بودند.

هدایتی ادامه داد: اگرچه هیچ‌کسی منکر نیست که یک کشته در ترددهای جاده‌یی هم زیاد است، اما در جابه‌جایی نزدیک به چهار برابر جمعیت کشور بروز حادثه طبیعی و پایین نگه ‌داشتن آن کار بسیار سخت و دشواری است.

مدیرکل دفتر ایمنی و ترافیک سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌یی با اشاره به تمهیدات اتخاذ شده پیش از سفرهای نوروزی برای کاهش تصادفات و تلفات ناوگان عمومی اتوبوس‌های مسافربری بیان کرد: پیش از آغاز طرح سفرهای نوروزی امسال، برگزاری جلساتی با اصناف، تکمیل سامانه سپهتن به‌عنوان ابزار نظارتی پلیس، راه‌اندازی دو هزار سامانه FMS  در ناوگان اتوبوس‌های اسکانیا برای عیب‌یابی اشکالات فنی اتوبوس و ارسال برخط گزارش انجام شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران