شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 119575 | |

مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور گفت: نوسازی ۳۰هزار دستگاه تاکسی و ۱۰هزار دستگاه ون را برای امسال در دستور کار خواهیم داشت.

 نوسازی ۴۰هزار دستگاه ون و تاکسی در سال جاری

مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور گفت: نوسازی ۳۰هزار دستگاه تاکسی و ۱۰هزار دستگاه ون را برای امسال در دستور کار خواهیم داشت.

به گزاش ایسنا، مرتضی ضامنی با بیان اینکه هر موتورسیکلت حدود ۸برابر یک خودرو تولید آلایندگی می‌کند، اظهار کرد: از ۷۰درصد آلودگی که توسط وسایل نقلیه تولید می‌شود، ۲۱درصد سهم موتورسیکلت‌هاست. همچنین در حال حاضر در کشور حدود ۱۱میلیون موتورسیکلت وجود دارد که 3.5 میلیون آن در شهر تهران فعالیت می‌کنند. وی با تاکید بر اینکه باید به سمت ساماندهی موتورسیکلت‌ها و جایگزین کردن آنها با موتورسیکلت‌های برقی حرکت کنیم، ادامه داد: اگر تهران را مدنظر قرار دهیم و 3.5 میلیون موتورسیکلت‌ را در ۸برابر که همان تولید آلایندگی است، ضرب کنیم تقریبا به عددی معادل ۲۴میلیون می‌رسیم. یعنی در تهران موتورسیکلت‌ها معادل ۲۴میلیون خودرو تولید آلایندگی می‌کنند. بنابراین باید به سمت ساماندهی موتورسیکلت‌ها و جایگزین کردن آنها با موتورسیکلت‌های برقی حرکت کنیم. این اقدام نیازمند زیرساخت‌ها و حمایت‌های دولتی برای اجرایی شدن است که مقدمات آن انجام شده است. مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور با اشاره به اینکه مطالعات اولیه انجام و پروپوزال طرح نیز آماده است و باید حمایت‌هایی درباره ورود موتورسیکلت‌های برقی و تامین زیرساخت‌هایی برای شارژ باتری این موتورها صورت گیرد، گفت: در حقیقت نوسازی موتورسیکلت‌ها با جایگزینی موتورهایی با سوخت پاک است. وی همچنین به نوسازی ناوگان تاکسیرانی نیز اشاره کرد و گفت: از ابتدای طرح نوسازی ناوگان تاکسیرانی که از خرداد ۹۵ آغاز شد با احتساب تاکسی‌های فرسوده مدل ۸۶، حدود ۱۸۵هزار دستگاه تاکسی فرسوده در کل کشور داشتیم که ۷۱هزار دستگاه آن از رده خارج شد. از این ۷۱هزار دستگاه نیز ۶۱ هزار دستگاه تاکسی جایگزین تحویل داده شد و حدود ۱۰ هزار دستگاه هم فرآیند اسقاط بدون جایگزین را طی کردند. ضامنی تصریح کرد: قصد داریم، حدود ۱۲۰هزار دستگاه تاکسی فرسوده دیگر را نیز نوسازی کنیم اما این طرح ارکان مختلفی دارد که یک بحث آن به بانک‌ها باز می‌گردد، زیرا آنها باید در پرداخت تسهیلات کمک کنند. همچنین یک بحث دیگر آن نیز ارزش گواهی اسقاط تاکسی‌های فرسوده است و باید توسط دولت محاسبه و ارزش آن برای خودروساز کارسازی شود. در حقیقت این مهم‌ترین چالش اتحادیه تاکسیرانی در این طرح است، زیرا اعتبارات در نظر گرفته شده متناسب با حجم اسقاط نیست به همین دلیل طرح در چند مرحله متوقف شده است. به عبارت دیگر اگر ارکان مختلف طرح یاری کنند، نوسازی ۳۰هزار دستگاه تاکسی و ۱۰هزار دستگاه ون را برای امسال در دستور کار خواهیم داشت. مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور در ادامه گفت: در حال حاضر خودروهای جایگزین تاکسی‌های فرسوده پژو و سمند است و امیدواریم خودروهای برلیانس و آریو برای سال جدید نیز اضافه شوند. در حقیقت فرآیند تصمیم‌گیری ورود خودرو‌های آریو و برلیانس برای شرکت‌های خودروسازی زمانبر است. اما تمام اقدامات از جانب اتحادیه تاکسیرانی انجام شد و منتظر شرکت خودروساز هستیم. وی در پایان صحبت‌هایش به خودروهای برقی و هیبریدی نیز اشاره کرد و گفت: برای سال ۹۷ استفاده از خودروهای هیبریدی یا خودروهایی با سوخت پاک را در دستور کار داریم، اگرچه هزینه این خودروها بالاست اما اگر بخواهیم با آلودگی هوا مقابله کنیم این اراده را می‌طلبد. همچنین اگر همه شهرهای آلوده دنیا را مورد بررسی قرار دهیم، متوجه می‌شویم که آنها نیز به سمت ناوگان برقی به عنوان سوخت‌های پاک حرکت کرده‌اند. اگر یک خودرو برقی را جایگزین خودرو بنزینی کنیم در مدت ۱۰ سال در مصرف سوخت ۹۴میلیون تومان صرفه‌جویی برای دولت به همراه خواهد داشت.

 آغاز ثبت‌نام طرح ترافیک خودروهای آژانس

مدیر واحد صدور آرم سازمان ترافیک شهرداری تهران از آغاز مراحل ثبت‌نام طرح ترافیک ۹۷ برای خودروهای آژانس از (۱۹ فروردین‌ماه) خبر داد و گفت: مالکان خودروهای آژانس تنها یک هفته مهلت دارند نسبت به ثبت اطلاعات خود اقدام کنند. به گزارش ایسنا، مصطفی قنبرنژاد با اشاره به آغاز ثبت‌نام خودروهای آژانس برای دریافت طرح ترافیک ۹۷ تصریح کرد: روزهای پایانی سال گذشته سامانه «تهران من» به نشانی http//my.tehran.ir فعال شد تا متقاضیان ورود به محدوده طرح ترافیک اعم از حقیقی، حقوقی، سهمیه‌بگیران، نسبت به ثبت اطلاعات فردی و خودرو خود در این سامانه اقدام کنند، اکنون متقاضیان و مالکان خودروهای آژانس نیز باید با ورود به سامانه مذکور نسبت به ثبت اطلاعات فردی و خودرو خود اقدام کنند. وی با بیان اینکه از امروز سامانه دیگری برای ثبت اطلاعات واحدهای آژانس‌ها فعال شده است، گفت: مالکان واحدهای خدماتی آژانس نیز باید با مراجعه به سامانه taxi-agency.tehran.ir نسبت به ثبت اطلاعات اولیه اعم از کد مالکیت واحد و اطلاعات فردی اقدام کنند. مدیر واحد صدورآرم سازمان ترافیک در ادامه گام به گام مراحل ثبت‌نام خودروهای آژانس را تشریح کرد و گفت: در گام بعدی اتحادیه آژانس‌های مسافربری ضمن بررسی اطلاعات واحدهای ثبت شده نسبت به تایید اقدام خواهد کرد که پس از آن پنل ثبت مشخصات خودرو در این سامانه فعال و اطلاعات خودرو توسط مالک آژانس (شماره پلاک به همراه VIN) در سایت ثبت خواهد شد.  به گزارش روابط‌عمومی معاونت حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران؛ مدیر واحد صدور آرم سازمان حمل‌ونقل و ترافیک در پایان متذکر شد، ثبت‌نام طرح ترافیک ویژه آژانس‌ها از امروز آغاز شده و مالکان به مدت یک هفته مهلت دارند نسبت به ثبت اطلاعات خود در سامانه‌های مذکور اقدام کرده تا بتوانند از اول اردیبهشت ماه ۹۷ از تخفیف ۵۰ درصدی طرح ترافیک در چارچوب مصوبه شورای اسلامی شهر استفاده کنند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران