شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 118516 | |

یک پایگاه خبری امریکایی به نقل از یک منبع ایرانی مدعی شد که وزارت خزانه‌داری امریکا مجوز لازم برای فروش چند هواپیما از یک شرکت کانادایی به ایران را صادر کرده است.

احتمال صدور مجوز اوفک برای فروش هواپیما به ایران

یک پایگاه خبری امریکایی به نقل از یک منبع ایرانی مدعی شد که وزارت خزانه‌داری امریکا مجوز لازم برای فروش چند هواپیما از یک شرکت کانادایی به ایران را صادر کرده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه خبری المانیتور، اکنون تردیدهایی در مورد اینکه آیا دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری امریکا (OFAC) به شرکت کانادایی بمباردیه که در حوزه ساخت و طراحی تجهیزات هواپیمایی فعالیت دارد، مجوز لازم برای فروش هواپیماهای مسافربری به ایران را صادر کرده است. در صورت صحت این موضوع این نخستین مجوز وزارت خزانه‌داری امریکا در دولت ترامپ خواهد بود. آن هم زمانی که تهران تلاش می‌کند تا از چالش‌های مالی مرتبط با توافق خرید هواپیما که پس از برجام به امضا رسید، عبور کند.

المانیتور به نقل از یک منبع ایرانی نوشت: شرکت بمباردیه از وزارت خزانه‌داری امریکا مجوز لازم برای فروش ۱۰ هواپیمای CRJ به شرکت هواپیمایی قشم را داده است.

این منبع گفت: ما و شرکت کانادایی درحال بررسی پیش‌نویس قرارداد هستیم اما هنوز سندی میان دو طرف رد و بدل نشده است.

به گفته او مجوز فروش این هواپیماها از سوی اوفک به تازگی صادر شده است.

براساس این گزارش، شرکت بمباردیه به درخواست المانیتور برای گفت‌وگو در این باره پاسخی نداد و یک سخنگوی وزارت خزانه‌داری امریکا با اعلام اینکه این موضوع مربوط به اسناد محرمانه تجارتی این وزارتخانه است از پاسخ به سوالی در این‌باره خودداری کرد.

بنابر گزارش المانیتور طی دو سال گذشته درخواست‌های صدور مجوز برای صادرات هواپیما به ایران در وزارت خزانه‌داری روی هم جمع شده است.

علاوه‌بر شرکت کانادایی بمباردیه تعداد دیگری از شرکت‌های هواپیمایی ازجمله شرکت‌های بویینگ، ایرباس، شرکت فرانسوی ایتالیایی ATR، شرکت برزیلی امبرائر و نیز شرکت هواپیمایی سوخوی روسیه با خطوط هوایی ایرانی مذاکره کرده‌اند.

بنابر قانون امریکا زمانی که بیش از ۱۰درصد هواپیماهای شرکت‌های خارجی از امریکا تامین شود این شرکت‌ها نیاز دارند تا برای صادرات هواپیما چراغ سبز وزارت خزانه‌داری امریکا را دریافت کنند.

هشدار سازمان هواشناسی درباره وزش باد ۹۰ کیلومتری

سازمان هواشناسی از بارش باران و برف طی روزهای یک‌شنبه و دوشنبه در برخی مناطق کشور خبر داد و اعلام کرد: به دلیل وزش باد با سرعت ۹۰کیلومتر در ساعت احتمال وارد شدن خسارت به تاسیسات شهری و روستایی نیمه شرقی کشور وجود دارد.

به گزارش تسنیم فریبا گودرزی، کارشناس سازمان هواشناسی اظهار کرد: با ورود سامانه بارشی به شمال کشور در برخی مناطق استان‌های اردبیل، دامنه‌های البرز، سواحل دریای خزر، شمال شرق و شرق رگبار باران، رعد و برق و وزش بادهای شدید را پیش‌بینی می‌کنیم. وی با بیان اینکه در دامنه‌های البرز مرکزی نیز انتظار بارش‌های پراکنده را داریم، تصریح کرد: در نیمه شرقی وزش باد به نسبت شدید است و سرعت باد به 90کیلومتر در ساعت خواهد رسید.

وی ادامه داد: احتمال خیزش گرد و غبار و خسارت به تاسیسات شهری و روستایی در این مناطق وجود دارد.

وی بیان کرد: فردا در استان‌‌های ساحلی دریای خزر بارش‌ها پراکنده می‌شود اما همچنان در شمال شرق برخی نقاط زاگرس شرقی و جنوبی و قسمت‌هایی از مرکز کشور بارندگی خواهیم داشت.

 به‌گفته وی، روز دوشنبه در ساحل دریای خزر و شمال شرق، شرق و زاگرس جنوبی بارش‌ها تشدید می‌شود.

کارشناس سازمان هواشناسی با بیان اینکه هوا در استان‌های شمالی سردتر می‌شود، اظهار کرد: بارش‌های پراکنده و وزش باد برای تهران طی امروز پیش‌بینی شده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران