شماره امروز: ۵۴۷

| | |

حجت‌اله میرزایی، معاون برنامه‌ریزی و توسعه شهرداری تهران با اشاره به اینکه ۵۰ درصد بودجه کمک‌های شهرداری به نهادهای فرهنگی حذف شد، گفت: حذف کمک‌های غیرماموریتی در یک دوره 5 ساله در دستور کار شهرداری قرار دارد.

حجت‌اله میرزایی، معاون برنامه‌ریزی و توسعه شهرداری تهران با اشاره به اینکه ۵۰ درصد بودجه کمک‌های شهرداری به نهادهای فرهنگی حذف شد، گفت: حذف کمک‌های غیرماموریتی در یک دوره 5 ساله در دستور کار شهرداری قرار دارد.

به گزارش ایلنا، براساس گزارش تحویل و تحول شهرداری تهران یکی از نکات جالب توجه در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی در دوران مدیریت شهری پیشین نحوه تخصیص بودجه شهرداری تهران به فعالیت‌های مختلف است. با وجود اینکه بودجه شهرداری در سال ۱۳۹۶ نسبت به سال ۱۳۹۱ کمتر از 2برابر شده اما میزان حمایت‌های شهرداری تهران از امور فرهنگی و اجتماعی بیش از ۴برابر شده است.

در متن این گزارش آمده است:«۶۴ درصد این بودجه حمایتی به فعالیت‌های مذهبی تخصیص یافته و سهم سایر فعالیت‌ها که بعضا با حوزه وظایف شهرداری پیوندی وثیق‌تر نیز دارند تنها ۳۶درصد بوده است. نکته حائز اهمیت در این باره حاکم بودن سلیقه بر نظام تخصیص این بودجه‌هاست که بیشتر کارکرد سیاسی و جنبه هوادار خرید دارد و باید نسبت به اصلاح این رویه اقدام کرد.»  با این حال باز هم در لایحه بودجه پیشنهاد شهرداری برای کمک به برخی نهادهای فرهنگی که هیچ ارتباطی با شهرداری نداشته و زیرمجموعه آن محسوب نمی‌شوند، لیستی تعیین شده است. معاون شهردار در پاسخ به اینکه چرا با وجود انتقادات مدیریت شهری جدید باز هم این لیست وجود دارد، گفت: شهرداری نزدیک به 50 درصد از این کمک‌ها را حذف کرده و حذف کمک‌های غیرماموریتی در یک دوره 5 ساله در دستور کار شهرداری قرار دارد. اما در مواردی که فکر می‌کنیم، موسساتی خارج از شهرداری تهران هستند که کمک‌های عام‌المنفعه و عمومی ارائه می‌دهند یا پروژه‌هایی است که با کمک‌های محدود تکمیل می‌شوند این موارد را همچنان در دستور نگه داشتیم ولی باز هم این لیست 50 درصد کم شده است. برخی از طرح‌ها و پروژه‌هایی هم وجود دارد که با کمک کوچک شهرداری پایان می‌پذیرد و می‌تواند وارد مدار خدمات‌رسانی اجتماعی و فرهنگی در شهر شود. میرزایی در واکنش به اینکه چرا باید این لیست وجود داشته باشد و شهرداری مکلف است به این نهادها کمک کند، افزود: شهرداری در این زمینه نه مجبور است و نه جزئی از عرف محسوب می‌شود. معاون شهردار با اشاره به انتقادات موجود در بودجه در رابطه با سهم 05/0درصدی محیط زیست در لایحه بودجه 97 شهرداری تصریح کرد: بودجه مستقیم محیط زیست در قالب توسعه فضای سبز و مواردی از این قبیل است اما بسیاری از اقدامات دیگر شهرداری خود در راستای توسعه و بهبود محیط زیست است که طرح جدید ترافیک جزو همین موارد محسوب می‌شود. همچنین توسعه شبکه حمل و نقل عمومی که امسال به ‌شدت در بودجه با اولویت همراه شد و تکمیل خطوط ۶ و ۷مترو جزو این موارد است که آثار و پیامدهای زیست محیطی دارد. میرزایی با اشاره به بخشنامه صرفه‌جویی گفت: این بخشنامه محرمانه نیست. حذف تشریفات، همایش‌های غیرضروری، پاداش‌های غیرضروری و غیروابسته به عملکرد و توقف پروژه‌های غیرضروری تاکید جدی بر فرآیند صرفه و صلاح خرید کالاها و خدماتی که شهرداری خریداری می‌کنند جزو این بخشنامه است.  میرزایی با بیان اینکه همه موارد و اصلاحاتی که می‌خواستیم و می‌توانستیم را در بودجه سال جاری اعمال کردیم، افزود: اگر مرزهای سیاسی و مرزهای شهری به دقت تعیین نشوند و مورد مراقبت قرار نگیرند ممکن است مدیریت شهری را غافلگیر کند. ممکن است بخش‌هایی از حریم به تدریج وارد شهر تهران شود در نتیجه دامنه و گستره شهر تهران افزایش پیدا کند. این امر باید به ‌شدت و با جدیت پیگیری شود و حریم تهران باید با دقت مشخص شده و روی آن پافشاری شود. او با بیان اینکه در برنامه سوم هماهنگی‌های لازم با استانداری و فرمانداری صورت خواهد گرفت، تصریح کرد: درحال حاضر به علت تداخلی که مرزهای شهر تهران با مرزهای سیاسی نواحی، مناطق، شهرستان‌ها و بخش‌های اطراف دارد همیشه چالش‌هایی از این جهت وجود داشته است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران